שתף קטע נבחר

נתניהו לא לבד: גם קדימה מנסה לנגוס בליברמן

13 יום לבחירות, מגבירות המפלגות את המירוץ אחר הקולות הצפים, רבים מהם נמצאים במגזר העולים החדשים. בראיון ל"וסטי" מבטיח ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט "לפתור את בעיית פסולי החיתון" ואומר ש"היו טעויות בקליטה". למרות המאמץ, ליברמן עדיין מוביל בהפרש ניכר בקרב העולים

ראשי המפלגות הגדולות מעלים הילוך בקרב על קולות מגזר העולים החדשים. לאחר שנתניהו קרא לא להצביע לאביגדור ליברמן, וזה מנגד קרא לא להצביע לנתניהו, מצטרף גם אהוד אולמרט ומנסה לקרב את העולים החדשים לקדימה. "היו הרבה שגיאות בקליטתכם. אתקן אותן", הבטיח להם בראיון שיתפרסם היום (ה') בעיתון "וסטי". מבדיקת ynet מתברר שמחצית מהמשאבים של קדימה יוקצו בשבועיים האחרונים לפני הבחירות לעולים החדשים.

 

אולמרט נשאל בראיון, מה הוא מציע לעשות עם 300 אלף לא יהודים שקשרו גורלם עם עם היהודי ומדינת היהודים, אך אין להם זכויות בסיסיות - כמו, למשל, להתחתן? "אנחנו נפתור בצורה זו או אחרת את בעיית נישואין אזרחיים לפסולי חיתון", הבטיח.

 

 

 

אתה חושב שזאת שגיאה שמתעללים באמהות חד-הוריות רוסיות במשרדי הממשלה שאמורים לעזור להן? 

 

"אני מתבייש בזה. יחד עם זאת אני גאה בכך שהיו אלפי ישראלים שעזרו לעולים ללא אינטרס אישי. בביתי התגוררה במשך שנה סטודנטית אחת ששמה דינה. עשינו לה כל התנאים, איך שאתם מבינים, ללא תשלום. והיו הרבה משפחות שעשו דברים דומים... מצד אחד, לא היה קל לקבל כל יום שלושה מטוסי בואינג מלאים עולים. מצד שני, אינני מכחיש שבוצעו שגיאות בקליטתה של העלייה הגדולה, וברצוני לתקנן. יש לנו במקומות ריאליים יותר עולים מאשר בכל מפלגה אחרת, כולל בישראל ביתנו. וכולם הוכיחו את עצמם בכנסת או בעיסוקים אחרים".

 

על-פי הסקרים שנערכו עד כה, אוכלוסיית העולים יוצאי חבר העמים בעלי זכות ההצבעה שווה כ-22 מנדטים. בגלל דפוסי ההצבעה, צפויים רק כ-60 אחוזים מהם להשתתף בבחירות. כלומר, "האלקטורט הרוסי" שווה כ-16 מנדטים. ליברמן וישראל ביתנו מקבלים מתוכם 8 מנדטים, קדימה 5-6 מנדטים, הליכוד 2 מנדטים וכל יתר המפלגות מנדט אחד.

 

אולמרט וצוות אנשי הקמפיין עושים מאמץ אחרון לגייס את הקולות הצפים באוכלוסיה הזאת, תוך שהם מוותרים מראש על כ-45 אחוזים מהקהילה, בדרך כלל המבוגרים, "המבקשים להישאר בגטו הרוסי", כדברי אחד מאנשי קדימה. אוכלוסיית היעד של המפלגה היא אותם 55 אחוזים מקרב המצביעים, "המחפשים מפלגה ישראלית". המאגר הפוטנציאלי כולל את אלו שעלו לכאן ילדים או שנולדו כאן.

 

השבר הגדול של קדימה אצל עולי חבר העמים נוצר עם נפילתו לתרדמת של ראש הממשלה, אריאל שרון. עד אז היה שוויון בין קדימה לישראל ביתנו בקרב העולים החדשים, ואולי אף יתרון קל לשרון. האירוע הזה גרם לנדידה של 2-3 מנדטים מקדימה למפלגות האחרות. בימים אלה עושה קדימה מאמץ ניכר להשיב את המנדטים האבודים הביתה. מדובר במאמץ לא פשוט, שלא לומר חסר סיכוי, מול התחזקות מפלגתו של ליברמן, שעל-פי הסקר של ערוץ 10, מגיעה כבר ל-10 מנדטים.

 

עכשיו הוא מגייס למאמץ את סבתותיו דוברות הרוסית, את הסופר פושקין וגם את הוריו יוצאי רוסיה ואוקריאנה, בראיון לעיתון וסטי מבית "ידיעות אחרונות". הוא נשאל כיצד זה שאי אפשר למצוא עולים חדשים בתפקידים בכירים, "אני לא חושב שהייתה אפליה מכוונת נגד עולים. יחד עם זאת, היו הרבה שגיאות", השיב.

 

ואיך אתה מסביר שהעולים מעדיפים את נתניהו או ליברמן בתור ראש ממשלה?

 

"בכל זאת קדימה מקבלת פי שתיים יותר קולות מביבי. אבל מכירים אותו יותר טוב - הרי הוא פעם היה ראש ממשלה".

 

אולמרט הזכיר את מוצאם של הוריו, "אבי נולד ברוסיה, אמי - באוקראינה. אבי היה יכול לדקלם שירי פושקין במשך שעות. אמי קנתה פסנתר כאשר לא היה לנו מספיק אוכל, כי ילד יהודי חייב ללמוד מוסיקה. שתי הסבתות שלי דיברו רוסית עד סוף החיים. אבל היחס שלי לעולים רוסים בנוי לא רק על זיכרונות ילדות, אלא על ההערצה של התופעה מופלאה ובלתי צפויה ששמה עלייה.

 

"תגידי בכנות, אם מישהו היה אומר לך ב-1985 שאת ועוד מיליון איש כמוך יעברו לישראל, לא היית חושבת שמי שאמר - הוא משוגע? והיום אפשר לפגוש עולים מרוסיה בכול מקום - בצבא, בקליניקות, במשרדי הממשלה, בכנסת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אולמרט מבטיח
צילום: רויטרס
צילום: אביגיל עוזי
עדיין מוביל. ליברמן
צילום: אביגיל עוזי
צילום: ירון ברנר
גם נתניהו מנסה
צילום: ירון ברנר
מומלצים