שתף קטע נבחר

משפרעם לאום אל-פאחם: מסע להחרמת הבחירות

"אנו מבקשים לומר לאנשים שישנה אופציה נוספת מלבד הבחירות", אמר אחד מחברי הוועדה העממית, שערכה מסע מחאה בו קראה לציבור הערבי להשקיע בבניית מוסדותיו במקום לתת את קולו לפוליטיקאים

שלושה ימים לפני הבחירות לכנסת ה-17, יצאה בשעות הצהריים (שבת) שיירת מכוניות מהכפר שפרעם, בקריאה לציבור הערבי להחרים את ההליך הדמוקרטי ולא להגיע לקלפיות. במסגרת מסע המחאה קראו המשתתפים שלא לקחת חלק בבחירות ולהתמקד במקום זאת בבניית מוסדות נבחרים אמיתיים ובנייתה מחדש של ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל.

 

 

השיירה כללה

 עשרות כלי רכב ובהם רבים מחברי "הוועדה העממית להחרמת הבחירות". במהלך השבת סיירו החברים במספר כפרים ויישובים בגליל ואחר הצהריים יתכנסו באום אל-פאחם, שם תיערך עצרת מחאה בה ישאו דברים נציגי הוועדה.

 

רג'א אגבריה, חבר הוועדה העממית, אמר היום ל-ynet: "מטרת השיירה היא להדגיש את קיום העמדה הקוראת להחרמת הבחירות והצורך להתמקד בבניית המוסדות של המיעוט לאומי הערבי בישראל. העצרת תהיה אירוע הסיום של הקמפיין אותו ניהלנו מתחילת מערכת הבחירות. אנו מבקשים לומר לאנשים שישנה אופציה נוספת מלבד הבחירות".

 

בוועד חברים בעיקר אישי ציבור עצמאיים ואנשי תנועת "בני הכפר" על פלגיה השונים (תנועה לאומנית-שמאלנית שחבריה מאמינים בתפיסה המרכסיסטית. בתנועה תמכו בעבר פעילי שמאל יהודים, בעיקר אלו שהיו מזוהים עם תנועת "מצפן"). אנשי הוועד קוראים לאזרחי הערבים להחרים את הבחירות שכן לטענתם, ההשתתפות בהן לא הביאה עד היום כל תועלת לציבור הערבי.

 

בוועדה העממית מדגישים כי הקמפיין שלהם אינו מופנה נגד המפלגות הערביות. אלו מצידן, הזהירו מפני הסכנה שבהחרמת הבחירות ואמרו כי מהלך כזה ישחק לידי אנשי הימין הישראלי המבקשים להוציא את הציבור הערבי בארץ מהמשחק הפוליטי, לקראת הוצאתו המוחלטת מהמדינה במסגרת טרנספר או במסגרת התכניות לחילופי אוכלוסין.

 

לאחרונה, בראיון שהעניק ל-ynet, אמר אגבריה: "אנחנו מוסיפים ואומרים לציבור שלנו שכמעט 60 שנה יש חברי כנסת ערביים

בכנסת - ונוכחותם לא תרמה דבר: נישול הקרקעות נמשך, המאבק לשוויון זכויות של המיעוט הלאומי הערבי נשאר בגדר סיסמאות ולא רק שלא השגנו כלום בכל הנוגע לזכויות הלאומיות שלנו, אלא שהגזענות של המדינה העמיקה ואף התמסדה באמצעות חוקים גזעניים. התרומה היחידה של הכנסת אלה התקציבים שהעבירה למפלגות ערביות, שחלקן הגדול היה נעלם מן המפה בלעדיהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
אגבריה. יש אלטרנטיבה
צילום: חגי אהרון
בחירות במגזר הערבי (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים