שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה נשתה בליל הסדר? סקירת יינות לקראת החג

  אז מה תשתו בליל הסדר? אדום, לבן או אולי תירוש לא אלכוהולי? שגיא קופר ממשיך וסוקר את היינות החדשים שהושקו בזמן האחרון לכבוד חג הפסח

  בעניין פסח, אנחנו ממשיכים עם היינות המתרגשים עלינו, והפעם יינות מתוך המגוון של היקבים הצפוניים - יקבי רמת הגולן, שאטו גולן, דלתון ותבור.

   

  בעקבות מה שכתבתי כאן בשבוע שעבר, אודות רכס אדום של כרמל, ביקשו אנשי כרמל להבהיר שהיין נמצא אמנם תחת הסדרה האזורית, אבל היא משמשת לו כעין מטריה בלבד. הכוונה, כך נאמר לי, היתה לייצר יין מקביל ל"הר חרמון" של יקבי רמת הגולן, שנמצא (שם) תחת סדרת ירדן. טעות נוספת, אמרו ביקב, היתה לא לפרסם מחיר מומלץ לצרכן, ובפעמים הבאות הם יקפידו לעשות כך. הרגשה שלי היא שהיתה כאן טעות אחרת, בסיסית יותר, אבל נניח לזה.

    

  רוזה הוא רוזה הוא רוזה?

   

  שאטו גולן הוציאו אך לפני כמה שבועות יין רוזה חדש, מענבי קברנה פרנק מבציר 2005. צבע היין בהיר מאוד - תות על גבול הכתמתם – ובאף הוא בעל ריח תות עדין, מוכר. הטכנולוגיה של יינות רוזה לא ממש מאפשרת להביא את תכונות הענב למיצוי, ולכן מרבית היינות האלה יהיו דומים זה לזה מאוד. מלבד במחיר, הרוזה של שאטו גולן לא שונה בהרבה מכל חבריו לגוון ולסגנון. בפה הוא חלק וחמאתי אולי מעט יותר ועדין מהרגיל. הוא מתקתק, אך יש לו סיומת ארוכה למדי, מתובלת, עם שמץ מרירות. מחיר מומלץ לצרכן של 98 שקל, 14% אלכוהול, בכמות של 3500 בקבוקים בלבד. פרטים טכניים על היין אפשר לקרוא כאן.

   

  רוזה אחר מאותם ענבים - קברנה פרנק - שיוצא לשוק הוא הרוזה 2005 של יקב תבור. פה הצבע קצת יותר דומיננטי, היות והענבים גודלו ונבצרו במיוחד לסוג היין הזה. בגידול יעודי, הענבים מושארים מעט יותר ונותנים לסוכרים ולצבע להתפתח יותר, אומר אריה נשר, יינן תבור, כדי שגם בתהליך הייצור הקצר (מעיכת הענבים והמגע עם הזגים קצרים), עדיין יהיה צבע בשלב הבקבוק. היין ימכר – בעיקר במסעדות – בבקבוקי חצי ליטר עם פקק הברגה, במחיר מומלץ לצרכן של 39 שקל (כלומר כ- 60 שקל לבקבוק רגיל). תבור הוא יקב שכל הזמן מחפש דברים חדשים. לאחרונה אף הכניס חביות 200 ליטר, שאמורות לאפשר לו לייצר יינות במחירים סבירים יותר, ועדיין להשתמש בעץ. בקבוק זה הוא נסיון חביב של תבור, ולמרות שבמקורו נבע מסיבות של זמינות בקבוקים, הוא מאוד מתאים לעניין ולאופי האגרסיבי למדי של השיווק שלהם. אל תתפלאו אם יהיו מבצעים על ארגזים שלמים של היין הזה. על החביות החדשות של תבור אפשר לקרוא כאן.

   

  אדומים במחיר בסיסי

   

  הר חרמון וכנען של דלתון הם פחות או יותר בני אותו מחיר - סביב 35 שקל. שני היינות גם קרובים בהרכב הזני: קברנה סוביניון, מרלו וענב נוסף. במקרה של הר חרמון - קברנה פרנק, במקרה של דלתון - שיראז. אלה הם יינות סופרים קלאסיים, שאמורים לתת תמורה סבירה למחיר.

   

  הר חרמון הוא בעל צבע אדום-סגול בינוני, ארומה נעימה, פירותית עם שמץ פרחים. הוא מאוד טאניני ואפילו מורגשת צריבה וחום בגרון (14% אלכוהול). הסיומת ארוכה, אבל עם מעט מרירות.

   

  הדלתון, לעומתו, הוא "רק" בעל רמת אלכוהול של 13%, צבע אדום-סגול כהה, אף מתוק ומעט אלכוהולי. בפה היין יותר רך מהר חרמון, עם טאנינים רכים יותר. גם הוא מתובל מאוד ומשאיר חמיצות קלה שמלווה בסיומת מתקתקה.

   

  הבחירה שלי בין שני היינות - למרות שההר חרמון טיפה יותר מורכב אולי באף - היא בדלתון. ההפרש במחיר הוא של חמישה שקלים לטובתו (33 לעומת 38 שקל להר חרמון), ובנוסף לכך היין מעט יותר נעים ונגיש לשתיה. הבקבוק המאורך והתווית המודרנית גם הם עושים משהו לשולחן.

   

  יריד יינות ישראל - סיבוב תשיעי

   

  יריד יינות ישראל יתקיים זו הפעם התשיעית ברציפות, השנה ב"מרכז לימודי ישראל יפה" בגני יהושע בתאריכים 28-29 במרץ 2006. המארגנים, מגזין יין וגורמה, מדווחים על רישום מצוין של יקבים ליריד, והשתתפות של כמה וכמה מה"נדירים" יותר, שזאת תהיה הזדמנות מצוינת להחשף ליינות שלהם. כמו כן יהיו כמה ארועי טעימה במסגרת זאת, שמאפשרת לא רק לטעום את היין, אלא גם לרכוש ממנו, לרוב במחירים נמוכים למדי בהשוואה למחירי "השוק". טעימות מיוחדות:

  ירדן קברנה סוביניון מגנום מהשנים 1996 - 2000 בדוכן יקבי רמת הגולן (הרשמה מוקדמת חובה בדוכן); יין עתידי אלכסנדר הגדול 2003 מהחבית - בביתן יקב אלכסנדר. במהלך האירוע, מוסרים המארגנים, תופעל טלויזיה עם מסך ענק לתוצאות המדגם ביום הבחירות. מחיר כניסה: 48 שקל, כולל כוס טעימות.

   

  • "יריד יינות ישראל התשיעי", יום ג' 28 יום הבחירות בשעות 14:00 - 23:00, יום ד' 29 במרץ בין השעות 17:00 - 23:00, ב"מרכז לימודי ישראל יפה" (הפינה הירוקה) ת"א, שדרות רוקח 80 , גני יהושע, פארק הירקון.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארומה נעימה, פירותית עם שמץ פרחים. הר חרמון
  מומלצים