שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תחזית הבנק העולמי: קריסה כלכלית ברשות
  מיתון, אבטלה ושני שלישים מהאוכלוסייה מתחת לקו העוני - זה מה שצופה הבנק העולמי אם ישראל לא תעביר את כספי המיסים לרשות ומדינות נוספות יצמצמו את הסיוע. שליח הקוורטט וולפנזון טוען כי לחץ כלכלי לא יביא את הפלסטינים למאוס בחמאס אלא להתייצב מאחוריו ומזהיר מפני "מיליון ילדים ברחובות, ללא לימודים או מתקני בריאות. התסכול יגיע לרמה שלא ניתן יהיה לשלוט בה"

  תחזית קודרת: בשנת 2006 תשקע הרשות במיתון עמוק, אם תמשיך ישראל לעכב את העברת כספי המיסים ומדינות העולם יצמצמו את הסיוע לפלסטינים. כך עולה מתחזית של הבנק העולמי שפרסם היום (ה') העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס".

   

  מהמסמך, שנשלח אתמול למדינות התורמות, עולה כי האבטלה ברשות תוכפל ותגיע לשיעור של 40%, וכי שני שלישים מהפלסטינים יחיו מתחת לקו העוני. בנוסף, יירדו ההכנסות האישיות ב-30%, והכלכלה הפלסטינית צפויה להצטמק ב-27%. אם המצב יימשך לאורך זמן, ההידרדרות אפילו תחריף: ב-2007 צפויה האבטלה לצמוח ל-44.3% ואילו רמת העוני ל-72%.

   

  שליח הקוורטט למזרח התיכון, ג'יימס וולפנזון, הביע ספק לגבי יעילותה של מדיניות הלחץ בה נוקטות ארצות הברית והקוורטט כלפי הרשות מאז נצחון החמאס. "אם לא יהיה כסף לשירותים האזרחיים, התומכים ב-900 אלף איש, אני חושש שהתסכול יגיע לרמה שלא יהיה ניתן לשלוט בה". אמר וולפנזון בשימוע בוועדת החוץ של הסנאט. 

   

  וולפנזון, שכיהן בעבר כנשיא הבנק העולמי, אף הזהיר מפני מציאות של רשות פלסטינית מפורקת, עם מיליון ילדים ברחובות, ללא לימודים או מתקני בריאות: "במצב כזה קשה לדמיין שיהיה שלום", אמר.

   

  לדבריו, המהלכים המדיניים הבינלאומים שנעשים כיום לא יגרמו לציבור הפלסטיני למאוס בחמאס. "אני בספק שהציבור יזרוק אותם אם הם לא יצליחו לספק שירותים בגלל הלחץ החיצוני. אני חושב שסביר יותר שהפלסטינים יתייצבו מאחוריהם ולא יזרקו אותם. אני יודע שזה מה שידידי מהפתח, שהם מנוסים ממני בנושא, חושבים. אני לא חושב כך".

   

  וולפנזון הציע לא "לייבש" את הפלסטינים, אלא ליצור דרך אלטרנטיבית לפתרון הבעיות ההומניטריות של הרשות מבלי שהכסף יעבור דרך ממשלת החמאס.

   

  "אנחנו עובדים בימים אלה על חיפוש דרכי ביצוע אלטרנטיביות", אמר. עם זאת, הוא הוסיף כי אם החמאס יציג את ממשלתו בימים הקרובים, לא יהיה מספיק זמן למצוא דרכים חלופיות.

   

  לטענתו, במקום לבטל כליל את המימון, יש לבחון מדי חודש את העברת הכספים ולקצץ בצורה הגיונית. הוא הציע כי הכסף יעבור דרך גופים כגון אונר"א, ארגונים לא ממשלתים ובאמצעות הכנסייה.

   

  וולפנזון העריך כי איראן לא תעביר לרשות את 100 מיליון הדולר, שחסרים לה כעת בשל הקפאת הסיוע."אין שום עדויות לכך שאיראן מוכנה לספק את זה. היא מוכנה לארגן את זה אבל לא לספק את הכסף. זה יסבך את המצב המדיני בצורה משמעותית". בשימוע, שנערך בועדת החוץ של הסנאט, הזהיר וולפנזון את הסנטורים מפני חקיקה נגד הפלסטינים שתגרום ל"הפיכת כל פלסטיני לשטן".

   

  "אני לא חושב שכל פלסטיני הוא שטן. אני לא חושב שכל ישראלי הוא מלאך. אני חושב שמה שאנחנו צריכים לעשות כאן הוא לשמור על איזון מסוים. אם אתה רוצה פתרון במשא ומתן אתה חייב שתהיה לך היכולת לנהל משא ומתן. אם אתה לא יכול לדבר עם אנשים, זה לא נראה לי מועיל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  וולפנזון. "לא כל פלסטיני שטן"
  צילום: איי אף פי
  מומלצים