שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הנייה: מחר אציג את הממשלה הפלסטינית
  בחמאס גיבשו ממשלה בלי שותפים, אך "מותירים את הדלת פתוחה" לחזית העממית. הפתח סירב להצטרף. ראש הממשלה המיועד, איסמעיל הנייה, דיווח כי התנועה תשמור בידה תיקי מפתח דוגמת הפנים והחוץ. לאחר פגישה שתתקיים מחר עם יו"ר הרשות יכריז הנייה על זהות השרים והרכב הממשלה העתידית. ייתכן מאוד שיו"ר הרשות, אבו מאזן, יעדיף לדחות את אישור הממשלה עד לאחר הבחירות בישראל

  אנשי החמאס הודיעו היום (שבת) שהשלימו את גיבוש ממשלתם, אולם הצגת השרים בפגישה צפויה עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן -  נדחתה למחר. ראש הממשלה הפלסטיני המיועד, איסמעיל הנייה, כינס אחר הצהריים מסיבת עיתונאים שבה דיווח כי מחר ייפגש עם יו"ר הרשות, ולאחר מכן יציג את הרכב הממשלה. לפי שעה כלל לא בטוח שאבו מאזן ייאשר את הרכבת הממשלה, משום שהוא מתנגד לקווי היסוד שהציג החמאס ותביעותיו לשינויים טרם נענו.

   

  במסיבת העיתונאים הכריז הנייה כי חמאס תשמור בידיה תיקי מפתח דוגמת תיק הפנים (המופקד על שירותי הביטחון) ותיק החוץ. בטרם כינס הנייה את מסיבת העיתונאים אמרו גורמים רשמיים בתנועה, כי בחמאס עדיין ממתינים לתשובה סופית של החזית העממית לשחרור פלסטין, שאמורה להכריע על הצטרפות לממשלה. עד כה, נתנו אנשי החזית תשובות סותרות. הנייה דיווח כי תנועתו קיבלה תשובות שליליות ממספר מפלגות שהוצע להן להצטרף לממשלה. עם זאת, הבהיר כי הדלת לחזית העממית "נותרה פתוחה".

   

  לידי סוכנות איי.פי הגיעה טיוטה של רשימת השרים שהוכנה על-ידי החמאס, ממנה עולה שהתקוות למינוי "ממשלת מומחים וטכנוקרטים" הולכת ונגוזה. שר החוץ יהיה ככל הנראה מחמוד א-זהאר. סעיד סיאם, חבר פרלמנט מעזה, יהיה ככל הנראה שר הפנים. בתפקידו הזה, ישלוט בשלושה מבין חמשת מנגנוני הביטחון. סיאם, שגורש בעבר ללבנון, הגיעה באחרונה למוסקבה במשלחת החמאס.

   

  אם החזית העממית תצטרף לממשלת החמאס, היא תזכה בתיק האוצר. עומר עבד אל-ראזק, מרצה באוניברסיטת א-נג'אח, צפוי לכהן בתפקיד זה.

   

  גורמים רשמיים מעריכים שאבו מאזן ידחה את ההכרזה על אישור הממשלה הפלסטינית עד לאחר הבחירות בישראל, בסוף החודש. בסופו של דבר, הוא ייאלץ לבלוע את הצפרדע ולאשר את ממשלת החמאס. דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, הזהיר ש"אם החמאס ימשיכו לדבוק בעקרונותיהם, הם יהיו מבודדים ותהיה להם בעייה". עם זאת הבהיר שאבו מאזן לא יתפטר ולא יפרק את הרשות הפלסטינית.

   

  הוועד המרכזי של הפתח, הגוף העליון של התנועה, הודיע שהפתח לא יצטרף לממשלה על-בסיס קווי היסוד שהציע חמאס. הוועד המרכזי הודיע גם כי לנוכח הפערים הגדולים בין קווי היסוד לבין מגילת העצמאות הפלסטינית ועמדות אש"ף, לא יוכל הפתח לקחת חלק בממשלה. גם הפלגים הפלסטינים הקטנים, שאמורים היו להצטרף לממשלה, צפויים להצטרף לדרך הפתח, זאת בשל אותה סיבה ממש.

   

  בחמאס האשימו את הפתח בכניעה ללחצים זרים, בעיקר אמריקנים, ואמרו כי "הפתח יצטרך לשאת באחריות להחלטה שקיבל במצב הפוליטי שבו נמצא העם הפלסטיני". בכירים בתנועה אף הביעו את צערם על המתרחש, אך הבהירו כי הם נערכים להקמתה של ממשלה עצמאית. 


  פורסם לראשונה 18/03/2006 16:07

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  ראש הממשלה המיועד, איסמעיל הנייה
  צילום: רויטרס
  צילום: איי אף פי
  אבו מאזן
  צילום: איי אף פי
  מומלצים