שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בחמאס מתעקשים: אישור הממשלה - עוד השבוע
  למרות שורת ההסתייגויות שהגיש הוועד הפועל של אש"ף לאבו מאזן, אין בכונת החמאס להמתין עד לשובו של היו"ר מהפסגה הערבית. בתנועה מתכוונים להתעלם מההסתייגויות וכבר בשבת - עוד לפני הבחירות בישראל - להביא את הממשלה לאישור הפרלמנט

  מחמיר המשבר ברשות הפלסטינית. לאחר שבשעות הצהריים (ד'), בתום ישיבת הוועד הפועל של אש"ף, נדמה היה כי הקמתה של ממשלת החמאס תידחה לשבוע הבא - לאחר חזרתו של אבו מאזן מהפסגה הערבית בסודן ואחרי הבחירות בישראל - מבהירים אנשי החמאס כי אין בכוונתם להמתין יותר.

   

  ישיבת הוועד הפועל היום עסקה בקווי היסוד של הממשלה הפלסטינית, אותם הגיש השבוע ראש הממשלה הפלסטיני המיועד, איסמעיל הנייה, ליו"ר הרשות, אבו מאזן. בתום הישיבה פרסם הוועד הודעה ובה מספר הסתייגויות מקווי היסוד של הממשלה הפלסטינית.

   ההסתייגויות הוגשו לאבו מאזן, שעומד גם בראש הוועד הפועל של אש"ף. הוועד מסר בהודעתו כי אבו מאזן יעביר מחר בכתב את ההסתייגויות אל הנייה, וישוב וידון עמו בהסתייגויות אלה מייד לאחר חזרתו בשבוע הבא מפגישות הפסגה הערבית.

   

  אבל הערב, כאמור, תופס המשבר תאוצה ובחמאס מבהירים כי אין כוונה לחכות ולקבל את הסתייגויות אבו מאזן או לדון בהן. בתנועה אומרים כי הסתייגויות אבו מאזן, אין משמעותן שהוא דוחה את הממשלה שהציג הנייה וכי כבר בשבת הקרובה יציגו את הממשלה בפני המועצה המחוקקת לצורך הצבעת אמון ואישורה, שלושה ימים לפני הבחירות בישראל.

   

  אנשי החמאס מבהירים כי הם אינם מחוייבים לחישובים הפוליטיים של אנשי אבו מאזן ושל האמריקנים ואומרים כי חשוב מבחינתם שהעם הפלסטיני יתחיל להרגיש ביציבות שלטונית ובממשלה אמיתית מכהנת ומתפקדת. בחמאס גם מרגישים כי הרכבת ממשלה תקופה קצרה אחרי פרשת כלא יריחו, שעדיין מסעירה את הרחוב הפלסטיני ומציבה באור שלילי את הרשות והפתח, היא ההזדמנות מבחינתם לחדש את גל האהדה לו זכו בבחירות.

   

  בסביבת אבו מאזן אומרים כי אין ספק שההתפתחות האחרונה הינה בחירה של החמאס בדרך העימות וקריאת תיגר חמורה על יו"ר אש"ף והרשות הפלסטינית. בהתנהגותם, טוענים מקורבי היו"ר, מכוונים אנשי החמאס להפיכה נגד אושיות ומוסדות, כנגד הנורמות השלטוניות של הרשות הפלסטינית.

   

  חבר פרלמנט מטעם החמאס אישר הערב ל-ynet כי אם לא תהיינה הפתעות, הממשלה תוצג ותזכה לאמון המועצה כבר בשבת. לדבריו, אם נכפה עימות על התנועה היא תתמודד איתו אך אינה אינה בחרה בעימות שכזה. נציג החמאס אומר כי לתנועתו אין כל כוונה לשנות את עקרונותיה וכי היא מקווה שקול ההיגיון ינצח ואנשי אבו מאזן ואנשי הפתח יתייחסו לתנועה לא כאל אוייב אלא כאל מי שניצח בבחירות דמוקרטיות וינהיג את העם הפלסטיני אל השנים הבאות.

   

  "הרשות הולכת למשבר פוליטי וחוקתי"

   

  נוסח ההודעה של הוועד הפועל היה מתון בהרבה מהטונים שנשמעו בישיבה, כשחברים בוועד הציעו לאבו מאזן לדחות את מסמך קווי היסוד שהוגש על ידי הנייה, ולא לאשר את הרכב הממשלה שהציג.

   

  מוקדם יותר, בתום ישיבת הוועד, אמר מקור פלסטיני בכיר ל-ynet כי באפשרותה של תנועת החמאס להקים ממשלה תוך התעלמות מההסתייגויות של אבו מאזן וכן לזכות באמון הפרלמנט שבו יש לחמאס רוב, גם זאת תוך התעלמות מהסתייגויות הוועד הפועל ויו"ר הרשות. "משמעות הדבר היא כי הרשות הולכת למשבר פוליטי וחוקתי בין מוסד הנשיאות והוועד הפועל, לבין מוסד

   ראש הממשלה והפרלמנט הפלסטיני, מה שייצור מבוי סתום ועלול להביא לפירוק הממשלה על ידי יו"ר הרשות", הסביר הבכיר.

   

  בפתח ובוועד הפועל הביעו פסימיות בנוגע לסיכויים לשיתוף פעולה בין הנייה וממשלתו לאבו מאזן. זאת בנוסף לקשיים הכלכליים הצפויים, שעלולים להכשיר את הקרקע לפירוק הממשלה. בחמאס דחו את הטענות שמדובר בהפיכה פוליטית ואמרו כי התבטאויות בכירי הפתח מעידות שבהם עצמם אינם מקבלים את ההכרעה הדמוקרטית של העם הפלסטיני.


  פורסם לראשונה 22/03/2006 15:57

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  אבו מאזן והנייה. משבר?
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  הנייה בישיבת הפרלמנט בעזה
  צילום: איי פי
  צילום: איי אף פי
  חמאס. ממשלת יחיד
  צילום: איי אף פי
  מומלצים