שתף קטע נבחר

העבודה והליכוד ניצחו את קדימה - ברכבת צפון

מערכת הבחירות מנומנמת, אבל מה קורה בשטח? כתב ynet יצא לאחד ממוקדי המאבק בין הפעילים - תחנת רכבת צפון בתל אביב. פעילי העבודה והליכוד הפגינו נוכחות ערה והתנצחו בשאלה: מי פה בשם הערכים, ומי בשם הכסף? ופעילת קדימה הודתה: אני בכלל ש"ס

"אני? אני בכלל מצביעה לש"ס" (מחלקת סטיקרים מטעם קדימה בלב תל אביב, ברגע של גילוי נאות)

 

שבוע לפני הבחירות, בצומת רכבת צפון בתל אביב - מוקד "האקשן" הפוליטי, פעילי השטח של המפלגות מנסים להחיות את מערכת הבחירות המדשדשת. מישהו מהעבודה משחק אותה אינדיאנה ג'ונס, ומטפס אל השחקים כדי לתלות עוד שלט. הליכודניקים, לעומת זאת, הולכים על הקטע האמנותי, ומקימים מיצג כסאות של קדימה. השחקנית החדשה מצידה לא טורחת לשלוח נציגות ממשית. כשהדי פעילות השטח ביריחו עדיין ברקע, המפלגה שוב עולה בסקרים, ונראה שהיא כבר ביצעה נסיגה חד צדדית מהצומת.

 

צילום וידאו: שי רוזנצוויג 

 

בצהרי יום שישי האחרון, התעורר לשעה קלה הצומת והפך למרכז תוסס של פעילות צעירי המפלגות. מכוניות של העבודה, הליכוד ומרצ שידרו בעוצמה את הג'ינגלים - וכאן אין ספק מי המנצח - הג'ינגל הקצבי של מרצ, שמצליח להמריץ אפילו את פעילות העבודה. הנהגים, מצדם, היו פחות סבלניים לעיכוב בתנועה.

 

בקרב הפעילים בשטח יש היררכיה ברורה: השאלה המרכזית היא מי בא לכאן מתוך אידיאולוגיה ועם להט אמיתי בעיניים, ומי מתחזה, שכיר חרב לעת מצוא, ואפילו ביריון. "אצלנו כולם עובדים מתוך אידיאולוגיה", מכריז איתי בן-חורין מהעבודה. "אידיאולוגיה?", מלגלג עופר פרחן מהליכוד, אחד ממפוני אלי סיני ובנו של אבי פרחן, "אני מכיר אותם, שלא יעבדו עליכם, אני שומע את השיחות, הרוב מקבלים שכר, זה לא גרינפיס".

 

רק פעילת קדימה, כמעט בודדה במערכה מטעם מפלגתה, לעומת הנוכחות המאסיבית של המתחרים, מודה ש"אצלנו עובדים רק תמורת כסף". והיא, יש לציין, היתה 50% מהכוח שקדימה שיגרה לשטח: פעילה נוספת, שהתעייפה, נחה על הדשא.

 

והיכן שפעילים, גם עייפים, מקבלים כסף - יש גם יצרים. "יש קבוצות עברייניות שנשכרות על ידי מפלגות שמנסות להשתלט על נקודות אסטרטגיות", טוען ברק ראובני מהעבודה. "אם אנחנו מנסים לתלות שם שלט, המערכה הופכת לאלימה. במצב כזה אנחנו מעדיפים לעבור לנקודה אחרת". כן, גם כשהנקודה האחרת מתנוססת לגובה אימתני, בקצה עמוד חשמל. "כשאני מגיע לגבהים כאלה, קשה להם להוריד לי את השלט".

 

כולם נגד קדימה

 

מעבר להתנצחויות הרגילות, המשולש הפוליטי החדש – קדימה, עבודה והליכוד – יוצר לראשונה גם סוג של הסכמה בין שני הגושים ההיסטוריים. "מה ביבי עשה?" תוקף עידו לוסטיג מהעבודה, "הוא הרס את המדינה. מה ההישגים שלו, פרשת בראון-חברון ומנהרת הכותל?"

 

"ומה פרץ עשה?", משיב נדב ויצמן מהליכוד, "הרס את ההסתדרות ושירת רק את הוועדים הגדולים? הוא צריך לעבור עוד דרך ארוכה לפני שיוכל להיות ראש ממשלה". ושניהם מסכימים על דבר אחד: אולמרט פשוט לא עשה כלום עד היום.

 

מהעבר השני של הכביש, קבוצת פעילי ליכוד עורכת חזרה גנרלית על מיצג ה"כיסאולוגיה" של קדימה. הליכודניקים, כך נראה, מכוונים את האש רק לעבר יעד אחד – המפלגה שמוציאה מהם זעם בלתי נשלט. "איך אנשי בית"ר עברו להיות שמאל קיצוני וסכנה לישראל?" הם קוראים.

 

כעשרה פעילים מתיישבים על כסאות, שעל גב כל אחד מהם צילום של מועמד מקדימה. אך גם כאן, מתברר, אין מספיק פעילים כדי למלא את מספר הכיסאות הנדרש. "מה מחבר בין האנשים האלה? בין פרס לצחי הנגבי, בין ציפי לבני לדליה איציק?", הם שואלים. "הכמיהה לכיסא, זה המכנה המשותף שלהם".

 

גם נעמי בלומנטל דבקה כעת לכיסא, למרות שנתניהו ביקש ממנה לפרוש לאחר המאסר שנגזר עליה. אתם לא חשים בושה כלשהי בעקבות הפרשה?

 

יוני: "אנחנו לא מתביישים, ומאמינים בחפותה של נעמי. בעזרת השם היא תנצח בערעור".

 

רחלי: "כולנו מאמינים ביושר של בלומנטל. אנחנו לא מטילים ספק בכך שהיא לא עשתה כלום. אולי היא היתה תמימה".

 

צריך הרבה אופטימיות כדי להיות פעיל ליכוד בימים אלו. לעתים נדמה כי את הסקרים הלא מחמיאים, הלחץ של נתניהו והמאזן הדו ספרתי של ליברמן, החבר'ה האלה פשוט למדו להדחיק היטב. "אם קדימה תסכים לקווי היסוד של הממשלה שיקים הליכוד אחרי הבחירות", מצהיר הפעיל דוידי, "נשקול אם לצרף אותה". המשפט הזה מצליח לעורר חיוך אפילו בקרב חבריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי רוזנצוויג
הליכוד והעבודה. בלטו
צילום: שי רוזנצוויג
צילום: שי רוזנצוויג
הנהגים. לא כולם סבלניים
צילום: שי רוזנצוויג
צילום: שי רוזנצוויג
ברק ראובני. אינדיאנה ג'ונס
צילום: שי רוזנצוויג
צילום: שי רוזנצוויג
פרחן. "שלא יעבדו עליכם"
צילום: שי רוזנצוויג
צילום: שי רוזנצוויג
מיצג הכיסאות של הליכוד
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים