שתף קטע נבחר

פדרמן מואשם בהסתה; קרא להתבצר עם בלוני גז

בתוכנית רדיו הוא לימד את מתנגדי ההתנתקות כיצד להיאבק ב"קלגסים". עוד פנינים: "מקווה שנלמד איך כאשר יהודים נרצחים - יש להגיע לשער שכם, להפוך באסטות, להידבק לרב כהנא". פדרמן בתגובה: מחפשים אותי כדי שלא אוכל לעשות התמחות כעו"ד

"יש זמנים פנויים גם בישיבה, למשל בשבתות, אז מנצלים את השבתות והולכים להר הבית. בדרך נמצאים קצת בשער שכם, פתאום עפות כמה באסטות באוויר, פה נופל איזה ערבי, שם חוטף איזה ערבי מכה". המלצות כאלה ואחרות השמיע פעיל הימין הקיצוני, נועם פדרמן, בתוכניות הרדיו שהגיש, ובגינן הוגש נגדו הבוקר (יום א') כתב אישום בבית משפט השלום בירושלים.

 

פדרמן נאשם בעבירות של הסתה לאלימות או לטרור, פרסום הסתה לגזענות, פרסומי המרדה ועוד. כתב האישום מתבסס על אמירותיו במסגרת תוכנית רדיו שבועית הקרויה "פדרמן ללא צנזורה", ששודרה ברשת באינטרנט. שני סעיפי אישום מתייחסים לדברים שאמר בתוכניות הטלוויזיה "ארץ המתנחלים" של חיים יבין ו"לימוזינה" של גיל ריבה.

 

באחת התוכניות שיבח פדרמן, תושב שכונת אברהם אבינו שבחברון, את נתנאל עוזרי, איש תנועת כך לשעבר, שנרצח בינואר 2003 בביתו שבמאחז הסמוך לקריית-ארבע. עוזרי היה מתלמידיו הבכירים של הרב כהנא ולמד בישיבת "הרעיון היהודי" בירושלים, שמזוהה עם אנשי כך. בהמשך הנהיג קבוצות של מתנחלים שהתיישבו בגבעות ברחבי הגדה. לאחר שהתפרע במהלך הלווייתו של אלעזר ליבוביץ' בחברון נעצר עוזרי למשך שלושה חודשים.

 

פדרמן הקדיש את התוכנית השבועית לעילוי נשמתו של עוזרי וסיפר: "יש זמנים פנויים גם בישיבה, למשל בשבתות, אז מנצלים את השבתות והולכים להר הבית. בדרך נמצאים קצת בשער שכם, פתאום עפות כמה באסטות באוויר, פה נופל איזה ערבי, שם חוטף איזה ערבי מכה, כזה היה סדר היום. כל יום נתי היה יושב ולומד, והשבתות הוקדשו לפעילות. אני מקווה שנלמד מנתי עוזרי איך לא להבליג על חילול השם, איך כאשר יהודים נרצחים יש להגיע לשער שכם, להפוך באסטות, לצעוק על הדבר הזה, איך להידבק לרב כהנא".

 

דבריו של פדרמן נאמרו על רקע תוכנית ההתנקות. בכתב האישום צויין כי הוא קרא לסכל את התוכנית, לשבש את הוצאתה לפועל וקרא קריאות גזעניות ואלימות נגד ערבים. כך למשל בדצמבר 2004 אמר פדרמן: "לא מתחבאים מאחורי הסיסמא היפה: לא תהיה מלחמת אחים. לפעמים צריך לעשות מלחמת אחים עם כל הכאב שבדבר... מי שמסוגל לעשות מעשים כאלה, לגרש יהודים מעל אדמתם בצורה אכזרית כזאת... אני לא מסוגל לבצע את המשימה הזאת, אבל מי שמסוגל - איזה קלגס, קלגסים..."

 

כמה ימים לאחר מכן אמר פדרמן: "הממשלה המרושעת הזאת - היא לא מבינה מה זו אהבה, היא מבינה מה זה כסאח! אם יהיה כסאח, בעזרת השם, השם יראה את המעשים שלנו פה ואולי יושיע... אין כללים! אין קווים אדומים, אין פרופורציות... כל אחד איש הישר בעיניו יעשה... מי שרוצה להתבצר עם בלון גז - שיתבצר עם בלון גז, מי שרוצה להכניס בוקסים למפנים - שיכניס בוקסים למפנים. אין גבולות..."

 

גם מערבים לא חסך פדרמן את שבט לשונו ואמר: "אנחנו צריכים לגרש אותם מפה, ורק אם נגרש אותם פה תהיה תקומה... צריך לעשות שינוי מהותי דרסטי..." בהזדמנות אחרת הגדיר פדרמן: "יש לנו בעיה כללית שנקראת ערבים... הערבים בתור ערבים הם אויב וחייבים לדעת את זה... לכן צריך להבין שכולם הם האויב, כמובן שאם נפנים ונבין את זה, נבין גם כן שהפיתרון היחיד הוא לגרש מכאן את כל הערבים... הפיתרון היחיד הוא גירוש טוטאלי, מוחלט של כולם".

 

פדרמן שיבח גם את חברי מחתרת בת עין שהניחו עגלות תופת סמוך לבית ספר במזרח ירושלים וקרא לחסום כבישים ולהזיק למסילות רכבת. בכתב האישום מובאים ציטוטים של פדרמן נגד ערבים כפי שביטא גם בתוכניות טלוויזיה. חיים יבין, שבתוכניתו "ארץ המתנחלים" נשמעו דבריו של פדרמן, אף מופיע ברשימת עדי התביעה.

 

פדרמן אמר ל-ynet בתגובה, כי לטענתו מהלך הגשת כתב האישום נגדו בעיתוי הנוכחי נובע מן העובדה שבעוד כארבעה ימים אמורה להתכנס ועת ההתמחות של לשכת עורכי הדין כדי להחליט אם יוכל פדרמן, שסיים לימודי משפטים, לעבוד בהתמחות במשרד עורכי דין. "היועץ המשפטי והמשנה לפרקליט המדינה מתנגדים נחרצות לכך שאעשה סטאז' וביקשו מלשכת עורכי הדין שלא לאפשר לי לעשות אותו, אבל אין להם שום בסיס לכך, לכן הם הגישו נגדי כתב אישום, כדי שיהיה להם מה להראות לוועדה. אנשים שאמרו דברים הרבה יותר חמורים לא הועמדו לדין וזה רק מראה שמחפשים אותי".


פורסם לראשונה 19/03/2006 11:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
פדרמן. מחפשים אותי
צילום: עמית שאבי
צילום: cnn
שער שכם. "לבעוט בערבים"
צילום: cnn
צילום: רפרודוקציה
נתנאל עוזרי. שידור לזכרו
צילום: רפרודוקציה
מומלצים