שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יום לאחר הבחירות בישראל יושבעו שרי החמאס
  ראש הממשלה הפלסטיני המיועד, איסמעיל הנייה, הצהיר על מועד השבעת ממשלתו כאשר ברקע מחריף המשבר בין החמאס לבין אבו מאזן. יו"ר הרשות שיגר מכתב להנייה ובו הסתייג ממצע הממשלה ואיים "לעשות שימוש בסמכויותיו החוקיות נגד הממשלה"

  ביום רביעי הקרוב - יום לאחר הבחירות בישראל - תושבע ממשלת החמאס. כך הודיע הערב (שבת) ראש הממשלה הפלסטיני המיועד, איסמעיל הנייה. הפרלמנט צפוי לאשר את כינון הממשלה ביום שני. ברקע, מחריף המשבר בין הנייה לבין יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

   

  מזכ"ל הנשיאות הפלסטינית, טייב עבד אל-רחים, אמר היום (שבת) שאבו מאזן הגיב במכתב רשמי למצע של ממשלת החמאס והבהיר שאם מדיניות הממשלה ועמדותיה יביאו לפגיעה באינטרסים הלאומיים של העם הפלסטיני, ישקול "לעשות שימוש בסמכויותיו החוקיות נגד הממשלה".

   

  אל רחים לא אמר במפורש למה התכוון אבו מאזן, אך מהדברים עולה האיום המרומז לפרק את הממשלה הפלסטינית. "אבו מאזן הבהיר במכתב שהעביר להנייה שהבחירה הדמוקרטית שבה אנו גאים כל כך, אין משמעותה ביצוע הפיכה על ההתחייבויות החוקיות והמדיניות של הרשות הפלסטינית ועל עקרונותיה כחלק מאש"ף". אבו מאזן הזהיר מפני התנגשות בין הרשות והעם הפלסטיני לקהילה הבינלאומית.

   

  לדברי אל רחים, יו"ר הרשות הביע במכתבו צער על כך שתנועת החמאס החליטה להתעלם בקווי היסוד של הממשלה מהסעיפים שהדגיש אבו מאזן בכתב המינוי שבו הטיל על הנייה את מלאכת הרכבת הממשלה. למרות האיומים, אבו מאזן ימשיך בהליך החוקי לאשרור הממשלה שתזכה ביום שני באמון הפרלמנט הפלסטיני.

   

  החמאס: מנסים לסכסך בינינו לבין אבו מאזן

   

  מזכ"ל הנשיאות הביע תקווה שממשלת החמאס תתקן את תוכניתה המדינית, כדי שתקבל את ההזדמנות המלאה לשאת באחריות שהוטלה עליה. לדבריו, דרישת אבו מאזן מתמקדת בצורך של החמאס להתיישר עם ההחלטות הבינלאומיות והחלטות פסגות ערב הנוגעות לסכסוך ולפיהן יש לפעול במסגרת המשא ומתן המדיני להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67'.

   


  אבו עלא והנייה בעזה (צילום: אי. פי)

   

  אבו מאזן ציין במכתבו שהוא יעקוב מקרוב אחר פעילות הממשלה הפלסטינית וכי הוא "בהיותו יו"ר הועד הפועל של אש"ף ויו"ר הרשות הפלסטינית ובהתאם לסמכויות שמקנה בידו חוק יסוד הרשות הפלסטינית, הוא ישא באחריות הניתנת לו מתוקף תפקידו כדי להגן על האינטרסים העליונים של העם הפלסטיני במקום שיראה זאת לנכון".

   

  כאשר עיני העולם נשואות אל הרשות, הגיע אחר הצהריים ובאופן מפתיע, ראש הממשלה הפלסטיני המכהן, אבו עלא לעזה. הוא נפגש מיד עם הגעתו עם ראש הממשלה המיועד, הנייה. השניים דנו בדרכים לפתור את המשבר ולמצוא מכנה משותף שבו תתאפשר לשני הצדדים לפעול מבלי לצעוד בדרך בטוחה לעימות. דובר החמאס, סמי אבו זוהרי, האשים בכירים ברשות בניסיון להלהיט את הרוחות בין אבו מאזן לבין תנועת החמאס וראש הממשלה המיועד.

   

  אבו זוהרי הכחיש שמדובר במשבר בין שני הצדדים, אך הודה כי "האיגרת שקיבלו מאבו מאזן כוללת מספר סעיפים הדורשים דיון מצד החמאס, כדי להשלים את ההליכים החוקיים הקשורים להרכבת הממשלה והשבעתה". לדבריו, בחמאס דוחים את הטענה לפיה הדבקות בעקרונות התנועה יביאו לבידוד העם הפלסטיני בעולם. לדבריו, התנועה נבחרה בבחירות על בסיס התוכנית והעקרונות האלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  איסמעיל הנייה
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  מסלול התנגשות? אבו מאזן
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  המכתב הרשמי. אל-רחים
  צילום: רויטרס
  מומלצים