שתף קטע נבחר

המאבק על שיעור ההצבעה: "נלך לבתים ונביא את האנשים להצביע"

30% מבעלי זכות הבחירה מצהירים כי הם לא מתכוונים כלל להצביע, ובליכוד וקדימה נכנסים ללחץ: בקדימה דואגים ששיעור הצבעה נמוך יקטין את מספר המנדטים שלה, בליכוד חוששים שמאוכזבי הליכוד יענישו את התנועה בכך שלא יגיעו לקלפי. בעבודה סומכים על כוחם הארגוני של הוועדים הגדולים והקטנים שיסייעו להם ביום הבחירות, מתכננים "מעגלי נגיעה" סביב הקלפיות ומשוכנעים: "הבוחרים שלנו יבואו להצביע"

כשהסקרים מורים שחלק גדול מהציבור, כ-30 אחוזים מהמצביעים, אינם מתכוונים לצאת ולהצביע ב-28 במארס - המפלגות נכנסות ללחץ. שישה ימים מהיום (ד') יתקיימו הבחירות, ובקדימה במיוחד חוששים משיעור הצבעה נמוך, שעלול לדעתם לפגוע בסיכויי המפלגה לזכות במספר המנדטים שמייחסים לה הסקרים.

 

"המטרה המרכזית שלנו כרגע היא למצוא את כל הדרכים כדי להוציא את ציבור מצביעי קדימה אל הקלפיות ברחבי ישראל. כמה שיותר מצביעים - הסיכוי שלנו להקים ממשלה יציבה לטווח ארוך בישראל גוברים", אמר אחד מאנשי הארגון של יום הבחירות.

 

לכן יערכו בכירי קדימה בששת הימים שנותרו שורה של סיורים ברחבי הארץ. המטרה היא לחזק את נציגי המטות ולהנחות אותם לפעילות פרטנית ביום הבחירות.

במקביל נערכים בקדימה ליום הבחירות בתרגיל מטות גדול בהשתתפות כ-170 מטות שייערך ביום שישי הקרוב, בראשותו של ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר.

 

לרשות המפלגה עומדים כ-13 מליון שקלים למימון צורכי יום הבחירות. סכום זה אמור לממן את פעילות המטות האזוריים והמטות הנושאיים, כדי לאפשר את הוצאת המצביעים לקלפיות.  

 

היום בישיבת הסיעה בכנסת יאושר תקנון אתי חדש לחברי תנועת קדימה, במסגרת אישור תקנון התנועה ותקנון הסיעה בישיבה. לדברי בכיר בקדימה, מדובר ב"בשורה חדשה לפוליטיקה הישראלית".

 

בכירים בעבודה: "אנשי הוועדים יעזרו לנו ביום הבחירות"

 

בעבודה ממשיכים להיערך לקראת יום הבחירות, כאשר רוב הפרטים כבר סגורים. בראש מטה יום הבחירות עומד אריה עמית. אלפי מתנדבים יקחו חלק בפעילות המפלגה ברחבי הארץ, יסייעו בהבאת מצביעים לקלפיות, יתפרסו בשטח, ימלאו את הקלפיות, יאיישו את מטה הבחירות ויפעילו עשרות קווי טלפון. בעבודה בונים על שיעור הצבעה גבוה בקרב תומכיהם.

 

בכירים בעבודה אישרו ל-ynet כי אנשי ועדי העובדים הגדולים והקטנים, וכן אנשי ההסתדרות, יסייעו ביום הבחירות למפלגה - בעיקר בפעולות שטח. בעבודה סומכים על יכולת הארגון של הגופים האלה, שסייעו לעמיר פרץ גם בפריימריז בתוך מפלגת העבודה.

 

לראשונה בתולדות הבחירות, העבודה לא תחלק כריכים לפעיליה, בשל מחסור חמור בתקציב. פרץ סיפר בכנס במודיעין, כי בנעוריו בשדרות, היה יו"ר סניף הליכוד מאיץ בתומכי הליכוד לנסוע ברכבים של אנשי מפא"י, לאכול את הכריכים שלהם, ולבסוף, להצביע ליכוד: "הפעם", אמר פרץ, "מכיוון שאנחנו מפלגה עניה, אני מבקש מכם לנסוע באוטו שלכם, להביא סנדוויץ' מהבית, ולהצביע אמת".

  

בדיקות פנימיות גילו כי מספר האנשים שהיו אנשי עבודה ורצו להבציע קדימה, והם מתלבטים - הולך וגדל: "אנחנו רוצים לגעת להם בלב", אומר מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל. "אנחנו רוצים שיידעו איכפת לנו מהם. חשוב לנו שיצביעו בשבילנו. זה הבית שלהם". בעבודה הוחלט לגעת בליבות המצביעים אפילו סביב הקלפיות. לצורך כך, יוצבו אנשי עבודה סביב הקלפיות, אנשים המוכרים בקהילה שלהם. "אנחנו יוצרים מעגלי נגיעה", מסביר כבל. "זה הדבר הכי חשוב לנו". כמו כן, יחל בימים הקרובים קמפיין צמתים ברחבי הארץ, על מנת להראות נוכחות. 

 

לאחר שלושה ימים של סיורים ברחבי הארץ, האופטימיות במפלגה מגיעה לשיא: "כל המדינה שדרות. כל המדינה היא המעוז שלנו. אנחנו כובשים את המדינה", אמרו בכירים במפלגה אמש, והביעו שביעות רצון רבה מהדרך בה התקבל פרץ בסיוריו. אתמול סיירו אנשי העבודה בירושלים, ופרץ התקבל בחום. בעבודה ציינו כי הם לא זוכרים מתי בפעם האחרונה הצליח מועמד של המפלגה "לצאת בשלום" מסיור דומה.

 

ח"כ אופיר פינס אמר במהלך כנס פעילים במודיעין כי "זאת עיר שתמיד היתה קרירה כלפי מפלגת העבודה. אני לא מתעלם מהסקרים, אבל יש זרמים תת קרקעיים. כמו טשולנט: מבשלים ומבשלים, וביום שלישי הטשולנט יהיה מוכן וטעים. טעים מאוד לאנשי העבודה, ואני לא בטוח שלאנשי המפלגות האחרות גם".

 

"נלך לבתים ונביא את האנשים להצביע" 

 

ומה קורה בליכוד? ח"כ משה כחלון יעמוד בראש מטה יום הבחירות של המפלגה. 25 אלף פעילים יעבדו מטעם הליכוד ביום הבחירות. כחלון: "התנועה החליטה כי ביום הבחירות יתקיימו הסעות אזוריות בלבד. הליכוד יציב שלושה אנשים ב-8,000 קלפיות ברחבי הארץ".

 

לדבריו, "התפקיד שלנו בשטח הוא להמריץ. אנו מתכוונים ללכת לבתים ולהביא את האנשים להצביע. המטה המרכזי יהיה במצודה. 150 טלפנים יתקשרו לליכודניקים מתלבטים מתוך מאגרי המתפקדים בליכוד. בליכוד מתכוונים להתקשר אליהם במהלך כל היום. המטרה היא להניע בוחרים, בעיקר בגלל האדישות".

 

כחלון הודה: "אני מוטרד מהאדישות. המטרה היא להביא את הציבור גדול המזוהה עם הליכוד לקלפיות. יש כעס גדול על הליכוד ויש כאלה המתכוונים להעניש אותנו בכך שלא יגיעו להצביע. המטרה היא לשכנעם שאם הם לא מצביעים - קולם הולך לקדימה. בתוך תוכם הם רוצים את הימין בשלטון, ואני מאמין ומקווה שהליכודניקים האמיתיים יבינו את גודל השעה ויבואו לקלפי".

 

אורלב לתלמידי ישיבת ההסדר: צאו לשטח

 

גם האיחוד הלאומי-מפד"ל נערכים ליום הבחירות במלוא המרץ. בכנס שהיה אתמול בישיבת ההסדר בשכונת נווה שאנן בחיפה, קרא זבולון אורלב לנוכחים

להתעורר ולצאת לשטח. כ-200 גברים ונשים, חלקם תלמידי הישיבה, הגיעו לכנס שבו השתתפו גם הח"כים גילה גמליאל וניסן סלומיאנסקי.

 

"אני שמח שאנחנו עורכים את הכנס בישיבה והגמרות כאן באולם בית המדרש סגורות כרגע, כי הן צריכות להישאר סגורות שבוע נוסף", אמר אורלב, "זה לא הזמן ללמוד גמרא אלא לצאת לשטח, לעשות 'פנים אל פנים' ולגייס אנשים שיבואו ביום הבחירות לקלפי". אורלב הוסיף כי את "ביטול התורה" בימים הקרובים ניתן יהיה להחזיר אם התלמידים יאריכו את ה"זמן" (סמסטר) במספר ימים נוספים לאחר התאריך המקובל.

 

אורלב וגם דוברים אחרים באירוע חזרו על החשיבות הרבה של שכנוע הציבור הדתי-לאומי להצביע דווקא למפלגתם, ולא למפלגות הימניות האחרות. אורלב אמר כי למרות הזמן הקצר שנותר עד הבחירות והתחושה שהתוצאה כבר נקבעה, הרי שעבודה אינטנסיבית עד הבחירות עשויה להביא להפתעה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, אטילה שומפלבי, אילן מרסיאנו ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
כחלון. "יש כעס על הליכוד"
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
דיכטר. תרגיל משולב
צילום: אלי אלגרט
צילום: גבי מנשה
עמית. בלי סנדביצ'ים
צילום: גבי מנשה
מומלצים