שתף קטע נבחר

למה לא מצביעים? כי כולם מושחתים

יותר צעירים מגימלאים יגיעו לקלפי, יותר שמאלנים מימנים ויותר גברים מנשים - כך עולה ממשאל גולשים אינטרנטי שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה. אלו שלא יגיעו לקלפי הצהירו ש"כולם מושחתים" וש"אין קשר בין ההבטחות לבין מה שהם מקיימים"

72 אחוזים ממצביעי השמאל יגיעו לקלפי, לעומת 66 אחוזים ממצביעי הימין ורק 59 אחוזים ממצביעי המרכז. כך עולה מניתוח משאל גולשים באינטרנט שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה, כחלק מקמפיין לעידוד הצבעה שכותרתו "אם לא תבחרו - מישהו אחר יבחר בשבילכם". במשאל השתתפו כ-4,000 איש, מכל שכבות האוכלוסייה, אך יש לציין כי לא מדובר במדגם מייצג. 

 

מניתוח התוצאות עולה ש-45 אחוזים מהגמלאים הצהירו שאין בכוונתם להצביע בבחירות, לעומת 35 אחוזים מיתר המצביעים. מסתבר גם שיותר גברים יגיעו לקלפי מאשר נשים: 67 אחוזים מהגברים אמרו שיצביעו בבחירות, לעומת 61 אחוזים מהנשים. נתון שאולי ישמח את מפלגות הימין והמפלגות החרדיות הוא ש-70 אחוזים מהדתיים במדינה מתכוונים להצביע, לעומת רק 65 אחוזים מהחילונים ו-59 אחוזים מהמסורתיים. 

 

הגולשים שהצהירו שלא יצביעו בבחירות, נימקו את החלטתם מהסיבות הבאות: "כולם מושחתים", "אין קשר בין ההבטחות לבין מה שהם מקיימים" ו"אין במי לבחור". 16 אחוזים מהגמלאים הצהירו שהם לא יצביעו מכיוון שאין קשר בין הבטחות הפוליטיקאים לבין מה שהם מקיימים. ואילו 13 אחוז מהצעירים טענו שהם לא יגיעו לקלפי כי כולם מושחתים. רק אחוז נמוך מאלו שלא יצביעו טענו שאין הבדל בין המפלגות, ושאף מפלגה לא מייצגת אותם.

 

מכיוון שהמשאל נועד לעודד הצבעה, נכתב לאלו שהצהירו שלא יצביעו מסר על-פי קבוצת הגיל שלהם. לצעירים נכתב: "אתה תבחר איך ייראו השירות הצבאי שלך, ההשכלה שלך, העבודה שלך. בקיצור, איך ייראו החיים שלך. אם לא תגיע לבחור - אחרים יחליטו במקומך".

 

לעומתם, הגמלאים קיבלו מסר אחר: "אתה תחליט איזה מין ביטחון אישי יהיה לך, מה תעשה בשעות הפנאי שלך, איך ייראו חיי אהוביך. בקיצור, איך תיראה המדינה שנחיה בה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מי יגיע? (אילוסטרציה)
צילום: איי פי
מומלצים