שתף קטע נבחר

שבוע לבחירות: המפלגות מרכזות מאמצים

ביום שלישי בשבוע הבא ייפתחו הקלפיות. הסקרים המורים על מספר גבוה של קולות צפים מדרבנים את אנשי שלוש המפלגות הגדולות למאמץ אחרון: בקדימה יקיימו השבוע "חזרה גנרלית" לקראת יום הבחירות בפיקודו של דיכטר, בליכוד יתמקדו בליכודניקים שנטשו, ובעבודה מקווים שאולי שפעת העופות תשנה את התמונה

עוד שבוע מהיום - הבחירות. שעון החול הולך ואוזל, הקלפיות ייפתחו עוד שבוע מהיום (ג') - ובכל המפלגות משנסים את המתניים למאמץ אחרון. זאת, בניסיון להגיע להישגים בבחירות, שרמת אי-הוודאות בהן גבוהה מהרגיל - בגלל מספרם הגבוה של המתלבטים והקולות הצפים. בקדימה חוששים משאננות, בליכוד יוצאים לקרב מגננה, ובעבודה בונים על שפעת העופות והמתחים הפנימיים בקדימה.

 

בניסיון להילחם בשאננות, יקיימו בקדימה בשבוע הקרוב רבבות שיחות טלפוניות לאלו שפנו לאתר האינטרנט של המפלגה. כמו כן יתקיימו 15 כנסים, שבהם יתודרכו הפעילים באשר ליום הבחירות.

 

במפלגה מודעים לחשיבות הרבה שיהיה לארגון יום הבחירות עצמו, וביום שישי הקרוב צפויים 170 המטות של קדימה לערוך תרגיל משותף של דימוי

יום הבחירות בראשותו של יו"ר מטה יום הבחירות, ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר. כמו כן מתכוונים בצמרת המפלגה להכין לקראת סוף השבוע תשדיר ובו מסרים אישיים מצד נבחרי המפלגה, שישודר בטלוויזיה וברדיו.

 

בין המסרים שמבקשת קדימה להעביר בשבוע זה הם הצורך בהצבעה מסיבית למען קדימה - "כל קול שייעדר מהקלפי יהיה קול לטובת פרץ או נתניהו, וקול שימנע מקדימה להוביל את המהלכים אותם הבטיחה לבוחריה. אנו מתכוונים לתקוף את עמיר פרץ על כך שהוביל לפרישת העבודה מהממשלה ולתקוף את בנימין נתניהו על כך שהוא מוביל לימין הקיצוני", אמר בכיר בקדימה על השבוע האחרון שלפני הבחירות.

 

בקדימה מעריכים שמבצע מעצר רוצחי השר רחבעם זאבי ז"ל הוסיף קולות למפלגה. האם הטיפול בשפעת העופות יזיק לה? "איננו עוסקים בפרשנויות עתה. אנחנו ממוקדים בהעברת המסרים בניסיון לקבל מקסימום מנדטים כדי לכונן ממשלה יציבה", נמסר מהמפלגה.

 

הליכוד: "בואו נפתיע את העיתונאים והסוקרים"

 

בליכוד מתכוונים להתמקד בשבוע שנותר עד הבחירות בנוטשי הליכוד. בכנס גדול של התנועה אתמול בירושלים, שר הבריאות לשעבר דני נווה תיאר את היום הגורלי שבו "כולנו נתיישב מול הטלוויזיה בדופק מואץ ובדריכות. המציאות תטפח לקדימה בפרצופה. המשימה האמיתית שלנו בישורת האחרונה היא לדבר קודם כל אל הליכודניקים, אלו שהצביעו לאורך השנים לליכוד".

 

במפלגה שומרים על אופטימיות, למרות הסקרים שמנבאים רעות. "התקשורת לא סובלת אותנו, השטח אוהב אותנו. מה לעשות? אני יודע שציבור רב כועס עלינו מכל מיני סיבות. קרוב ל-30 מנדטים מתלבטים, אבל דבר אחד בטוח - הירושלמים לא אוהבים את אולמרט, ואנחנו נראה את זה בקלפי", הבטיח בכנס ח"כ עוזי לנדאו.

 

בנימין נתניהו שנאם בכנס אמר כי "אני מבקש מכם בואו, נכריע, נשפיע ומעל הכול בואו נפתיע את הסוקרים, העיתונאים והפרשנים ובעזרת השם, נפתיע".

  

העבודה: "שאנשים יקשרו את אולמרט עם השפעת"

 

ואילו גורמים בכירים במפלגת העבודה אמרו אמש ל-ynet: "אחד הדברים שצריך לשים לב אליהם זה שפעת העופות. אם עד הלילה לא הייתה היסטריה, הרי שמהיום החלה היסטריה בעניין הזה ויכול להיות שלאנשים בתת המודע זה יעשה שינוי. אין לפסול את האפשרות, וכבר היו דברים מעולם, שאנשים יתחילו לקשור החל מהערב את כישלון הטיפול של הממשלה בשפעת העופות לקדימה ולאולמרט שהם הממשלה".

 

את הדברים האלה אומר גורם בכיר מאוד במפלגת העבודה - ולא בצחוק. בעבודה ממשיכים להביע גם הערב אופטימיות מן המסרים שהבכירים קולטים בסיוריהם ברחבי הארץ וכן מסקרים שונים. לדברי בכיר בעבודה, "נושא שפעת העופות יכול להשפיע. זה לא ששם בממשלה לא ידעו שזה יכול לקרות. אפילו אנחנו במפלגת העבודה התעסקנו עם זה. עמיר פרץ ומי שהיה איתו במצרים דיבר על הנושא הזה עם חוסני מובארק".

 

בעבודה בונים גם על המתחים הפנימיים בתוך קדימה: "צריך לבדוק מה הולך שם", אמרו בכירים בעבודה, "אם אנחנו נמשיך להתחזק והם ימשיכו לרדת - המתחים שם יגברו וזה יתחיל לצוף".

 

שר החקלאות לשעבר, שלום שמחון, תקף בחריפות את הממשלה על הטיפול בשפעת העופות. שמחון אמר אמש ל- ynet כי "הממשלה היתה צריכה לומר לציבור את האמת, שלא מדובר באירוע נקודתי אלא בתופעה שהולכת ומתרחבת. היא הגיעה כבר עד אזור ירושלים, והשפעת הולכת לפגוע באחד הענפים המרכזיים במשק. מצד אחד, אין ספק שהממשלה לא ערוכה לטיפול בכל שרשרת בעלי הכנף". שמחון הוסיף עוד: "אני מטיל את האחריות על הממשלה, שלא הכינה שיעורי בית, ואלפי משפחות יכולות להיפגע".

 

בתוך כך, אתמול המשיך יו"ר העבודה, עמיר פרץ, בסיוריו ברחבי הארץ. פרץ ביקר את מפוני אלי סיני המתגוררים באוהלים בצומת יד מרדכי. המפונים סיפרו לפרץ כי הם רוצים לעבור לקיבוץ פלמחים, אולם מינהלת ההתנתקות מונעת מהם. פרץ הבטיח לסייע להם ולשמש לדובר.

 

גם פרץ, כמו נתניהו, מצא לנכון דווקא היום למתוח ביקורת על התקשורת. בכנס בבת ים אמר: "התקשורת מתעסקת בקואליציה של אחרי הבחירות. תראו איזה זלזול בבוחרים: במקום להעמיק בנושאים האמיתיים, הם עוסקים במי יכהן באיזה משרד. קדימה מנסה לעשות ספינים כדי לשנות את סדר היום".

 

במהלך היום תקף פרץ גם את אהוד אולמרט ואת בנימין נתניהו ואמר בעצרת ברחובות: "נתניהו שיעבד את עצמו לאינטרסים של המתנחלים, אולמרט שיעבד את עצמו לאינטרסים של המיליונרים. רק אני חייב רק לכם, ומיליוני אזרחים שרוצים לשנות את סדר העדיפויות במדינה". מחר ימשיך פרץ בסיוריו ויגיע לירושלים.

 

אילן מרסיאנו השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
כנס הליכוד בירושלים
צילום: חיים צח
צילום: אמיר כהן
פרץ מבקר את המפונים
צילום: אמיר כהן
צילום: רויטרס
אולמרט. צורך בהצבעה מ סיבית
צילום: רויטרס
מומלצים