שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "חשבנו שאפשר להצביע כאן, בנמל"

  קומה אחת בלבד מפרידה בין אלו שעושים כל מאמץ לשוב מהנכר ולממש את זכותם הדמוקרטית, לאלה שממהרים לנצל את הדילים ולצאת מהארץ דווקא ביום הבחירות. "חשבנו שאפשר יהיה להצביע כאן, בנמל התעופה", מסביר זוג די תמים שעושה דרכו לרוסיה. ומנגד מבהיר צעיר שזה עתה נחת: "קיצרתי את החופשה כי כל קול חשוב"

  רגע לפני הבחירות מספק נמל התעופה בן-גוריון נקודת מפגש לשני קטבים בחברה הישראלית. הקומה העליונה של הנמל מוצפת באלו שלא נותנים לבחירות להפריע להם בדרך לחופשה השנתית בקפריסין. קומה אחת מתחתיהם יש מי שמשנה תוכניות דווקא בגללן - וחוזר לארץ רק כדי לשלשל את הפתק.

   

   

  יממה אחת לפני הבחירות היה נמל התעופה ריק למדי ברחבת הטיסות היוצאות. "כולם כבר נסעו", מציין איש ביטחון. מרבית הישראלים שבכל זאת חולפים באולם בדרכם החוצה מן הארץ, מציגים מבט מתנצל כשהם נשאלים מדוע לא יצביעו. "חשוב לי, אבל אין לי ברירה אחרת", אומרת אשה שנוסעת עם בנה לאירוע משפחתי. אחרים מסבירים את נסיעתם דווקא במועד הזה, במחויבות לעבודה בחו"ל. "הבחירות חשובות, אבל העבודה חשובה יותר", אומר איש עסקים שמבלה מחצית מזמנו בישראל ומחצית בנסיעות ברחבי העולם.

   

   

  צילום וידאו: דלית שחם

   

  זוג שעלה מרוסיה לישראל לפני שבע שנים הגיע לנמל התעופה עם פתקי ההודעה לבוחר. "חשבנו שאפשר יהיה להצביע כאן, בנמל התעופה", הם אומרים. "רצינו מאוד להצביע, אבל אמא חולה ואנחנו חייבים לנסוע", מסבירה הרעיה כשהיא נשאלת מדוע לא דחו את נסיעתם.

   

  אבל לא כולם מרגישים צורך להתנצל. "אני פשוט לא מרגישה שום צורך להצביע" אומרת נוסעת אחרת שעושה דרכה לסנט פטרסבורג. "אני לא מבינה כלום בפוליטיקה. ברוסיה לא הבנתי כלום בפוליטיקה וגם בישראל אני לא מבינה. אני חושבת שצריך לשלול את זכות הבחירה מכל מי שלא מבין".

   

  רק אדם אחד עונה בלי התחמקויות מיותרות: "אין למי להצביע, כולם גרועים". ומה בדבר מימוש הזכות הדמוקרטית? "הזכות הכי דמוקרטית זה עכשיו לשבת בחוף הים בתאילנד".

   

  "אני מחכה לחבר שלי" אומר לנו גבר באולם הטיסות הנכנסות. "הוא חי ברומניה ומגיע במיוחד כדי להצביע כי זה כואב לו ומעניין אותו". לאחר הפגישה הנרגשת בין השניים ובעזרת מתורגמנית מאולתרת, אומר החבר שזה עתה נחת בישראל כי עבורו מדובר בבחירות חשובות במיוחד.

   

  אבל, כך מתברר, גם ישראלים החיים בארץ דרך קבע עשו מאמצים כדי לחזור בזמן לבחירות. "קיצרתי את החופשה כי אני מרגיש שכל קול חשוב" אומר נוחת טרי שיוצא מן הטרמינל נטול כל תיק או מזוודה. "חזרנו במיוחד לבחירות, כדי להשפיע", אומרים שני חברים אחרים שטיילו יחד בקבוצה גדולה. "אלה הולכות להיות בחירות עם הפתעה גדולה".

   

  זוג אחר, שקיצר את נסיעתו לארץ בגלל הבחירות, פורס את האידאולוגיה. "מקומות רבים ומדינות שלמות נלחמים על הזכות להצביע ולקבוע. יש לנו את הזכות הזאת, אז צריך לממש אותה ולא סתם להתחמק". ואלה שטסים דווקא עכשיו ומפגינים אדישות רבה כלפי הבחירות? "שלא יבואו בטענות אחר כך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דלית שחם
  מנצלים את הדילים
  צילום: דלית שחם
  צילום: דלית שחם
  ממשים את הזכות הדמוקרטית
  צילום: דלית שחם
  מומלצים