שתף קטע נבחר

רמון תקף - שוחט האשים: "הוא תוקע סכין בגב"

השר חיים רמון יצא במתקפה חריפה נגד רה"מ: "מי שלא יודע לנהל קואליציה בשיטה הזו, לא יוכל לנהל בשיטה הקודמת". את שר האוצר האשים בניהול מדיניות כלכלית "מופקרת". ברק: "שמחת החיים ממאבקים פנימיים גרמה לכך ש-16 שנה היינו באופוזיציה". שוחט: "רמון תוקע סכינים בגבו של ברק ובגבה של העבודה"

ביום ראשון יתכנס מרכז מפלגת העבודה - והסכינים לקראת העימות כבר נשלפו. ברק ורמון הופיעו (יום ה') בכינוס פוליטי של התק"ם - והחליפו מילים קשות. ראשון הופיע רמון, שמתח ביקורת נוקבת על ראש הממשלה. "מי שלא יודע לנהל קואליציה בשיטה הזו, לא יוכל לנהל בשיטה הקודמת", אמר רמון בהתייחסו ליוזמה לשינוי שיטת הבחירות. "ראש הממשלה התחיל את הקדנציה עם הרוב הגדול ביותר שהיה אי פעם לראש ממשלה, ולא הצליח להחזיק בו", המשיך רמון, "הוא הודה שעשה טעויות, ולכן אין טעם שאני אפרט מה הן היו לדעתי".
השר רמון גם מתח ביקורת חריפה על המדיניות הכלכלית של הממשלה: "אני מצטער על המדיניות הכלכלית והחברתית של הממשלה. תקציב 2000 היה פספוס אדיר. בייגה מראה נתונים של אירופה ומשווה אותנו אליהם. בנתונים מסויימים אנחנו אירופה, אבל בשירותים אנחנו טנזניה תחתית. אמרתי לבייגה: 'אתה עושה חיבור בין שתי כלכלות, שאין כמעט קשר ביניהן'. אין עלייה בייצוא - בסך הכול שני ילדים מכרו סטארט אפ במיליארד שקל. זה מנותק לחלוטין מהמשק, שנמצא במצב קשה. לצערי, כל ניסיונותי לשכנע את ראש הממשלה ושר האוצר לשנות את מדיניותם הקלוקלת, שתעלה לנו מחיר רב במאי, עלתה בתוהו. חורה לי שמי שמנהל מדיניות זו אלה פקידי האוצר. בגיבוי שוחט הם מנהלים מדיניות מופקרת".

ברק: "אני חושב שרמון טועה כל הזמן"

אהוד ברק, שהגיע לכינוס של התק"מ שעה וחצי אחרי שרמון עזב, שמע על דבריו וזעם: "המקום האחרון שממנו הייתי מצפה לביקורת על פעילות כלכלית, זה מתוך חברי הממשלה. בחלק מהנושאים החברתיים טיפלנו, ובחלק לא - אבל אני גאה במה שהישגנו. עוד שנתיים וחצי של ממשלה בכיוונים האלה, והמציאות החברתית-כלכלית תהיה במצב יותר טוב. בעיניי זה אבסורד מוזר ממש, ששייך לאיפוס לא מספק במערכת שלנו, שאנו בעיצומו של המאבק הזה, והממשלה הופכת כל אבן כדי להשיג שלום, ומוציאה מעצמה אנשים שמנצלים את הידיעה על מה שקורה במשא ומתן, ואפילו לא מתייצבים בעצמם, וזה מאיזה שיקול מוזר. אומרים: 'ברק, הוא לא באמת רוצה, הוא כאילו רוצה שלום'. זה מיותר לחלוטין. האדרנלין לא חוזר ללחיים של מפלגת העבודה במאבקים מול הליכוד, אלא רק ממאבקים פנימיים. שמחת החיים ממאבקים פנימיים גרמה לכך ש-16 שנה היינו באופוזיציה. זה היה בגלל הריבים והמחנאות. צריך ללמוד את הלקח. זה בסדר לשבת בחדרים סגורים ולדבר על מה שרוצים. אחר-כך צריך לצאת החוצה ולהיות מאוחדים.
אני וחיים רמון שני המתנגדים הכי מוצקים לחזור לשיטה הקודמת. אנחנו שותפים בכך. אני חושב שאני גם שותף לו בהערכה הרבה לחיים רמון. הוא עקבי בביקורתו. אני חושב שהוא טועה כל הזמן. אני פתוח לביקורת, אבל בזמן בחירות היא צריכה להעשות בחדרים סגורים".
ואילו השר בייגה שוחט הגיב לדבריו של רמון בריאיון לערוץ הראשון של הטלוויזיה: "דבריו חמורים מאוד. רמון תוקע סכינים בגבו של ברק ובגבה של מפלגת העבודה, ובעצם מקטין את סיכוייה לנצח". שוחט הוסיף כי "אם חיים רמון רואה עצמו כמועמד יותר טוב, שיגיש מועמדות ויתמודד בפריימריז".

פגישת תיאום חשאית בין מתנגדי ברק

השר רמון, ח"כ עוזי ברעם, ויו"ר הכנסת, אברהם בורג, נועדו בשעת ערב לשיחת תיאום עמדות, שבה היו אמורים לדון, בין היתר, באפשרות להציב מועמד שיתמודד על ראשות מפלגת העבודה מול ראש הממשלה.
יובל פרנקל, המתאם בין מפלגת העבודה ללשכת ראש הממשלה, מתח הערב ביקורת קשה על יוני העבודה: "קבוצת רמון מניחה אולטימטום קבוע לפני המפלגה. בכל בחירות לא ניתן לקיים דיון דמוקרטי ופתוח באווירה של איומים". פרנקל תבע מרמון ומחבריו התחייבות לקבל את הכרעת מרכז המפלגה, שיתכנס ביום ראשון להחליט על שינוי שיטת הבחירות. פרנקל דורש כי אם לא יתחייבו הח"כים לכך, הם לא יוכלו להשתתף בדיון.
ואילו בליכוד נהנים מהסכסוך ההולך ומחריף במפלגת העבודה. ח"כ דני נווה אומר: "דברי רמון הם עדות לפשיטת הרגל הסופית של ממשלת ברק. ברק צריך להפסיק את תרגילי ההישרדות למיניהם ולקבוע בהקדם תאריך לבחירות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
רמון. ילדים מכרו סטארט אפ
צילום: שאול גולן
צילום: רויטרס
ברק. האדרנלין לא חזר ללחיים
צילום: רויטרס
זום 77
שוחט. שרמון יגיש מועמדות
זום 77
אתר הכנסת
נווה. עדות לפשיטת רגל
אתר הכנסת
מומלצים