שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חשש בישראל: ארצות ערב יכרסמו בחזית נגד חמאס
  שרת החוץ לבני צופה הכרה ערבית בממשלת החמאס העתידית, כבר בכינוס הליגה הקרוב בחרטום. מופז על הפעולה ביריחו: אבו-מאזן לא יכול לרחוץ בניקיון כפיו. ראש השב"כ: לאחר הפעולה יש התרעות לפעולות נקם

  בישראל נערכים לניסיון של הליגה הערבית לכרסם בהבנות הבינלאומיות בנוגע להכרה בממשלת חמאס. החשש הוא שבכנס שיתקיים בעוד שמונה ימים בחרטום, בירת סודן, צפויות להתקבל החלטות התומכות בהכרה בממשלה הפלסטינית החדשה, בראשותו של ראש הממשלה המיועד, איסמעיל הנייה.

   

  בישיבת הממשלה שהתקיימה היום (א') אמרה שרת החוץ, ציפי לבני, שאפשרות כזאת היא אפשרית. לדבריה, מנהיגי מדינות ערב ינסו לשחוק את תנאי הסף שקבעה הקהילה הבינלאומית בתיאום עם ישראל בנוגע לממשלת החמאס - זו שהרכבה יוצג כנראה כבר הערב.

   

  במשרד החוץ נערכים להמשיך בפעולות נמרצות בקרב חברי הקהילה הבינלאומית, כדי למנוע פגיעה בתנאי הסף שקבעה ישראל, ובהם ההכרה בישראל, פירוק ארגוני הטרור וההכרה בהסכמים עליהם חתמו הפלסטינים עם ישראל. לבני ציינה כי במסגרת הפעילות הבינלאומית היא הצליחה לטרפד ניסיון פלסטיני לגנות את ישראל בשל הפעולה ביריחו. ביום רביעי צפויה לבני לנסוע לאיטליה לפגישה עם ראש הממשלה, סילביו ברלוסקוני, ועם שר החוץ, ג'יאנפרנקו פיני.

   

  ראש השב"כ: יש כוונה של ארגוני טרור לבצע פיגועי נקם

   

  ראש השב"כ, יובל דיסקין, אמר שכרגע אין הסכמה אצל הפלסטינים על הרכב ממשלת חמאס. לדבריו "חמאס מבקש לצרף מפלגות נוספות, הפתח סירבה להצטרף והחזית העממית טרם קיבלה החלטה. חמאס ממשיך במסרים עמומים לדרישות של אבו מאזן ממנו. אך לא נראה שאבו מאזן יגיע עם החמאס לעימות".

   

  לדברי דיסקין, הארגון שומר על עקרונותיו להצטרפות תנועות עמיתות, שמטרתם הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, קיום זכות השיבה לפליטים פלסטינים ושימור העצמאות של מדינה פלסטינית שבדרך. ראש השב"כ ציין שקיימת מחלוקת בין אנשי החמאס בעזה לאנשי התנועה ביהודה ושומרון על איוש התפקידים הבכירים בממשלה העתידה לקום. אנשי החמאס ברצועה תובעים את התפקידים הבכירים, מכיוון שלטענתם אנשי החמאס בגדה יתקשו לתפקד, בשל המגבלות שמטיל עליהם צה"ל.

   

  בנושא נסיונו של החמאס לגייס כספים, אמר דיסקין, שהחמאס עדיין אופטימי בשל יכולתו לגייס כספים עבור, לאחר החלטת ישראל שלא להעביר את הכספים. ראש השב"כ ציין שמנגנוני הביטחון חוששים מהקמת ממשלת החמאס בשל השליטה הישירה שלהם על פעולות השטח. דיסקין הזהיר שישנן התרעות רבות לפעולות טרור ובראשם של הג'יהאד האיסלאמי. כמו כן הדגיש ראש השב"כ את חיוניות סגירת מעבר קרני. לדבריו, יש בידי השב"כ התרעות חמות ו"לא דיבורים בעלמא על פיגוע התופת הצפוי במעבר זה".

   

  דיסקין ציין שתוצאות מבצע "הבאת ביכורים" ביריחו עדיין ניכרות בשטח ויש כוונה של ארגוני טרור לבצע פיגועי נקם. ראש השב"כ אמר שהחמאס לא הצליח להפגין שליטה בשטח במהלך האירוע ביריחו, לא בעיר ולא ברצועת עזה. עם זאת ציין דיסקין שהחמאס לא ליבה את האש, בניסיון לעודד את המהומות. לדבריו החמאס ניסה לתאם עם אבו מאזן ויתר הפלגים ברשות הפלסטינית ליצור תגובה אחידה. לדברי ראש השב"כ, למבצע ביריחו עלולות להיות השלכות עתידיות על כליאת פלסטינים ברשות בעתיד. דיסקין התריע שבאופן זמני נוצרה אחדות דעות בין הפלגים הפלסטינים בגין הפעולה ביריחו. עוד גילה ראש השב"כ שבתום פעולת "הבאת ביכורים", הועברו לידי הארגון 33 מבוקשים פעילי טרור. עשרה מתוכם ברמת הטרור הגבוהה ביותר ובהם סוחר אמל"ח ומשתתף בלינץ' ברמאללה.

   

  "אבו-מאזן לא יכול לרחוץ בניקיון כפיו"

   

  במהלך הסקירה הביטחונית הזהיר שר הביטחון, שאול מופז, כי בעקבות הפעולה ביריחו תיתכן עליה ברף הניסיונות לבצע פיגועים בישראל, כאשר הדגש הוא על פיגועי חטיפה נגד אנשי כוחות הביטחון ובכירים ישראלים. מופז ציין כי הוא הנחה את גורמי הביטחון לחדד את העירנות ולבחון את כללי הזהירות ואמצעי הביטחון.

   

  מופז הוסיף שאבו מאזן אינו יכול לרחוץ בניקיון כפיו, משום שהבריטים העבירו לידי בכירים ברשות הפלסטינית ולידיו, יותר מ-40 תלונות על הפרות בארבע השנים האחרונות. לדברי שר הביטחון הפלסטינים לא התייחסו להפרות הללו. במהלך הישיבה, אמר היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שניתן להעמיד את רוצחיו של זאבי לדין בישראל. "אם מישהו עומד לדין במדינה זרה באירועים חריגים, יש לישראל סמכות לדון אותו כאן. מה עוד שמדובר ברצח שר בישראל בירושלים", אמר מזוז. לדבריו, בעוד שבועיים תתקבל ההחלטה אם יש די ראיות בידי ישראל להעמיד את הרוצחים לדין.

   

  בנושא המעברים מרצועת עזה לישראל אמר שר הביטחון, שמעבר כרם שלום נפתח החל מהיום ומעבר קרני ישאר סגור על רקע התרעות ביטחוניות. מופז ציין שהיום צפויה להתקיים פגישה בין נציגי משרדו לפלסטינים ביוזמת האמריקנים, על מנת לקדם את פתיחת המעבר בכרם שלום, שהפלסטינים מתנגדים לפתיחתו. שר הביטחון הוסיף שבידי מערכת הביטחון 10 התרעות ממוקדות וכ-50 התרעות נוספות ולפיכך הסגר על השטחים ימשך.

   

  במהלך הישיבה הודיעה לבני שנשיא צרפת, ז'אק שיראק, צפוי ככל הנראה לצאת בהצהרה נשיאותית בעוד יומיים נגד פרויקט הגרעין האיראני. לבני אמרה שהיא הייתה בקשרים עם מנכ"ל משרד החוץ הצרפתי בסוגיית פרויקט הגרעין האיראני, ושתי המדינות תיאמו עמדות בסוגיה זו.  


  פורסם לראשונה 19/03/2006 13:21

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ז'אק גואז, איי אף פי
  מאמץ דיפלומטי. לבני
  צילום: ז'אק גואז, איי אף פי
  צילום: איי פי
  חמאס ממשיך במסרים עמומים. דיסקין
  צילום: איי פי
  צילום: גיל יוחנן
  יותר התרעות. מופז
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: איי פי
  ייצא בהצהרה. שיראק
  צילום: איי פי
  מומלצים