שתף קטע נבחר

ליקוי חמה חלקי נצפה בישראל

ליקוי החמה החל בשעה 11:37 והסתיים בשעה 14:13. בשיא הליקוי, בשעה 12:56, כיסה הירח כ-80% מפני השמש. מאות בני אדם השתתפו בתצפיות ואירועים שונים ברחבי הארץ

ישראלים רבים צפו היום (ד') באירוע נדיר בשמי הארץ - ליקוי חמה חלקי. הליקוי החל בשעה 11:30 והגיע לשיאו בשעה 12:56 - אז כוסה כ- 80% משטח השמש. למרות שבישראל אחוז שטחה של השמש שמכוסה בירח כה גדול, לא נרשמה ירידה משמעותית בעצמת האור הנראה. בשעה 14:13 הגיע הליקוי לסיומו. כמה מאות בני אדם השתתפו באירועים שונים שנערכו לרגל הליקוי ברחבי הארץ.

 

  • הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, טוען: "השינוי בגרמי השמיים תלוי בהתנהגותם הרוחנית והמוסרית של בני עמינו".

 


צילום: שלומי קקון

 

רק באזור הליקוי המלא, רצועה שרוחבה כמה מאות ק"מ לכל היותר, השמים הוחשכו והכוכבים נראו בעת הליקוי המלא שנימשך יותר מ- 4 דקות למאושרים שיגיעו לאזור לוב. גם בטורקיה, יעד פופולרי בקרב ישראלים, ארך הליקוי המלא יותר מ- 3:30 דקות. ישראלים רבים נסעו לצפות בליקוי כבודדים וכקבוצות וכן גם החוג לגיאופיזיקה באוניברסיטת תל-אביב.

צילום: סטודיו שלומירית

  

ליקוי החמה התחיל, כאמור, בשעה 11:37 ויסתיים בשעה 14:13.

  

להלן נתונים עבור הליקוי (שעון חורף, עבור מרכז הארץ בירושלים):

  

מגע ראשון 11:37:42 גובה השמש מעל האופק : 62 מעלות, זווית מצב של הצל (ביחס לצפון, נמדדת מהנקודה הצפונית בדסקת השמש לכוון מזרח) 237 מעלות (בצד המערבי של השמש. בשלב זה מתחילה להראות הדסקה השחורה של הירח מכסה את פני השמש. ליקוי חמה

 

שיא הליקוי 12:56:42 גובה השמש מעל האופק 57 מעלות, גודל הליקוי: 83.2% (חלק מקוטר השמש שיכוסה בירח). אחוז מפני השמש שיוסתרו בשיא הליקוי: 80% בשלב זה שיעור הכיסוי של פני השמש הוא מרבי ומיד לאחריו יקטן שטחה של השמש שמכוסה בירח.

  

מגע אחרון 14:13:19 גובה השמש מעל האופק : 45 מעלות, זווית מצב של הצל (ביחס לצפון) 38. זהו סוף הליקוי.

 

הפרש הזמנים בין מקומות שונים בארץ לגבי התופעות עשוי להגיע עד כדי 4 דקות לכאן ולכאן) לכל היותר (שיא הליקוי בשעה 12:52 בדרום הארץ ו- 12:59 בצפון הארץ. אחוז כיסוי השמש יהיה גדול יותר בצפון מערב (כ- 86%) המדינה ויקטן לכיוון דרום מזרח (כ- 78%).

  

ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח חולף ביננו לבין השמש. בישראל הליקוי הוא חלקי ולכן יהיה קשה מאוד להבחין בירידה בעוצמת אורה של השמש. ירידה בעוצמת האור של השמש מורגשת רק כאשר אחוז הליקוי גדול מאוד. הליקוי הנוכחי הוא ליקוי מלא טבעתי, כלומר, הירח מסתיר את דיסקת השמש, אך כיוון שהירח מצוי בעת הליקוי בנקודה מרוחקת מכדור הארץ, גודלו הזוויתי בשיא הליקוי קטן מגודלה הזוויתי של השמש ולכן השמש לא תכוסה כולה ותיוותר דיסקה מוארת מסביב לדיסקת הירח.

 

כ-100 אלף צופים ברשת

 

היום משעה 11.00 במשך 3 שעות שודר ליקוי החמה באינטרנט בשידור חי ממצפה הכוכבים ברקת שבמכבים.   במהלך השידור צפו כ 100,000 צופים, בשיא צפייה של 4500 צופים בו זמנית. מהמצפה נמסר כי השידורים החיים הועברו לבתי ספר ברחבי הארץ, וכן בבתי חולים, ששידרו את האירוע במחלקות הילדים. ניתן לצפות בליקוי בהילוך מהיר בקישור הבא.


פורסם לראשונה 29/03/2006 08:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ליקוי חמה מלא, כפי שייראה בטורקיה
צילום: רויטרס
צילום: חואן שקולניק
זהירות: יש לצפות בשמש באמצעות מתקנים מיוחדים בלבד
צילום: חואן שקולניק
מומלצים