שתף קטע נבחר

תביעה נגד גוגל: דירוג נמוך בחיפוש גרם להפסדים

חברת Kinderstart טוענת כי ענקית החיפוש הפחיתה את ה-PageRank שלה ללא סיבה הגיונית, וכתוצאה מכך נגרמו לה הפסדים

חברת יעוץ להורים בשם Kinderstart הגישה ביום ו' תביעה לבית משפט המחוזי בסאן חוזה נגד גוגל, בטענה כי ענקית החיפוש הפחיתה את דירוגה במנוע החיפוש וכך מנעה מלקוחות להגיע לאתר האינטרנט שלה. החברה דורשת פיצוי כספי בגין הנזקים שנגרמו לה, וכן מתן גילוי נאות מצד גוגל המפרט את השיטה בה היא מדרגת אתרים במנוע החיפוש.

 

Kinderstart טוענת כי במרץ 2005 גוגל הפחיתה את הדירוג בצורה מלאכותית ובאופן משמעותי. הפחתה זו, טוענת החברה, גרמה לירידה של כ-70% בשיעור הכניסות לאתר, ובעקבות כך להפסד של 80% בהכנסות מפרסום. החברה אף טוענת שקשה ביותר לשחזר את הדירוג הגבוה יותר לאחר שזה הורד באופן מלאכותי.

 

התקרית עם BMW

 

גוגל לא נרתעה בעבר מנקיטת צעדי ענישה נגד חברות המנסות להגיע לדירוג גבוה יותר במנוע החיפוש בדרכים לא כשרות, ואף הסירה אותם מאינדקס החיפוש.

 

בחודש פברואר השנה הפחיתה גוגל את הדירוג של אתר BMW בגרמניה, ואתרה אף הוסר מדף התוצאות. זאת, לאחר ש-BMW השתמשה בטכניקה של שתילת דף אינטרנט, הנסתר מעיני הגולשים. דף זה התחזה בפני הרובוט של מנוע החיפוש כדף הראשי של BMW גרמניה. כאשר גולשים לחצו על הקישור, הוא הפנה אותם לדף הראשי האמיתי של BMW גרמניה.

 

הדף המתחזה הכיל טקסט חוזר במילים "מכונית משומשת", על מנת להעלות את דירוג האתר באינדקס של גוגל ולגרום להופעתו במקום הראשון עם כל חיפוש אחר המילים "מכונית משומשת". עם זאת, גוגל הייתה בקשר עם יצרנית המכוניות, ולאחר שזו הסירה את הדפים הנסתרים, גוגל החזירה את האתר לאינדקס.

 

"גוגל לא מסבירה את עצמה"

 

במקרה הנוכחי, Kinderstart טוענת כי לא נקטה בצעדים לא לגיטימיים כדי להשיג את הדירוג הגבוה, ולדבריה, היא מתקשה לקבל הסבר מגוגל על הסיבות בעטיין הדירוג הורדה. החברה ציינה בכתב התביעה את העובדה כי היא עדיין נמצאת במקום הראשון בחיפוש במנועים המתחרים של יאהו ושל MSN.

 

עוד טוענים פרקליטי Kinderstart, כי גוגל, כחברה הדומיננטית בתחום החיפוש ברשת, מפרה את זכותה החוקתית לחופש הביטוי, על ידי חסימת תוצאות חיפוש המציגות את תכני האתר של Kinderstart.

 

גוגל טרם הגיבה לתביעה, אך ניסיון העבר מורה כי החברה נחושה לשמור בסוד את שיטת הדירוג שלהם, המוכרת כפטנט, בסוד ולשמור לעצמם את הזכות לספק לגולשים את מה שנראה בעיניהם כתוצאות החיפוש הטובות והרלוונטיות ביותר.

 

לאחרונה פסק שופט בית משפט פדרלי בארה"ב כי גוגל תמסור למשרד המשפטים האמריקני עשרות אלפי כתובות אינטרנט שעלו בחיפוש של גולשים, על מנת לסייע לממשל במשפט המתנהל בנושא של חשיפת קטינים לפורנו באינטרנט. הפסיקה שהתקבלה היא פשרה לעומת הדרישה המקורית של הממשל, לחייב את מנוע החיפוש לחשוף מידע בהיקף גדול בהרבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גוגל. אם אתה לא שם, אתה לא קיים
צילום: רויטרס
מומלצים