שתף קטע נבחר

ליעד הוזהר דקות ספורות לפני שהתחשמל למוות

מזכ"ל העבודה, איתן כבל, סיפר על השתלשלות האירוע במהלכו התחשמל למוות ליעד גולן, פעיל המפלגה שטיפס על עמוד חשמל. מתברר שדקות ספורות לפני האירוע, הזהיר רכז השטח של המפלגה את גולן לא לעלות על העמוד. תשדירי התעמולה של העבודה ייפתחו בהודעת אבל

דקות ספורות לפני האירוע הטראגי, במהלכו התחשמל למוות ליעד גולן, פעיל של מפלגת העבודה, הזהיר אותו רכז השטח של המפלגה, דדי סוויסה, שלא יעשה זאת - כך סיפר הערב (שבת) מזכ"ל העבודה, איתן כבל, בתדרוך כתבים בבית המפלגה בשכונת התקווה בתל-אביב. ניצב בדימוס אריה עמית יעמוד בראש ועדת בדיקה פנימית, שתבחן את השתלשלות האירועים שהביאו למותו של הפעיל, יחד עם המשטרה.

 

 

  

ליעד גולן עשה שנת שירות מנהיגותית במכינה הקדם צבאית אורנים, ובשירותו הצבאי אף קיבל צל"ש מאלוף פיקוד הדרום לאחר שהסתער כקצין בגבעתי בידיים חשופות על מחבל שניסה לחדור למוצב. גולן אמור היה להינשא בעוד כמה חודשים.

 

 

 

תולים שלטים על עמודי חשמל, לפני מספר ימים בת"א (צילום: שי רוזנצוויג)

 

כבל סיפר על השתלשלות האירוע: "ליעד גולן, פעיל בשכר של מפלגת העבודה, התחשמל למוות בשעה 12:14, כשניסה להוריד שלטים של מפלגה אחרת ליד הגשר הירוק, בכביש מספר 1. ברגע שנודע לנו דבר האירוע, הודענו לכל הפעילים על הפסקת הפעילות בשטח, והפסקת כל הפעולות הפומביות".

 

כבל ואריה עמית נפגשו עם בני משפחתו של גולן במכון לרפואה משפטית באבו כביר והביעו את כאבם ותנחומיהם. "מדובר בתופעה קשה. קשה לנו למנוע מפעילים שהם חדורי מוטיבציה להדביק מודעות ולטפס במקומות שמסכנים את חייהם. חזרנו ושיננו בפני מי שפועל בצמתים ובשטח להימנע מכל סיכון של חיי אדם. מחר ייפתחו שידורי התעמולה בהודעת אבל. אם מישהו חושב שביקשנו מאיזשהו פעיל לעשות פעולות שבהן הוא עלול לסכן את חייו, הוא טועה טעות קשה".

 

לפני כשבועיים פורסמה באתר האינטרנט של מפלגת העבודה ידיעה המהללת את פעילי השטח המחרפים את נפשם ומסכנים את חייהם למען המפלגה. כבל: "הורדנו את שידורי האינטרנט ופרסמנו במקומם הודעת אבל. אחרי שראיתי את הפרסום הזה, חזרתי וביקשתי מכל פעילי השטח לא לעשות שום פעולה המסכנת חיים".

  

פרץ ביטל השתתפותו באירועים 

  

יו"ר העבודה, ח"כ עמיר פרץ, קיבל בצהריים את ההודעה על הפעיל שהתחשמל למוות כשהיה בדרכו לצעדת הגלבוע. פרץ היה אמור להשתתף בצעדה, יחד עם אלפים רבים שהגיעו לאירוע, אבל הטרגדיה הביאה לשינוי מיידי בתוכניות.

 

פרץ ביטל גם סיור במגזר הדרוזי, שהיה אמור להתקיים לאחר הצעדה. הוא שוחח עם אימו של ליעד והביע את תנחומיו "המפלגה תלווה את המשפחה במהלך התקופה הקשה הניצבת בפניה", אמר לה. הוא ציין שהמפלגה מבכה את מות בנה, שהיה לדבריו, "אידיאולוג בנשמתו".

 

מקורביו של פרץ אמר: "עמיר שמע על הטרגדיה והוא שרוי בצער עמוק". מפלגת העבודה פרסמה הודעה רשמית ובה נאמר: "העבודה מבכה את מותו של פעיל המפלגה, שנהרג היום בעת פעילות מפלגתית. העבודה כולה מחבקת בשעה קשה זו את משפחתו של הפעיל". עוד נכתב: "יו"ר העבודה, עמיר פרץ, הורה למזכ"ל המפלגה, ח"כ איתן כבל, לרכז את הטיפול בנושא. לאות הזדהות עם כאב המשפחה, העבודה מקפיאה היום את פעילות השטח שלה".

 

גם במפלגות האחרות מתחילים להסיק מסקנות בעקבות פרשת ההתחשמלות. במטה המבצעים של מרצ הוחלט להדמים את פעילותם של הפעילים בצירי התנועה ברחבי הארץ. ראש מטה המבצעים של מרצ, אורי זכי, הנחה לעצור את כל תליות השלטים לאורך הצירים ולרענן את הנחיות הבטיחות. 


פורסם לראשונה 25/03/2006 18:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
עמוד החשמל
צילום: ירון ברנר
צילום: גבי מנשה
אריה עמית
צילום: גבי מנשה
מומלצים