שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קסאם גרם נזק באזור אשקלון
  שתי רקטות שוגרו מרצועת עזה. אחת מהן נחתה באזור דרום אשקלון. איש לא נפגע, אך נגרם נזק. טרם אותרה הרקטה השנייה. הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי קיבלה אחריות, "ההתנגדות הפלסטינית תמשיך לפגוע בישראל"

  רקטת קסאם נחתה אחר הצהריים (שבת) באזור דרום אשקלון. איש לא נפגע, אך נגרם נזק לאחד המבנים. רקטה נוספת נחתה סמוך לחממות אחד היישובים הסמוכים לגדר המערכת.

   

  הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלמי, פלוגות אל קודס, קיבלה אחריות לירי שתי הרקטות מסוג "קודס", שנורו לעבר אשקלון, ואף הבהירה כי שיגרה את הרקטות בתגובה לדבריו של הרמטכ"ל, רא"ל דן חלוץ, שטען כי צה"ל יפעל למיגור ירי הרקטות. בסוף השבוע הודיע הארגון שיוכיח לרמטכ"ל ש"ההתנגדות הפלסטינית תמשיך לפגוע בישראל". בארגון אמרו כי מבחינתם - סדרת התגובות של הארגון על חיסול אנשיו בשבועות האחרונים בידי צה"ל לא תמה.

   

  גורמי צבא אומרים מנגד שהשוטרים הפלסטינים מצידם כמעט ואינם מסכלים את האיום. הם דיווחו שבמהלך סריקות מצאו רקטת מוכנה לשיגור המרכז הרצועה, אך זו היתה רק טיפה בים. החמאס אמנם אינו לוקח חלק פעיל בפעילות ירי הקאסמים, אך מאחורי הקלעים משתתף בהעברת רקטות.

   

  בחודשים האחרונים נורו מאות רקטות לעבר הנגב המערבי, ואחד היעדים המועדפים על ארגוני הטרור הוא אזור התעשייה הדרומי של אשקלון, שבו ממוקמים מספר אתרים אסטרטגיים ובהם תחנת הכוח. בתחילת החודש שיגר הג'יהאד האיסלאמי רקטת קסאם, שנפלה במתקן אסטרטגי דרומית לאשקלון. עובד אחד לקה בהלם וטופל ע"י צוותי מד"א מאזור לכיש. נזק קל נגרם למתקן.

   

  שבועיים לפני כן נחת קסאם באותו אזור. אישה אחת נפגעה מהלם ונזק קל נגרם במקום. פלוגות אל קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, הודיעו לפני חודשים אחדים שהצליחו לפתח רקטה קטלנית בעלת טווח ארוך יותר, שיכולה לפגוע גם במרכז אשקלון. מפעלים באזור התעשייה הדרומי באשקלון חוברו באמצעות מכשירי זימונית למערכת ההתרעה "שחר אדום".

   

  הרמטכ"ל: אנחנו לא רוצים לחצות קווים

   

  הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, נשאל באחרונה מדוע צה"ל לא שם קץ לירי הקסאמים מרצועת עזה, הוא ענה כי "החיים הם בחירה בין אלטרנטיבות. יש כאלה שיגידו, 'בואו נכבוש את רצועת עזה מחדש', כי זאת אחת הדרכים להילחם באיום. אני תמיד מזכיר שהיינו ברצועה עד לפני שמונה חודשים, וגם כשהיינו שם לא הצלחנו לתת מענה מלא לכל קסאם. זאת משום שאנו מתנהלים כמו מדינה נאורה ולא ממהרים לחצות קווים בפעילות המבצעית".

   

  הוא גם רמז שאיום הקסאמים נחשב בסך הכל לאיום מהפחות מסוכנים ואלה שגורמים למספר המועט ביותר של נפגעים: "אנו שוקלים את צעדינו בין היתר על פי התוצאה ועושים הרבה מאוד, אבל אני יודע שהדברים עלולים לעורר לפעמים ביקורת".

   

  לדבריו, "בחודשים האחרונים נורו מאות רקטות, אבל במקביל נהרגו גם 70 מחבלים ולא נהרג אף חייל או אזרח ישראלי. אני לא יודע אם זה מה שיהיה גם מחר, אבל צריך להסתכל על כל הספקטרום ולא למדוד את זה רק על פי הקסאם. נמצא תשובה לקסאם מבלי לחצות קווים שאנחנו לא רוצים לחצות. אנחנו לא רוצים, לפחות אני לא ממליץ, לירות באופן חופשי באזרחים ברצועת עזה. כפי שהדברים נראים עכשיו יש בידינו עדיין מרחב של אמצעים ויכולות ואני מקווה שנצליח להוריד את האיום הזה למינימום - אבל לא לאפס. בסוף ניתן תשובה לקסאם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יהודית מור
  קסאם. ארכיון
  צילום: יהודית מור
  צילום: רויטרס
  צה"ל בדרך כלל מגיב בירי ארטילרי
  צילום: רויטרס
  מומלצים