שתף קטע נבחר

"בגלל פשפש אחד צריך לשרוף את כל הבית?"

כתב ynet הצטרף למסע ה"ביבי בוס" , מסע חוצה ישראל של אנשי הליכוד. בעכו שמעו אנשי המפלגה ביקורת קשה נגד המפלגה. דוד דודקביץ, פעיל ותיק, ניסה לשכנע מדוע לא צריך לפסול את הליכוד רק בגלל נתניהו: "כשאתם מוצאים פשפש בבית, אז אתם שורפים את כל הבית? אל תשרפו את הבית בגלל ביבי". ויש גם נחמה אצל עוזי לנדאו: "הצלחתי לשכנע גרוזיני"

כבר שלושה שבועות מסתובב לו ה"ביבי בוס" בסניפי הליכוד ברחבי הארץ בניסיון לעשות נפשות לליכוד, ולהילחם בסקרים הלא מחמיאים. אבל גם במקומות שנחשבים כמעוזי ליכוד, המצב לא נראה מעודד עבור המפלגה. הזעם על המצב הכלכלי הקשה מתפרץ על הליכוד ועל נתניהו, שבעצמו, אגב, לא נוהג להתלוות לנסיעות.  

 

האוטובוס, בראשות ח"כ עוזי לנדאו, הגיע לשוק של עכו ביום רביעי בצהריים, יום של קניות לקראת השבת ובכל זאת השוק ריק מאדם. הרוכלים מתלוננים שהפיקדונות היומיים חלשים "פשוט כי לאף אחד אין כסף". הקבוצה שירדה זה עתה מהאוטובוס מצוידת בחומרי תעמולה, כובעים וחולצות של מחל, עדיין מחייכת, בלי לדעת מה נכון לה.

 

 

 

נפתלי, בעל חנות לבגדים תחתונים, עומד בראש חמולה משפחתית של 250 קולות. פעם הוא ומשפחתו נחשבו למצביעים בטוחים של הליכוד אלא שנפתלי זועם, קודם על ראש העיר, שעבר בכלל לקדימה ואחר כך על חברי כנסת של הליכוד. "לא נצביע יותר ליכוד בחיים. בגדתם בנו. פגעתם בדבר הכי חשוב לנו – הכבוד".

 

לנדאו לוקח אותו לשיחה אישית בסופה הוא יוצא מאוד מרוצה: "קיבלתי מילה של גרוזיני. החמולה איתנו", מכריז לנדאו לסובבים.

 

במרכז מסחרי קטן בעיר פורצים ויכוחים פוליטיים הנשמעים בכל פינה. טלי חזן, אם לילדה בת 3, חוזרת בתשובה מטיילת עם ביתה. "יפה שאתם מגיעים הנה לפני הבחירות", היא מטיחה. "אני מודיעה לכם שאני לא מסוגלת לבחור ביבי. אי אפשר לבחור באחד שנולד עם כפית זהב בפה ולצפות שהוא זה שייתן למי שאין לו אוכל".

 

במי תבחרי? שואלים אותה אנשי הליכוד. "בעמיר פרץ. חייבים לתת לו צ'אנס", היא משיבה.

 

ניסיונות השכנוע ממשיכים: "אם נתניהו היה לוקח מבעלי הממון יותר מאשר לקח  אז הם היו לוקחים את הפקעלך שלהם, סוגרים מפעלים, עוזבים את הארץ ומשאירים פה המון של מובטלים". חזן לא מוותרת. "תקשיבו טוב, אין פה עוני יש פה מתחת לעוני. משפחות מעבירות עגלה מהילד הראשון לשלישי. איפה נשמע דבר כזה?"

 

רמי, המאבטח של הבנק המקומי, מסתער עליהם בצעקות רמות. רמי מייצג את הסיוט של הליכוד במערכת הבחירות הנוכחית. ליכודניק שרוף במשך שנים, שמאס במערכת: "אף אחד לא יקבל את הקול שלי יותר. די, אני לא פראייר של אף אחד יותר.  לא אתן להם יותר לעבוד עלי. 30 שנה אני בוחר ליכוד ומה הוא נתן לי, מה? תעלו את שכר המינימום, תנו כסף לסל תרופות, זה מה שחשוב ולא החמאסטן".

 

דוד דודקביץ, פעיל ליכוד מדור המייסדים, שהצטרף לנסיעה, כבר לא יכול להתאפק: "אתם בגבול, אתם על הגבול, ואתם לא מוכנים להצביע מחל?".

 

"מה לעשות, אנחנו לא רוצים את ביבי", הם עונים לו.  

 

"תגידו". לוחש דוד, "כאשר אתם מוצאים פשפש בבית, אז אתם שורפים את כל הבית? אל תשרפו את הבית בגלל ביבי".  

 

נהריה: "להוריד את התמונה של שרון"

 

הפמליה נכנסת לסניף הליכוד בנהרייה בעיצומו של ויכוח. אמיגו, פעיל ליכוד שנים רבות דורש מראש הסניף להוריד את תמונתו של שרון מהקיר. "מי שהרס לנו את התנועה את הבית שלנו לא צריך להיות בבית".  

 

יו"ר הסניף לא נענה לבקשה ואמיגו פונה ללנדאו: "אולי תגיד לו?".  

 

לנדאו יוצא מהתסבוכת באלגנטיות: "חבר'ה אנחנו אורחים כאן. לא הגענו הנה להתערב ולהגיד לכם מה לעשות. תחליטו לבד". תמונתו של שרון נשארה על קיר.

 

יו"ר הסניף מתלונן שהמצודה לא שלחה לו מספיק חומר הסברה. "רק בזכות קשרים הצלחתי להשיג כמה דברים. השנה אין הסעות, ורבותי, אין חלוקת מזון לפעילים. אין. קחו את זה בחשבון. אה, וגם קשה לנו למצוא מתנדבים. כולם רוצים לעבוד בשכר".  

 

בשעות הערב מגיעה הפמליה למעלות. הסניף המקומי מפתיע, מטופח, צבוע בצבעים המתאימים למשרד היי טק בהרצליה. הסניפים הם הכוח האמיתי של הליכוד. הם אלו שנותנים לליכוד את התקווה מול הסקרים הלא מחמיאים.

 

ובכל זאת בשל איחור בלוח הזמנים של הביבי בוס מעטים טרחו להישאר ולשמוע את נאומו של לנדאו ששחזר בפני כולם את סיפור הגרוזיני: "הגרוזיני בשוק בעכו. כמה שהוא כועס עלינו. והנה אחרי חמש דקות שיחה, הוא נתן לי מילה של כבוד. אני חותך את הגרון אם אני לא עומד במילה שלי. ככה הוא הבטיח לי, וכל זה רבותי לאחר חמש דקות בלבד של שיחה איתו. אל תפחדו מהליכודניקים. תגעו בהם, תקשיבו להם ותמשכו אותם בכוח לקלפי. תסבירו להם שאם הם לא באים להצביע אז הקול שלהם הולך לאולמרט ולעזמי בשארה. העיקר שלא יישארו בבית". 

 

בחזרה לתל אביב, הסופרת סמדר בת אדם, שתומכת בליכוד מאז לקח אותה אביה לכיכר כדי לשמוע את בגין, יוצאת בהאשמות. "אם הציבור לא מבין מה נתניהו עשה לכלכלה זה בגלל שהתקשורת גרמה לכך. מתייחסים לביבי כאילו הוא זה שיצר את העוני בישראל. נו באמת. ירדנו מהפסים. לו רק היה לנו עוד חודש להסתובב בשטח היינו מצליחים לעשות מהפך מושלם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
נתניהו. ביקורת בשטח
צילום: ירון ברנר
צילום: אילן מרסיאנו
בסיור בעכו
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: אילן מרסיאנו
"קשה למצוא מתנדבים"
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים