שתף קטע נבחר

שנלר: הבירה הפלסטינית תתבסס על מז' ירושלים

בכנס בירושלים שירטט מועמד קדימה לכנסת את התוואי המדויק של הסדר עתידי בבירה לפי מצע מפלגתו. לדבריו, יש מקום לוותר על חלקים מהבירה, אולם בכל מקרה לא על אלו שבין החומות: "הבירה הפלסטינית, אם וכאשר תקום, תתבסס על הכפרים והשכונות שממזרח לעיר ובהן א-רם, אבו דיס, עזיין וא-טור. אבל ירושלים שבין החומות - הר הצופים, הר הזיתים והאזור שממזרח לכביש 1, תישאר בריבונות ישראל"

"ויתור על שכונות במזרח ירושלים למען אחדות העיר", זה היה המסר העיקרי שהעביר אמש (ד') המועמד לכנסת מטעם קדימה, עותניאל שנלר, במסגרת ערב עיון שבו נערך עימות בין מצעי המפלגות בסוגיית עתידה של ירושלים. "הבירה הפלסטינית, אם וכאשר תקום, תתבסס על הכפרים והשכונות שממזרח לעיר ובהן א-רם, אבו דיס, עזיין וא-טור. אבל ירושלים שבין החומות - הר הצופים, הר הזיתים והאזור שממזרח לכביש 1, תישאר בריבונות ישראל".

 

 

שנלר חזר במהלך הערב על דבריו של ממלא מקום ראש הממשלה ויו"ר מפלגתו, אהוד אולמרט, והבטיח: "לא נשמע עוד את המילים 'הר הבית בידינו'. פעם אחת שחררנו אותו ולתמיד הוא יוותר בידי ישראל. ירושלים תישאר לנצח מאוחדת בידינו. ערביי השכונות

 שממזרח לעיר ואלו שיגורו בירושלים המזרחית יקבלו את השירותים מהצד שלהם והיהודים יקבלו את השירותים ממדינת ישראל. אנו רוצים שלום לא על חשבון אחדותה של ירושלים, צריך לחזק את ירושלים במעמדה כבירת ישראל".

 

ח"כ עוזי לנדאו התייחס לדברי שנלר ואמר כי צעדים אלה "נועדו להכשיר את הקרקע לכוונתם האמיתית של אולמרט ופרס למסור גם את הר הבית ואת העיר העתיקה לידי החמאס".

  

לדבריו, "האיוולת הביטחונית והמדינית של אולמרט ופרס תפגע בבטחונם האישי של תושבי העיר ותחשוף אותם למתקפות טרור מאנשי חמאס שיוצבו על חומות היער העתיקה".

 

הכנס: "מהתנגדות לפשרה לנכונות לוויתורים" 

 

מכון ירושלים לחקר ישראל זימן את נציגי המפלגות המתמודדות בכנסת להציג את מצען ועמדתן בנושא ירושלים ועתידה, על רקע השינוי המהותי שחל בדעת הקהל בשאלת העיר - מקונצנזוס כמעט מלא על אחדותה של ירושלים והגבולות הקיימים והתנגדות לכל סוג של פשרה, למצב חדש בו הציבור הישראלי כיום בשל יותר לוויתורים ולשינוי גבולות העיר.

 

מסקר שערך המכון בתחילת השנה עולה כי 63 אחוזים מהציבור הישראלי מוכן לוויתורים בירושלים במסגרת שלום אמת עם הפלסטינים, ומתוכם 54 אחוזים מוכנים לוותר על השכונות הערביות במזרח העיר אך לא על העיר העתיקה, הרובע היהודי והכותל.

 

מלבד שנלר לקחו חלק בדיון - אותו הנחה עיתונאי הערוץ הראשון ניצן חן - גם יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין מהליכוד, ח"כ קולט אביטל מהעבודה, ח"כ רן כהן ממרצ, ח"כ יצק כהן מש"ס וח"כ צבי הנדל מהמפד"ל.

 

ח"כ ריבלין חזר על עמדות הליכוד המסורתיות לפיהן ירושלים היא בירתה הנצחית של מדינת ישראל ואסור לנהל כל משא ומתן לגביה, כמו גם לנסות להשביע את רצונם של מדינות אויב באמצעות חלוקתה. "חלוקת העיר לא תפטור את הסכסוך הישראלי ערבי", הדגיש.

 

ח"כ אביטל הציעה את המצע העדכני של מפלגת העבודה, לפיו ירושלים תשמש בירתה הנצחית של ישראל. כמו כן גילתה כי במצע מפלגת העבודה קיים פרק המתייחס לעיר העתיקה ולאגן הקדוש (הכותל וסביבותיו) שם יונהג משטר מיוחד. בירושלים, לדבריה, נוצרה מציאות שבה העיר מחולקת הלכה למעשה: "יש חלום ואפשר לשמור עליו, אך החלום לא מוכרח למצוא ביטוי במספר הקילומטרים שבבעלותנו".

 

עמדות מעט שונות השמיע ח"כ רן כהן ממרצ, שאמר כי אין אלטרנטיבה אחרת אלא למקם את שתי הבירות של הפלסטינים והישראלים

 בירושלים: "בלעדי שתי הבירות יישאר סכסוך הדמים לעד", הבהיר. גם ח"כ כהן סבור כי הכותל והרובע היהודי חייבים להישאר בידי ישראל ולשיטתו, חלוקת העיר באה במטרה להביא לפיוס בין העמים.

 

ח"כ הנדל מהמפד"ל והאיחוד הלאומי הציע לפתור בשלב ראשון את בעיית הפליטים ורק אחר כך להתמודד עם נושאים אחרים. ח"כ כהן מש"ס אמר כי מפלגתו מאמינה בירושלים שלמה ובלתי מחולקת. לדבריו, "ש"ס לא תסכים לוויתורים טריטוריאליים בירושלים ואין אפשרות לחלק את העיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
שנלר. יש מקום לוויתורים
צילום: זום 77
צילום: אלי לוי
כהן. עיר אחת - שתי בירות
צילום: אלי לוי
צילום: ירון ברנר
אביטל. במציאות - העיר כבר מחולקת
צילום: ירון ברנר
מומלצים