שתף קטע נבחר

מאמץ אחרון לשכנע את הבוחרים להצביע

המפלגות נכנסות לישורת האחרונה לפני יום הבחירות, כשהחשש מכך שהבוחרים יישארו בבית מדריך אותן: בליכוד יגייסו שוב את מנחם בגין לתשדירים, יזהירו שאולמרט יחלק את ירושלים (עם פרס כמובן), בעבודה יכנסו מאות פעילים לאירוע המסכם, בקדימה קוראים לא להיתפס לשאננות ופעילי מרצ יחלקו פולי קפה כדי לעורר את הקהל. האם זה מה שיעורר את עם ישראל להצביע?

נלחמים באדישות: יומיים לבחירות, מתאמצות המפלגות להמריץ בוחרים לצאת להצביע. קדימה קיימה כנס גדול בהרצליה, שבו קראה השרה ציפי לבני לבוחרי המפלגה לצאת לקלפיות: "אני לא מבינה את האנשים שאומרים לי שקדימה לוקחת את הבחירות בכל מקרה, אז בשביל מה להצביע". גם בעבודה, בליכוד ובמפלגות האחרות לא מבזבזים רגע ונערכים במרץ ליום המכריע.

 

השרה לבני קראה לנוכחים בכנס לצאת להצביע ולשכנע את חבריהם לא להישאר בבית. "אנחנו לפני הכרעות דרמטיות וזו המשמעות של הבחירות האלה. אני לא מבינה את ההצבעות הטקטיות של האנשים. אין דבר כזה הצבעה טקטית ואין דבר כזה יותר מדי כוח. יש יותר מדי כוח למי שאתה לא סומך עליו. אחרי זה צריך לשבת בחדרי חדרים ולנהל משא ומתן על התקציב. תרימו טלפונים, תגידו לאנשים לצאת מהבית, אם נקבל את הכוח הזה, נדע כבר מה לעשות ביום שאחרי".

 

 


שמעון פרס בין דליה איציק לציפי לבני (צילום: עופר עמרם)

 

גם פרס נשמע במהלך נאומו מוטרד מהאדישות של הציבור כלפי הבחירות. "כל הדברים הגדולים  - החליטו עליהם כשהיתה לפחות מפלגה אחת עם 40 מנדטים. אי אפשר לנהל מדינה עם כנסת מפוצלת. אם תתפצל התמונה, לא יהיה ברור אם אנחנו קדימה או אחורה". בכירים במפלגה ציינו כי בסופו של דבר, ההכרעה תיפול ביום הבחירות על פי היכולת של קדימה לנייד את המצביעים ולהביא אותם לקלפיות.

 

העבודה: מתגברים על האירוע הטראגי

 

מפלגת העבודה תקיים היום אירוע מסכם של מערכת הבחירות בבית שמש, בו צפויים להשתתף מאות פעילים. בעבודה אומרים שההיערכות נמצאת בשיאה, למרות האירוע הטראגי שפקד את המפלגה עם מותו של ליעד גולן, פעיל המפלגה שהתחשמל למוות.

 

רוב החומרים שילוו את יום הבחירות, דוגמת חולצות, כובעים, ציוד לקלפיות וכדומה כבר הועברו לסניפים. מדובר ביותר מ-20 טון של ציוד. החמ"ל שירכז את הפעילות ביום הבחירות עצמו ייבנה בזמן קצר ויעקוב לאורך יום הבחירות אחר נתוני ההצבעה בכל הארץ. לצורך כך נבנתה תוכנה מיוחדת שתרכז את נתוני ההצבעה ותסייע לנהל את המעקב אחר המצביעים הפוטנציאליים של המפלגה. 

 

המפלגה תקבל סיוע בשטח מאנשי הוועדים וההסתדרות, גופים שסייעו לפרץ לנצח בקרב מול שמעון פרס על ראשות העבודה.  


מאמצי הסברה בחולון (צילום: איי.פי)

 

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, ינצל את הימים הקרובים לסיורים בארץ, שיתמקדו במקומות שנחשבו עד כה למעוזי המפלגה. גם בליכוד מודעים לכך שאם שיעורי ההצבעה יהיו נמוכים, תהיה חשיבות מיוחדת להיערכות ביום הבחירות. נתניהו סייר ביום שישי במעוזי הליכוד בצפון ובדרך הוא עצר בקברו של רבי מאיר בעל הנס לתפילה ולשיחה קצרה עם המתפללים. היום יסייר בעכו, בנהריה ויסיים בכנס גדול בחיפה.

 

גורמים בליכוד ציינו, כי הם "עובדים קשה על ליל התשדירים האחרון, שאמור להיות בעל רייטיניג גבוה מהרגיל. בתשדירים האחרונים נעביר כמה מסרים. הראשון הוא שאולמרט והשמאל רוצים לחסל את הליכוד כי הם יודעים שרק הליכוד יכול לגבש את המחנה הלאומי. לא אכפת להם שיצביעו לש"ס, לאיחוד הלאומי. העיקר שלא יצביעו לליכוד. המסר שאנו מעבירם ברור - בלי ליכוד חזק, אין ימין רלוונטי".

 

היום ישודר גם תשדיר רדיו בקולו של יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, שבו יאמר שכשאולמרט אמר בשעתו שפרס יחלק את ירושלים הוא לא האמין שאפשר להאשים יהודי במסירת שטחי הבירה, אלא שהיום הוא מבין שאולמרט התכוון שפרס יחלק את ירושלים ביחד איתו.

 

המסרים יתמקדו בליכודנקים המאוכזבים ולשם כך ימשיכו להסתייע בשירותיו של מנחם בגין ז"ל ("הצביעו מחל").

 

ש"ס: זה ממש כמו מבצע צבאי

 

יו"ר מטה יום הבחירות של ש"ס, ח"כ יצחק כהן, אמר ל-ynet: "ביום הבחירות יעבדו יותר מ-5,000 פעילים שאיתם נעמוד בקשר טלפוני במהלך היום. יש לנו פריסה ארצית כמעט בכל הקלפיות ברחבי הארץ הכוללים ממריצים, ראשי חוליות ופעילים שיוצבו בקלפיות עצמן. הכל עובד בשיטה הצבאית ובעזרת השם יתנהל באפס תקלות".


"אנו מחכים לשמוע את ההפתעה הגדולה ביום שלישי בלילה. אנו סוגרים את כל הפינות ומנסים להיות בקשר עם אחרון הפעילים. עם זאת אסור לנו ולשטח להכנס לשאננות. בנוסף נערוך ביקורי בית בדומה למבצע פנים מול פנים. אנו גם מתקשרים לבתים ומעודדים אנשים לבוא ולהצביע. כמובן שאנו משתמשים גם במלחמה אלקטרונית, במיטב הטכנולוגיה העומדת לרשותנו וזה כולל הודעות SMS, אי-מיילים ועוד דברים שהשתיקה יפה להם".  


מבולבלים? כך נראה לוח מודעות בירושלים (צילום: איי.פי)

 

האיחוד הלאומי-מפד"ל שלחה במוצאי שבת "צבא" של כ-2,000 חניכי תנועת בני עקיבא למרכזי בילוי, קניונים, ובתי קפה ברחבי הארץ כדי לנסות ולשכנע בוחרים שעדיין מתלבטים להצביע עבור המפלגה.

  

המפונים קיבלו לבתיהם או למלונות בהם הם מתגוררים מכתבים מרבני היישובים שפונו, ביניהם הרב לשעבר של גוש קטיף, יגאל קמינצקי. במכתב האישי קוראים הרבנים "לשכל לגבור על הרגש", וכותבים: "האם אנו שהוכנו נשב מן הצד ונאפשר לאותה חבורת דורסים להמשיך ולהרוס ולרסק את כל ערכי התורה, האמת והנצח שאנו מאמינים בהם?"

 

בד בבד עם שליחת המכתבים, פתחה המפלגה בקמפיין ברחבי יהודה ושומרון, במסגרתו נשלחה לכל בית חוברת שכותרתה: "מי שנשאר בבית עלול להישאר בלי בית". בחוברת תוסבר תוכניתו המדינית של ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הכוללת פינוי יישובים.

 

ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן תקיים שני כנסים גדולים בדימונה, ובכך יסתיים קמפיין הבחירות. ביום הבחירות יצביע ליברמן בקלפי במקום מגוריו בהתנחלות נוקדים ולאחר מכן ייצא לסייר בכל רחבי הארץ, מבאר שבע ועד חדרה. בתוצאות הבחירות יצפה בבניין שערי העיר בירושלים.

 

מרצ תחלק פולי קפה: התעוררו והצביעו

 

במרצ ממקדים מאמץ מיוחד למנוע ממצביעים לתת את קולם למפלגות השמאל הקטנות, הניצבות על סף אחוז החסימה או מתחתיו. "למה לבזבז את הקול כשאפשר להצביע לירוק הגדול?" בישרו שלטי התנועה החדשים. "לא מעט מהמפלגות הקטנות הן למעשה פרק ממצעה של מרצ", המסבירו, "כמו שראינו בסקרים האחרונים הן רחוקות מאוד מאחוז החסימה ולכן הצבעה עבורן מחזקת למעשה את המפלגות הגדולות".

  

מהבוקר יחלקו פעילי המפלגה תליונים לדלתות "נא לא להפריע!" ייכתב על צידו האחד של התליון ועל גבו "נא לא להפריע לממשלה להרוס את מערכת החינוך". מודעה נוספת תדגיש את חשיבותה של מרצ בממשלה הבאה. "קדימה לא צריכה אותך, אבל היא צריכה אותנו".

  

בניסיונות של הרגע האחרון ימשיכו חברי הכנסת לסייר בכל רחבי הארץ, כשהדגש יושם על תומכי המפלגה בערים ובקיבוצים. "לא נלך לשוק מחנה יהודה", אמרו במפלגה בחיוך. במקביל, למרות האסון שאירע במפלגת העבודה ייצאו פעילי מרצ במבצע של שילוט חוצות על "הפקק של המדינה" בגשרים שמעל לנתיבי איילון.

  

ומה יקרה ביום הבחירות? צעירי המפלגה ינסו להילחם בשאננות, יסיירו בחוף הים, יחלקו לעוברים ושבים פולי קפה ויקראו להם להתעורר וללכת להצביע.

 

המפלגות הערביות התמקדו בסוף השבוע בקריאה למצביעים לצאת ולהצביע בהמוניהם. בכנס בחירות אחרון של בל"ד שהתקיים בנגב אמר יו"ר המפלגה, ח"כ עזמי בשארה, כי "הציבור הערבי חייב לצאת ולהצביע, שכן, מתנהל קמפיין שלם בתקשורת הישראלית שנועד להשפיע פסיכולוגית על הציבור הערבי שיישאר בבית. חשוב מאוד לגייס את הפעילים ולהוציא את הערבים להצביע".

 

גם בחד"ש וברע"מ-תע"ל עשו מאמץ בכיוון. ניידות שהפעילו המפלגות השונות בכפרים וביישובים הערבים הדגישו את החשיבות בהצבעה, בייחוד כשהימין מנהל קמפיין נגד האוכלוסיה הערבית בישראל.

 

במפלגת "חזית יהודית לאומית" בראשותו של ברוך מרזל ירכזו את עיקר המאמצים בהסבר לציבור שהאות של המפלגה היא כ'. יופץ ג'ינגל חדש שכתב הזמר אריאל זילבר שיושמע מרמקולים שיוצבו על מכוניות, כאשר האות כ' חוזרת בשיר מספר פעמים. כמו כן תופץ מדבקה חדשה, שבה נכתב: "כהנא צדק, מרזל לכנסת".

 

ביום הבחירות יצביע מרזל בשעה שמונה בבוקר בחברון, ולאחר מכן ייצא לסייר ברחבי הארץ. עיקר המאמץ יהיה לגייס תומכים בעיירות פיתוח וגם בלוד, ברמלה ובעכו - ערים מעורבות שלדברי פעילי המפלגה, יש בהן פוטנציאל גבוה להצבעה עבור מרזל.

 

פעילי הירוקים יסתובבו בבתי קפה באזור גוש דן, יחלקו כרוזים, וכעבור מספר דקות יאספו את הפליירים חזרה, כדי לעשות בהם שימוש חוזר.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס, אפרת וייס, עלי ואקד ומירי חסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו סייר בטבריה
צילום: רויטרס
צילום: ירון ברנר
פרץ בביקור תנחומים
צילום: ירון ברנר
צילום: עופר עמרם
לבני בכנס בהרצליה
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
מקבל בכבוד. פרס
צילום: עופר עמרם
צילום: איי פי
שלטי קדימה
צילום: איי פי
קמפיין מרצ
מומלצים