שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אולמרט: השבנו את כבוד גנדי; אבו מאזן: זה פשע
  מ"מ ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בתום פגישה עם קצינים בכירים: "רחבעם זאבי, עם ישראל השיב את כבודך אתמול, בפעולה בה נקטנו". יו"ר הרשות הגיע לכלא ביריחו, ומתח ביקורת חריפה על מבצע מעצר רוצחי זאבי: "לא ניתן לשתוק על הפעולות הללו ולקבל אותן". לדבריו, "למרבה הצער, לפעולה הזאת לא היו מטרות אלא להשפיל את הרשות ולהשיג רווח פנימי בישראל"

  יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הגדיר בצהריים (יום ד') את הפעולה הישראלית אתמול בכלא ביריחו כ"פשע בלתי נסלח". אבו מאזן, שסייר ביריחו, הוסיף: "מה שאירע הוא פשע מכוער, השפלה לעם הפלסטיני והפרה של כל ההסכמים". ומנגד, ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בתום פגישה עם סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה: "רחבעם זאבי, עם ישראל השיב את כבודך אתמול, בפעולה בה נקטנו".

   

  יו"ר הרשות אמר כי "למרבה הצער לפעולה הזאת לא היו מטרות אלא להשפיל את הרשות ולהשיג רווחים פנימיים בישראל. הפעולה הזאת לא חוקית. הצענו להם לשאת באחריות ולהחליף את מקומם של הפקחים אך הם לא הסכימו". 

   

   


  אבו מאזן מסייר בכלא יריחו (צילום: איי.פי)

   

  לדבריו, "לא ניתן לשתוק על הפעולות הללו ולקבל אותם. אנו בקשר עם מזכ"ל האו"ם ומנהיגי מדינות ערב כדי לראות מה ניתן יהיה לעשות. הזעם הפלסטיני מוצדק. איננו יכולים לומר להם מדוע אתם יוצאים לרחובות ולהפגין. הימצאותם של סעדאת ואנשיו בכלא הישראלי אינה חוקית".  

   

  אבו מאזן התייחס גם לחטיפת האזרחים הזרים אתמול ברצועת עזה ובשכם. "האזרחים הזרים הם אורחינו ולכן אני יוצא בקריאה לכל האירגונים שלא לפגוע בהם, כי הם אורחינו ואחינו שבאו לעזור לנו. כשאני רואה את ההריסות הללו ואת מאות האחים שנחטפו לכלא בישראל, אני רואה בכך פשע. זוהי מכה לרשות הפלסטינית, לא לממשלה החדשה ולא לממשלה הישנה", אמר אבו מאזן.

   

  לגבי הפרות ההסכמים על-ידי הרשות אמר היו"ר: "הפקחים שלחו לנו דוחות שבועיים ודיווחו על הפרות קטנות. אחד הכניס פלאפון לכלא, השני הכניס עיתונאי לראיון והשלישי את משפחתו לביקור. בכל הנושאים האלה טיפלנו. נכון, הפקחים הודיעו לנו לפני שבוע שהם יעזבו, אך הם לא אמרו לנו מתי. גם שר החוץ הבריטי אמר אתמול שהם לא הודיעו לנו, אין לנזוף בנו על כך. העולם צריך לדעת שאנחנו עומדים בהסכמים והישראלים לא". בהמשך דבריו אמר אבו מאזן שישראל ידעה על כוונת הפקחים לצאת מהכלא: "הצבא הישראלי נכנס עם הטנקים דקות אחרי שהפקחים עזבו, לכן הפעולה הזאת הוכנה מראש".  

   

  גם שר החוץ של הרשות הפלסטינית, נאסר אל-קידווה, גינה בתוקף את הפעולה הישראלית אתמול בכלא יריחו, וקרא לישראל להשיב לידי הפלסטינים את העצירים שברשותה, בהם אחמד סעדאת. בהודעה מטעמו של אל-קידווה נכתב כי "כל פעולה אחרת, כולל העמדתם לדין בבית משפט ישראלי, תהווה הפרה של ההסכמים הבינלאומיים ותוביל לבעיות רבות נוספות". 


  אולמרט, קראדי והשר עזרא במטה הארצי (צילום: גיל יוחנן)

   

  אולמרט חזר ואמר שעיתוי המבצע נקבע לפי החלטות הממשלות בבריטניה ובארצות הברית להוציא את הפקחים מהכלא. לדברי אולמרט לא עלה על דעתו שרוצחי השר זאבי יצאו לחופשי ולא יעמדו לדין בישראל.

   

  לדברי אולמרט המבצע הוכיח לעולם שדינם של טרוריסטים הוא לעמוד למשפט. "אני התחייבתי שלא ניתן להם לברוח. אנחנו נביא אותם למשפט בישראל", אמר אולמרט. "הודענו שאנחנו לא נתערב כל עוד יהיה פיקוח בינלאומי. העיתוי של המבצע אתמול הוכתב על ידי ההחלטה של בריטניה וארה"ב להוציא את הפקחים שהוכנסו לכלא, כחלק מהעיסקה, בהבנה הבינלאומית שהאסירים יהיו בבית הסוהר הזה בפיקוח בינלאומי. הבהרנו שברגע שהפקחים יצאו משם, אנחנו נהיה שם לעשות צדק ומשפט".

   

  ממלא מקום ראש הממשלה ציין שהוא הורה לכוחות הביטחון להימנע מפגיעה בחפים מפשע. "הייתה לנו סיבה להניח שהפקחים עומדים לעזוב, ולכן כוחותינו היו ערוכים. נתתי הנחיה לרמטכ"ל ולשר הביטחון, אמרתי שאין בעיה של זמן, המבצע יימשך ככל שיידרש. הבהרתי שני דברים: שאף חייל או שוטר ישראלי לא יישרט. כמו כן הנחתי את הכוחות להימנע מפגיעה שאינה הכרחית בפלסטינים שאינם מבוקשים", אמר אולמרט.

   

  בריטניה: וידאנו 4 פעמים שאבו מאזן קיבל את המסר

   

  גורמים בריטים הגיבו להאשמות שהטיח בהם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, והסבירו כי בריטניה וידאה ארבע פעמים שאבו מאזן אכן קיבל את המכתב ששלחו אליו לפני שבוע הקונסולים הכללים של ארה"ב ובריטניה במזרח ירושלים.

   

  במכתב הבהירו ארה"ב ובריטניה כי הרשות לא עומדת באופן מתמיד בתנאים הבסיסיים של ההסכם בנוגע לכלא יריחו ובכלל זה לא מיושמים הסעיפים לגבי חיפושים בתאים, הכנסת טלפונים סלולריים, הכנסת עיתונאים לראיונות וביקורים לא מקובלים ללא הגבלה. בנוסף לכך, הבהירו ארה"ב ובריטניה שהרשות נכשלה באבטחה מינימלית לפקחים הבינלאומיים.

   

  הקונסולים הזהירו שעליית החמאס לשלטון, המצהירה כי בכוונתה לשחרר את ששת האסירים, מעמידה בספק גדול יותר את היכולת לאכוף את הסכם זה. לפיכך, סיכמו השתיים כי אם הרשות לא תמלא את חלקה יהיה עליהם להוציא את הפקחים מהכלא בטווח הזמן המיידי.

   

  "וידאנו ארבע פעמים בלשכתו של אבו מאזן שהמכתב התקבל וכי המסר הובן", אמרו ל-ynet גורמים בריטיים. "אבו מאזן טוען כי מדובר בהפרות 'קטנות' של ההסכם, אולם הבהרנו לו שאלה הסיכומים וכי לא ניתן יהיה להכניס טלפונים סלולריים או ביקורים מכל סוג שהוא. מעבר לכך, התקבל אצלנו מתחילת השנה מידע על כוונה ממשית לפגוע באנשינו בכלא.

   

  "משראינו כי אין בכוונת הרשות לבצע את חלקה בהסכם, הודענו לפלסטינים על כוונתנו לצאת בטווח הזמן המיידי. לא הודענו לאיש, ובכלל זה לישראל, על מועד היציאה המדוייק. ברור שאם היינו אומרים לפלסטינים מתי אנו מתכוונים לצאת היה חשש ברור לאנשינו שם. מכאן, שכל האשמותיו הן חסרות בסיס והוא יודע זאת".

    

  עשרות פעילי פתח ברחבי הגדה דרשו מיושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, להודיע על פירוקה של הרשות הפלסטינית בעקבות פעולת צה"ל אתמול ביריחו. על המכתב ששוגר ללשכת אבו מאזן חתומים פעילים בכירים של הפתח, ביניהם חברים בסיעת הפתח במועצה המחוקקת הפלסטינית, ראשי סניפים ומחוזות וכן חברים במועצה הלאומית הפלסטינית.

   

  בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  אולמרט. "כבוד"
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: רויטרס
  אבו מאזן. "פשע מכוער"
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  המהומות ביריחו
  צילום: איי פי
  מומלצים