שתף קטע נבחר

בחירות 2006 יצאו לדרך, בנציגויות בחו"ל

נציגי ישראל ביבשת החמישית היו הראשונים לממש את זכות ההצבעה. היום יצביעו יתר נציגי ישראל ב-92 הנציגויות ברחבי העולם. סך כל בעלי זכות ההצבעה בנציגויות בחו"ל הוא כ-4,500 מצביעים. הנציגות הקטנה ביותר היא בנואקשוט שבמאוריטניה שבה 9 בעלי זכות בחירה. הנציגות הגדולה ביותר היא בניו-יורק

יריית הפתיחה לבחירות: לאזרחי ישראל יש עוד כמעט שבועיים כדי להתלבט בנוגע לפתק שישלשלו לקלפי ב-28 במרס, אבל מבחינת אלפי נציגנו בחו"ל, יום הבוחר כבר הגיע. בתשע בבוקר (חצות, שעון ישראל) נפתחה הקלפי בשגרירות הישראלית בקנברה וראשוני המצביעים מימשו את זכותם הדמוקרטית בבחירות לכנסת ה-17. קונסול ישראל בקנברה, שרון פולישוק, היה הראשון להצביע ומיד אחריו הצביע השגריר באוסטרליה, נפתלי טמיר.  

 

 

גם אנשי השגרירות הישראלית בטוקיו הצביעו הלילה (ה'). ההצבעה שלהם לא כללה פתקים עם שמות המפלגות מכיוון שהפתקים, כפי הנראה, עדיין לא היו בנמצא, ולכן נאלצו המצביעים לכתוב את שם המפלגה החביבה עליהם בטוש. 

 

עובדי השגרירות אמרו ל-ynet שהם לא נחשפו לכל תעמולה מיוחדת, הם למדו על מצע המפלגות, כולל המפלגות החדשות, כמו כל אזרח בחו"ל, מאמצעי התקשורת. בניגוד לבוחרים בארץ, בשגרירות עבדו היום כרגיל.

 

ההצבעה בשגרירות ישראל ביפן. צילום: רויטרס 

 

היום יצביעו עוד אלפי נציגי ישראל ב-92 נציגויות ישראל בחו"ל מהשעה 9 בבוקר ועד 10 בלילה לפי שעון מקומי בכל מדינה ומדינה. ההצבעה בחו"ל תיחתם עם סגירת הקלפיות בלוס אנג'לס וסן פרנסיסקו בארצות הברית, ביום שישי בשעה 6:00 בבוקר, שעון ישראל. רשאים להצביע רק שליחיה הרשמיים של ישראל ובכלל זה דיפלומטים, שליחי הסוכנות היהודית, הקרן הקיימת לישראל ומשרדי הממשלה השונים וכן בני משפחותיהם.

 

סך כל בעלי זכות ההצבעה בנציגויות בחו"ל הוא כ-4,500 מצביעים. הנציגות הקטנה ביותר היא בנואקשוט שבמאוריטניה שבה 9 בעלי זכות בחירה. הנציגות הגדולה ביותר היא בניו-יורק ובה כמעט 800 בעלי זכות בחירה. כל הקלפיות אמורות להגיע מחו"ל בדואר דיפלומטי ישירות לבניין הכנסת עד ליום הבחירות. הקלפיות יישמרו בכספת הכנסת ובדיקתן וספירתן תחל עם ספירת קולות המצביעים במעטפות הכפולות (כוחות הביטחון, חולים מאושפזים בבתי חולים, סגל רפואי והצבעות בבתי הסוהר).

 

"זו הפעם השניה שאני המצביע הישראלי הראשון וזו בהחלט תחושת אחריות", אמר ל-ynet קונסול ישראל בקנברה, אוסטרליה, שרון פולישוק. פולישוק, שהוא גם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, פתח את ההצבעה בקלפי בשגרירות ואחריו הצביעו שגריר ישראל באוסטרליה, נפתלי תמיר ורעייתו דפנה.

   

בשגרירות בקנברה מצפים כי 20-30 איש יגיעו להצביע, חלקם בהסעה מיוחדת מסידני וחלקם בטיסות מסחריות ממלבורן. "כל שליח רשמי של ישראל יכול להצביע בכל מקום בחו"ל והפעם צפויים להצביע שליחים של ישראל בבנגקוק שנמצאים כרגע אצלנו", הוסיף פולישוק.

 

כל קלפי שבה נגמרת ההצבעה, תישלח בדואר דיפלומטי חזרה לישראל. "תעמולה אסורה בשגרירות, אולם היו כאן ויכוחים ערים שהוציאו אותנו מהשלווה האוסטרלית המפורסמת", ציין הקונסול בקנברה. "אנשים גילו עניין רב ואף צפו בתעמולת הבחירות המשודרת בארץ. בהחלט התרגשתי להצביע". 

 

ומה עם כלי התקשורת באוסטרליה? גם הם גילו עניין בבחירות שנפתחו?

  

"בהחלט. השגריר טמיר התראיין אתמול למספר כלי תקשורת ומהדורות החדשות ציינו זאת. היום צפויים להגיע לכאן עיתונאים מקומיים כדי לסקר את הבחירות". 


השגריר באוסטרליה, נפתלי טמיר, מצביע עם רעייתו דפנה (צילום: גיא זפרני)

 

נציגי ישראל בארה"ב יצביעו בשגרירות בוושינגטון ובתשע קונסוליות. ביבשת אמריקה כולה יש כ-30 נציגויות ישראליות. הקלפיות יועברו מדרום אמריקה ומצפונה לניו-יורק, שם ירוכזו וישלחו לירושלים בדואר דיפלומטי, כדי שיגיעו לארץ לפני יום הבחירות. 

 

הקונסול הכללי של ישראל בלוס אנג'לס, אהוד דנוך, אמר ל-ynet לקראת פתיחת הקלפיות בנציגות שלו: "יש כאן עניין גדול מאוד בבחירות בישראל, גם בקרב הציבור האמריקני ובעיקר בקהילה היהודית. את חגיגת הדמוקרטיה בישראל, אנחנו דואגים לשווק לכלי התקשורת כאן בארה"ב".

 

רשתות הטלוויזיה האמריקניות כבר הודיעו שיגיעו לסקר את ההצבעה בבניין הקונסוליה בלוס אנג'לס וגם בניו-יורק. דובר הקונסוליה בניו-יורק, דוד סרנגה, מספר שבניו-יורק יצביעו 795 שליחים ובני או בנות זוגם. זו הנציגות הגדולה ביותר בצפון אמריקה, שבה מרוכזות משלחת ביטחונית, כלכלית, שליחי משרדי התמ"ת והתיירות, משלחת ישראל באו"ם והקונסוליה בניו-יורק.

 

במשרד החוץ ציינו ששליחי ישראל לקחו חלק בהליך הבחירות לכנסת מאז דצמבר 1990, עת אישרה הכנסת את חוק הבחירות בנציגויות דיפלומטיות וקונסוליות של ישראל בחו"ל. בכל נציגות מונו שני אחראים לניהול ההצבעה בקלפי ושני ממלאי מקום. 

 

המעקב אחר הליך הבחירות בכל הנציגויות ינוהל מחדר המצב של משרד החוץ בירושלים. הנתונים יוזנו למערכת ממוחשבת שתיתן תמונה בזמן אמת לגבי פתיחה, סגירה, שיעור ההצבעה ותפעול הקלפי. הקלפיות, הכוללות את כל הציוד הדרוש להצבעה, שוגרו לחו"ל באמצעות הדואר הדיפלומטי של משרד החוץ ואמורים להגיע בחזרה עד יום הבחירות בארץ.

 

במסגרת היערכות משרד החוץ לבחירות בנציגויות בחו"ל, תתקיים הבוקר מסיבת עיתונאים בראשות שרת החוץ, ציפי לבני. באירוע ייערכו מצגות בווידאו ושיחות ועידה בין השרה לבני לנציגויות ישראל בעולם.


פורסם לראשונה 16/03/2006 00:37

 

בהכנת הידיעה השתתפו איריס ז'ורלט ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפתקים הראשונים כבר בפנים
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים