שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אבו מאזן: לחמאס אין עתיד ללא מו"מ עם ישראל

  במכתב לראש הממשלה המיועד, איסמעיל הנייה, מבהיר יו"ר הרשות הפלסטינית כי מדיניות החמאס כפי שהיא היום תפגע בהישגים הדיפלומטיים של הרשות ובסיוע החוץ. מקורב לאבו מאזן: "הוא אינו רוצה שהחמאס ייכשל. הוא רוצה שהארגון ישנה את עמדותיו ויקבל את קווי היסוד של המערכת הפוליטית"

  מדיניות החמאס כפי שהיא היום תכשיל את המשא ומתן עם ישראל ואת הקשרים עם הקהילה הבינלאומית - כך מבהיר יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, במכתב לראש הממשלה המיועד, איסמעיל הנייה. את המכתב צפוי אבו מאזן לשגר להנייה במהלך היום (שבת) וקטעים ממנו התפרסמו הבוקר ב"גארדיאן" הבריטי, כל זאת שלושה ימים לפני הבחירות בישראל ורגע לפני השבעת ממשלת החמאס בפרלמנט הפלסטיני.

   

  אבו מאזן מבהיר במכתבו כי לממשלת החמאס אין עתיד במידה ולא תסכים לשאת ולתת עם ישראל, משום שכך היא תפעל למעשה נגד האינטרס של העם הפלסטיני. בסביבתו של אבו מאזן אמרו היום כי מטרת המכתב היא להבהיר את נקודות המחלוקת בינו לבין החמאס ובנוסף - לשלוח מסר של אזהרה לישראל ולקהילה הבינלאומית מפני ההשלכות של הפסקת הסיוע לרשות אשר עלולה לחזק את החמאס. 

   

  מקורב לאבו מאזן סיפר ל"גארדיאן" כי היו"ר "אינו רוצה שהחמאס ייכשל. הוא רוצה שהארגון ישנה את עמדותיו ויקבל את קווי היסוד של המערכת הפוליטית. זו שאלה של תזמון פוליטי וכרגע האינטרס הוא שהחמאס יתנסה במורכבות של ניהול שלטון ויתמודד עם המשברים הפוליטיים, הכלכליים והביטחוניים של הרשות".

   

  אבו מאזן מזהיר במכתבו כי מדיניות החמאס, הכוללת סירוב להכיר בישראל, תפגע בהישגים הדיפלומטיים של הרשות, תיתן לישראל סיבה לדחות כל משא ומתן עם הפלסטינים ותפגע בסיוע החוץ שהרשות מקבלת. עוד הוא כותב להנייה כי עמדת החמאס בעניין ישראל מונעת הקמת ממשלת אחדות עם הפתח ומפלגות נוספות התומכות במשא ומתן.

   

  אותו מקור המקורב לאבו מאזן הוסיף כי היו"ר קורא למדינות המערב שלא לממש את איומיהן ולהפסיק את הסיוע לרשות. "היו"ר לא יסכים, תחת שום נסיבות, שייראה כאילו ממשלת החמאס נכשלת בגלל קונספירציה זרה, משום שזה ישחק לטובת החמאס", אמר. "במקרה כזה הם (אנשי החמאס) יוכלו להאשים את העולם בכשלונם. אנחנו צריכים שהעולם יראה שהוא מוכן להמשיך לתמוך בקו המתון ולא להפסיק את הסיוע".

   

  "עמדתו של אבו מאזן היא שהציבור בעד תהליך השלום. אנחנו מקווים שיש מספיק הבנה לכך בקהילה הבינלאומית. אף אחד לא מבקש שהקהילה תוותר על התנאים שהציבה לחמאס, אבל היא חייבת לתת מעט מרחב נשימה", אמר המקור והוסיף כי היו"ר סבור שלחץ על החמאס יועיל רק במידה שישראל תהיה מוכנה להתקדם לעבר סיום הסכסוך.

   

  דברים אלה של אבו מאזן ומקורביו מהווים המשך למסרים שהשמיע הוועד הפועל השבוע, כאשר דן במינוי ממשלת החמאס. אנשי הוועד תבעו מהחמאס להכיר באש"ף כנציג לגיטימי של העם הפלסטיני ולהכיר בהתחייבויותיו הבינלאומיות, כולל מול ישראל. בכירים באש"ף אמרו כי אם בחמאס יתעלמו מההסתייגויות של אבו מאזן ושל אש"ף, הרי שהרשות הפלסטינית תצעד לקראת משבר פוליטי וחוקתי ואף לקראת מבוי סתום שלא מן הנמנע יביא בסופו של דבר לפירוקה של ממשלת החמאס על ידי אבו מאזן עצמו.

   

  השבוע ייצא אבו מאזן לוועידת הפסגה של מדינות ערב, שתיערך בסודן. הבוקר אמר שר הכלכלה הפלסטיני, מאזן סונוקרוט, כי הרשות הפלסטינית תבקש מהמדינות המשתתפות בוועידה סיוע של 130 מיליון דולר מדי חודש לפחות, במידה והקהילה הבינלאומית תפסיק את התמיכה הכלכלית לאחר שממשלת חמאס תיכנס לתפקידה. עם זאת, שר החוץ האלג'יראי אמר כי מדינות ערב לא הסכימו עדיין לבחון מחדש את התחייבותן הקודמת להעביר לרשות רק 50 מיליון דולר בחודש.

   

  אבו מאזן לרייס: נושא המעברים יישאר באחריותנו

   

  אתמול שוחח אבו מאזן עם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, בנושא המעברים בין שטחי הרשות הפלסטינית לישראל. יושב ראש הרשות הבטיח לרייס - ששוחחה בעניין גם עם שרת החוץ ציפי לבני ושר הביטחון שאול מופז - כי נושא המעברים

   יוסיף להיות באחריותו האישית ובאחריות מקורביו. הוא הודיע כי צוות מטעמו ינהל ויפקח על הנושאים הביטחוניים והאזרחיים הקשורים למעברים, וכי לממשלה החדשה בראשות חמאס לא תינתן סמכות לפעולה במעבר. מקרוביו של אבו מאזן הסבירו שהכוונה היא בעיקר לא לתת לישראל להשתמש בחמאס כתירוץ להמשך השבתת המעברים כראות עיניה.

   

  מוקדם יותר אתמול אמר אבו מאזן כי הוא מתכוון להקים ועדה נשיאותית מיוחדת שתעסוק בנושא מעברי הגבול הסגורים. סאיב עריקאת, איש הפתח במועצה המחוקקת, יכהן כיו"ר הוועדה. לדבריו, מטרתה תהיה להסדיר את המחלוקת מול ישראל בנושא.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  הנייה ואבו מאזן. ישתפו פעולה?
  צילום: איי אף פי
  צילום: חנן גרינברג
  מעבר קרני. רייס התערבה
  צילום: חנן גרינברג
  מומלצים