שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רייס: "גם הרוסים לא רוצים נשק גרעיני באיראן"
  בראיון לתקשורת האמריקנית אמרה מזכירת המדינה כי רוסיה וסין שותפות להערכה לפיה יש למנוע מהאיראנים פיתוח גרעין: "אנחנו מחפשים נוסח מוסכם של הצהרה של נשיא מועצת הבטחון, שתבהיר לאיראן את הנחישות של הקהילה הבינלאומית"

  מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, אמרה כי היא משוכנעת שמועצת הבטחון של האו"ם תגיע להסכמה על הצהרה נשיאותית בנוגע לאיראן והיום הגרעיני. אם איראן תתעלם מהצהרה שכזאת, הוסיפה, עשויה ארצות הברית לקדם הצעה שתאפשר לקהילה הבינלאומית לפעול צבאית.

   

  לדברי רייס - שהתראיינה לתכנית "פגוש את העיתונות" ברשת NBC - גם רוסיה וסין שותפות להערכת ארצות הברית ומדינות האיחוד

   האירופי לפיה אסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני. "אנחנו מחפשים נוסח מוסכם של הצהרה של נשיא מועצת הבטחון, שתבהיר לאיראן את הנחישות של הקהילה הבינלאומית", אמרה. "יש לנו את אותה האסטרטגיה - גם הרוסים לא רוצים נשק גרעיני באיראן. אנחנו, הרוסים, הסינים והאירופים רוצים למנוע את זה, למרות שיש חילוקי דעות טאקטיים".

   

  רייס שוחחה ביום שישי עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, בנוגע לסוגיית איראן והשניים שוקלים לכנס את שרי החוץ של המדינות החברות במועצת הבטחון כדי לשבור את הקיפאון בשיחות על נוסח ההחלטה. "יש לנו סיכוי לפתור את זה בצורה דיפלומטית, לכן אנחנו עובדים בניו יורק על השלב הראשון", אמרה. לדבריה של רייס, אם ההצהרה הנשיאותית הצפויה במועצת הביטחון לא תשפיע על האיראנים "נלך לשלב השני. אולי לסעיף המאפשר למדינות יכולת לפעול".

   

  מזכירת המדינה סירבה להרחיב בנושא הפעולה האפשרית נגד איראן אך הזכירה את דברין של הנשיא ג'ורג' בוש על כך שהוא שומר לעצמו את כל האופציות. "מדובר בכל האופציות - כולל צבאית", הדגישה, "אבל אנחנו לא מדברים על זה עכשיו. אנחנו בוחנים עכשיו את האופציות הכלכליות. אסור שאיראן תוכל לפתח נשק גרעיני. הנשיא ואני שולחים מסר חזק לאיראנים, שאין

   להם ברירה אלא לוותר על האמביציה שלהם. אם הקהילה הבינלאומית תישאר מאוחדת, איראן לא תוכל להשיג את מבוקשה".

   

  רייס הגיבה - בזהירות רבה - גם על חשיפת המסמכים המצביעים על כך ששגריר רוסיה בבגדד העביר לסדאם חוסיין ואנשיו מידע על פריסת הכוחות האמריקנית לקראת הפלישה לעיראק לפני שלוש שנים. "אנחנו מנסים להבין מה אומרים המסמכים ונעלה את הנושא בפני הרוסים. לא בטוח שזה (החשיפה) יצא ממוסקבה. עלינו להגיע לעובדות ואני לא רוצה להתחיל להטיח האשמות. הנושא יועלה בשיחות עם הרוסים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  רייס. עדיין בשלב הדיפלומטי
  צילום: איי אף פי
  כור אטומי באיראן. הקהילה הבינלאומית מאוחדת
  צילום: איי אף פי
  מומלצים