שתף קטע נבחר

מפונים מגוש קטיף מחו על אי קבלת שכר

עשרות מפונים הלומדים בקורס להסבה מקצועית מוחים על ששכר החודשים האחרונים טרם שולם להם. "בסך הכל ביקשנו להמשיך את חיינו ולהתקיים בכבוד", אמרה אחת המפגינות

עשרות מפונים מגוש קטיף, שלומדים במרכז ההכשרה למפונים, התבצרו היום (א') במשרדי שירות התעסוקה באשקלון. המפונים מחו על אי קבלת שכרם בחודשים האחרונים וביטולם של קורסים להכשרה מקצועית אותם היו אמורים לעבור. בנוסף טוען דובר מועצת חוף עזה לשעבר, ערן שטרנברג, שהשכר שיקבלו המפונים בעתיד יועבר מכספי הפיצויים שהם מקבלים.

 

שטרנברג וחבריו זעמו על כך שאנשי לשכת התעסוקה סירבו לצאת מהבניין ולשוחח עימם. "אנחנו מודיעים שלא נמשיך להגיע לקורסים האלה עד שלא ישבו איתנו ויבררו איתנו את כל העניין", אמר שטרנברג.


"איך אנחנו יכולים להתפרנס?" המפונים מפגינים   (צילום: צפריר אביוב)

 

בין המפונים המתבצרים נמצאים בעיקר אקדמאים וחקלאים, שהובטח להם לעבור הסבה למקצועות אחרים. דבי רוזן, שפונתה מנווה דקלים ושימשה כדוברת לעיתונות הזרה מטעם המפונים, השתתפה גם היא באחד הקורסים "כולנו קבוצה של אנשים שהיו בעבר אמידים, חלקם ניהלו פרויקטים של מיליוני דולרים. אנחנו לא המובטלים הקלאסיים ולא הבטלנים. הבטיחו לנו פתרון לכל מתיישב ושכר מינימום, הכניסו אותנו לקורס שבו לא איפשרו לנו לחפש עבודה אחרת. אבל בינתיים חלפו הימים ואנחנו קיבלנו כ-279 שקלים לחודש ומזה אנחנו אמורים להתפרנס. לא ברור מתי נקבל את התשלום הנוסף, אנחנו בסך הכל ביקשנו להמשיך את חיינו ולהתקיים בכבוד", סיפרה רוזן.

 

יאיר צחי, שפונה מהישוב גדיד, הוא איש מחשבים בהכשרתו שניהל בעבר פרויקטים חקלאיים. הוא ובת זוגתו שלמדו בקורס במשך שלושת החודשים האחרונים, לא קיבלו את כספם. "הבטיחו לנו הבטחות ואמרו לנו שהקורס הזה יקדם אותנו. בפועל, הקורס עצמו לא מתקדם וגם אנחנו לא מצליחים לראות את הכסף, אנחנו חיים במינוס עצום ולא ברור לנו מה יהיה העתיד". 

 

לדברי צחי הוא הפסיד מאות אלפי שקלים, מכיוון שחלק מהתוצרת שלו הלכה לאיבוד, מפני שהיא לא שווקה בטרם הפינוי. "אני כבר בן 50 ואני פשוט לא מצליח למצוא עבודה", סיכם צחי. 

 

משירות התעסוקה למפונים לא נמסרה תגובה. ממינהלת סל"ע נמסר שהנושא אינו נמצא תחת אחריותם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מקבלים שכר. המפונים באשקלון
צילום: צפריר אביוב
מומלצים