שתף קטע נבחר

קדימה על הירידה בסקרים: טעות סטטיסטית?

היחלשותה של קדימה בסקרי סוף השבוע גרמה לאכזבה בצמרת המפלגה, אבל היו גם מי שניסו להסביר ש"אולי זה תיקון שביצעו הסוקרים בטיפול בקולות הצפים". ומה אומרים בליכוד על הירידה בסקרים? "ביום פקודה - הליכודניקים יחזרו הביתה"

מתכוננים לרגע האמת: בקדימה לא מאושרים בלשון המעטה מתוצאות הסקרים האחרונים, שמצביעות על ירידה של עד שלושה מנדטים למפלגה, וכל זה קורה חמישה ימים לפני הבחירות. עם זאת, גורמים בכירים במפלגה סבורים שייתכן שמדובר ב"תיקון" שערכו הסוקרים, לאחר שספגו בשבוע האחרון מתקפות רבות על כך שהעניקו לכאורה לקדימה מספר מנדטים גבוה מדי.

 

"ייתכן שמדובר בסטיה מסוימת של טיפול בקולות הצפים, שיוחסו בעבר לקדימה", הסביר אחד היועצים האסטרטגים הבכירים במפלגה. "ייתכן שהפעם הקולות האלה יוחסו למפלגות אחרות, כדי לתקן את הנתונים שהיו בסקרים הקודמים. אין זה אומר שקדימה אכן ירדה במעמדה בדעת הקהל".

 

 


 

למרות ההשערות הסטטיסטיות, בקדימה לא מתכוונים להישאר שאננים לנוכח תוצאות הסקרים, ואנשי המפלגה הונחו לפעול ביתר מרץ כדי לעודד את ההצבעה לקדימה לקראת הבחירות. אחת מנקודות המפתח, להערכתם, היא שיפור בשיעור ההצבעה הצפוי, העומד על-פי הסקר של מינה צמח על קצת יותר מ-60 אחוזים.

 

ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ויושב ראש סיעת קדימה בכנסת, השר רוני בר-און, קראו אמש לבכירי המפלגה לעשות עוד מאמץ אחרון כדי להעלות את אחוזי ההצבעה ולהבטיח את מקומה של קדימה כמפלגה גדולה ומובילה. הגדיל לעשות בר-און, שאמר בישיבת הסיעה בכנסת ש"מאמץ כזה יכול להוביל לכניסתם של כל 51 מועמדי קדימה לכנסת ה-17".

 

במפלגת העבודה קיבלו את תוצאות הסקרים בשמחה רבה, אם כי בכירי המפלגה העוסקים בניהול הקמפיין טוענים שזה זמן רב הסקרים אינם משקפים באמת את המציאות בשטח. "כפי שלא נכנסנו למרה שחורה כשהסקרים הראו שיש לנו 15 מנדטים, אנחנו גם לא נמצאים באופוריה היום", אמר ל-ynet מזכ"ל העבודה ויו"ר מטה הבחירות, ח"כ איתן כבל. בעבודה מאמינים שהמגמה הזו תימשך. "אנחנו משוכנעים שהציבור יבחר בדרך שלנו ב-28 במרס", ציין כבל.

 

העבודה העבירה 20 טונות חומרי הסברה לסניפים

 

אבל בעבודה רחוקים מלהיות שאננים וכבר העבירו 20 טון חומרי הסברה ושילוט לכ-110 סניפים ברחבי הארץ. זאת, כחלק ממבצע ההיערכות של המפלגה ליום הבחירות. ניצב בדימוס אריה עמית, העומד בראש מטה יום הבחירות, אמר כי "העבודה מוכנה ליום שלישי, הפעילים חדורי מוטיבציה והסניפים מוכנים ודרוכים".

 

בליכוד שומרים מזה שבועיים על אופטימיות זהירה למרות הירידה של מנדט שהשתקפה בסקר "ידיעות אחרונות": "אין ממש התאמה בין המצב בשטח לבין הסקרים. חוסר התאמה תמוהה". מקורבי נתניהו מוסיפים: "המצב בשטח קשב לליכוד, זה נכון. יש כעס בעיקר בשל התוכנית הכלכלית של נתניהו, אבל ביום הפקודה, ביום הדין, הליכודניקים יחזרו הביתה".

 

המקורבים תוקפים את קדימה: "הם כבר מחלקים תיקים ומרכיבים קואליציה, עוד בטרם אמר הבוחר את דברו. זה מצביע על שחצנות, יהירות וחוצפה, שתתפוצץ לקדימה בפרצוף".

 

ח"כ זהבה גלאון אומרת כי התחזקותה של מרצ בסקרים מסמנת מגמה שעוד תלך ותגבר. "בקרב הבוחרים מחלחלת ההבנה שמי שרוצה להבטיח שקולו לא יתגלגל לקואליציה עם מפלגות הימין חייב לחזק את הקטר של סיום הכיבוש - מרצ. רק מרצ תוכל להבטיח שהצבעתם תהיה בעבור קואליציית מרכז-שמאל ולא קואליציית מרכז-ימין או ממשלת אחדות - שהיא מתכון לשיתוק וטשטוש".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, אטילה שומפלבי, אילן מרסיאנו ורועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
סיבה לדאגה. אולמרט
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
עמיר פרץ
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
אין התאמה. נתניהו
צילום: איי אף פי
מומלצים