שתף קטע נבחר

בייניש לערוץ 2: נוצר רושם שלא הייתם מאוזנים

הליכוד הגיש עתירה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית בעקבות כתבת פרופיל ששידרה חברת החדשות של ערוץ 2 על בנימין נתניהו. בייניש: "ניתן היה להפעיל את שיקול הדעת באופן מאוזן יותר"

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופטת דורית בייניש, מתחה הערב (שבת) ביקורת על חברת החדשות של ערוץ 2 בעקבות עתירה שהגיש הליכוד בנוגע לכתבת פרופיל ששודרה על יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו.

 

השופטת קבעה בהחלטתה כי "אכן נוצר הרושם שהשידור עצמו לא היה מאוזן כיוון שהאפקט המצטבר שלו היה בו כדי ליצור רושם של נקיטת עמדה בלתי אוהדת לנתניהו. אכן, עיסוק במועמדים הינו בעל חשיבות רבה בתקופת בחירות, אולם כאשר אמצעי תקשורת שוקל שידור כתבה מעין זו, עליו להיזהר משנה זהירות שלא לגלוש לשידור תעמולתי ולהתחשב במועד שידור הכתבה, בקרב מועד השידור למועד הבחירות ובנסיבות רלוונטיות אחרות".

 

לדברי בייניש, "מששודרה הכתבה, אכן נראה שניתן היה להפעיל את שיקול הדעת באופן מאוזן יותר, "אולם איני סבורה כי הכתבה אכן הגיעה לדרגת החומרה שיוחסה לה על-ידי בא-כוח הליכוד". בתגובה לעתירה שהגיש הליכוד, טענה חברת החדשות שספק אם חוק הבחירות-דרכי תעמולה חל עליה, אולם השופטת דחתה טענה זו וכתבה כי "טוב היה לה אלמלא נטענה".

 

השופטת הורתה לחברת החדשות ולרשות השניה לטלויזיה ורדיו "להקפיד על קיום ההנחיות ולהימנע משידור תעמולת בחירות וזאת באופן דקדקני הרבה יותר ממה שנעשה עד כה".

 

חדשות ערוץ 2: צריך לשנות את החוק

 

לדברי השופטת בייניש, "להשלמת התמונה יודגש כי מקובלת עלי עמדת המשיבות (חדשות ערוץ 2 -א.מ) בדבר חובת אמצעי התקשורת לקיים דיון פומבי בעניינים הפוליטיים העומדים על סדר היום הציבורי, גם ואולי בעיקר בתקופת הבחירות. אכן, דיון פומבי כזה הינו אחת הדרכים המקובלות להשמעת דעות ולהחלפת דעות ובאמצעות קיום דיון פומבי למד הציבור על המועמדים המציעים את עצמם לבחירה. עם זאת, על מנת שהדיון המתקיים יהיה באמת ובתמים מועיל וראוי, יש לדאוג כי יושמעו בו מגוון רחב ככל האפשר של דעות, עמדות ורעיונות, ולא תינתן במה אך ורק לתפיסה אחת".

 

ח"כ מיכאל איתן שיזם את הגשת העתירה ציין כי הביקורת של השופטת בייניש חייבת להדהד בכל אולפני הטלויזיה והרדיו ולהתריע מפני מעשים דומים בעתיד. "דבריה של השופטת בייניש", אמר איתן, "מאששים את טענותינו בדבר היחס הלא הוגן של חלקים בתקשורת כנגד נתניהו והליכוד ומוכיחים כי לא מדובר בטענות סרק".

 

מחברת החדשות נמסר בתגובה: "החלטת השופטת בייניש מדברת בעד עצמה. ברור שהחוק הנוכחי לדעת כולם ולדעת חופשי בית המשפט העליון הוא חוק בעייתי המקשה על כלי התקשורת לבצע את עבודתם. הקביעה של השופטת בייניש שבתקופת בחירות יש תפקיד מיוחד לכלי התקשורת היא קביעה בעלת משקל שצריכה לעודד אותנו לעשות הכל כדי לשנות את החוק ולהקל עלינו במילוי התפקיד החשוב. חברת החדשות תעשה הכל בימים שנותרו עד לבחירות כדי להביא דווח מהמן לציבור ומבלי לפגוע בחוק תעמולת הבחירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בייניש מותחת ביקורת
צילום: גיל יוחנן
מגישי חדשות ערוץ 2
מומלצים