שתף קטע נבחר

משפט אנרון: "חושפת השחיתויות" על דוכן העדים

שרון ווטקינס, סגנית נשיא לשעבר באנרון שהזהירה את ההנהלה הבכירה כי החברה היא "מגדל קלפים שעומד להתמוטט", העידה אתמול במשפטם של שני המנכ"לים, קנת' ליי וג'פרי סקילינג

שרון ווטקינס, סגנית נשיא לשעבר באנרון שהזהירה את ההנהלה הבכירה כי החברה היא "מגדל קלפים שעומד להתמוטט", העידה אתמול (ד') במשפטם של שני המנכ"לים, קנת' ליי וג'פרי סקילינג. לדברי ווטקינס, היא דנה בחששותיה עם מייסד אנרון ליי, ולאחר מכן גילתה כי היא נמצאת בסכנת פיטורים בשל כך.

 

ווטקינס אמרה בעדותה כי נפגשה עם ליי לאחר שלקחה ברצינות את דבריו, שעודדו עובדים לפנות ישירות אליו עם בעיות. לדבריה, בפגישתה עם ליי ב-22 באוגוסט, 2001, שבה העלתה ספקות לגבי היושרה של המבנים הפיננסיים שנועדו לנעול ערכים של השקעות ונכסים, ליי "נראה מופתע מכך שהדברים האלו עשויים להיות בעייתיים".

 

המבנים הפיננסים האלו, שזכו לכינוי "עופות דורסים", היו משולבים עם שותפויות שהפעיל סמנכ"ל הכספים דאז, אנדרו פסטו, שהיה הבוס של ווטקינס. ווטקינס אמרה כי חששה שהמבנים הללו יפגעו בחברה, מאחר והם היו חייבים לאנרון מאות מיליוני דולרים, וכללו רק את המנייה הצונחת של אנרון כדי לכסות את החוב. לדבריה, "חשבונאות לא יכולה להגיע לרמות כאלו של יצירתיות".

 

במזכר ששלחה ווטקינס לעובדי החברה ולליי ימים ספורים לפני שנפגשה עימו היא אמרה כי "אני חוששת מאוד שאנו נתפוצץ בגל של שערוריות חשבונאיות". עוד אמרה ווטקינס במזכר כי העולם העסקי יתייחס להצלחותיה המשמעותיות של אנרון בעתיד כאל "שום דבר חוץ מהונאה חשבונאית".

 

לדברי ווטקינס, ליי "התכווץ" כשקראה לו תגובה של עמית למזכר ששלחה, שאמר: "אני מקווה שיתפסו אותנו. אנחנו חברה כל כך מושחתת". בפגישתה עם ליי, לדבריה, "אני דיברתי רוב הזמן". יומיים אחרי הפגישה, אנרון ביקשה ייעוץ על "ההשלכות של פיטוריה" של ווטקינס. לדבריה, היא גילתה את הדבר בפברואר 2002, ונדהמה.

 

התביעה במשפט הציגה גם תיעוד שהראה כי ליי מכר מניות אנרון בשווי של מיליוני דולרים בימים שלאחר פגישתו עם ווטקינס, ובאותו זמן המשיך להציג תמונה ורודה לגבי בריאותה הפיננסית של החברה בפני העובדים, המשקיעים והאנליסטים.

 

ווטקינס הצטרפה לאנרון ב-1993. אנדרו פסטו שכר את שירותיה, לאחר שעבדה אצל חברת רואי החשבון של אנרון, ארתור אנדרסן, ועבור קונגלומרט הסחר הגרמני מטאלגסלשאפט בניו-יורק. ב-2002 זכתה בתואר "אשת השנה" של הטיימס על תפקידה בחשיפת השחיתויות באנרון, ביחד עם שתי חושפות שחיתויות נוספות מוורלדקום ומה-FBI.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ווטקינס: ניסתה להזהיר
צילום: רויטרס
מומלצים