שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפרלמנט אישר את "ממשלת השאהידים" של החמאס
  ברוב של 71 תומכים מול 36 מתנגדים אושרה בפרלמנט ממשלת החמאס על קווי היסוד שלה. השבעת הממשלה צפויה להיערך ביום חמישי הקרוב, עם חזרתו של אבו מאזן מפסגת חרטום. ראש הממשלה איסמעיל הנייה: "זו ממשלת שאהידים"

  הפרלמנט הפלסטיני אישר היום (ג') את הרכב ממשלת החמאס ואת קווי היסוד שלה, שאותם הציג אתמול ראש הממשלה המיועד איסמעיל הנייה. יושב ראש הרשות, אבו מאזן, צפוי להשביע את הממשלה ביום חמישי הקרוב, עם חזרתו מפסגת ערב המתקיימת בחרטום.

   

  הממשלה אושרה ברוב של 71 תומכים לעומת 36 מתנגדים. לא מדובר בהפתעה גדולה, זאת משום שתנועת החמאס מחזיקה ברוב המושבים הפרלמנט.

   

  ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, אמר כי ממשלת החמאס היא "ממשלת שאהידים". הנייה אמר את הדברים בעצרת שהתקיימה בעזה, שבה השתתפו אלפי תומכי חמאס שיצאו לחגוג את אישור הרכב הממשלה בפרלמנט.

   

  לדבריו, "המממשלה הפלסטינית נחושה להוביל את העם הפלסטיני לדרך הצדק והשיוויון. היעד הוא להקים מדינה עצמאית שבירתה ירושלים והשבת הפליטים ושחרור אסירים. אנו נפתח אל העולם על בסיס העקרונות שלנו, תוך הגנה על האינטרסים של העם הפלסטיני".

    

  גם שר ההסברה הפלסטיני החדש, יוסף ריזקה, הבטיח כי ממשלת החמאס היא "ממשלת שאהידים שתלך בדרכו של ד"ר עבד אל-עזיז רנטיסי". עוד אמר ריזקה כי המדינות התורמות לרשות, ובמיוחד בריטניה, מחויבות להמשיך בתמיכתן מכיוון ש"הן אלה שגרמו לאסון של העם הפלסטיני". 

   

  ההצבעה התקיימה לאחר סדרת נאומים ארוכה, שהחלה כבר אתמול בבוקר. בכירי הפתח ביקרו בנאומם את קווי היסוד של הממשלה, בעיקר את הפן המדיני שבהם, והזהירו מפני עמדות שעלולות להגביר את בידוד הפלסטינים. חברי החמאס, לעומתם, ביטאו בנאומיהם תקווה מוצלחת במיוחד בכל הקשור לענייני הפנים, המנהל והמאבק בשחיתות.

   

  הנייה: מוכן לדיאלוג עם הקוורטט

   

  כבר אתמול  הצהיר הנייה בנאומו כי ממשלתו תחזק את הקשר עם הקהילה הבינלאומית ועם האיחוד האירופי. הוא קרא לקהילה הבינלאומית לשקול מחדש את עמדתה של הממשלה הפלסטינית החדשה ולהפסיק לאיים בסנקציות נגדה. 

   

  "אנו קוראים לקהילה הבינלאומית להכיר בבחירה הדמוקרטית של העם הפלסטיני ואנו מברכים ומעריכים את העמדה של רוסיה. הממשלה החדשה תהיה מוכנה לדיאלוג עם הרביעייה הבינלאומית (הקוורטט) כדי לחזק את היציבות והשלום האזוריים", אמר הנייה. 

   

  ארה"ב: קודם שיעמדו בתנאים

   

  דובר מחלקת המדינה, שון מק'ורמק, אמר בתגובה כי "ממשלת החמאס צריכה לעמוד בתנאים שהציבה הקהילה הבינלאומית. הקוורטט היה מאוד ברור בהציבו את התנאים. הנטל הוא על החמאס".

   

  הדובר מק'ורמק ציין כי ארצות הברית תעבוד בחודשים הקרובים בתיאום עם הקוורטט (המורכב מארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם) ומדינות אירופה בנושא. "אנו מדברים על הדרכים לסייע לעם הפלסטיני מבחינה הומניטרית ובזה אנחנו מתמקדים כעת", אמר. 

   

  הדובר האמריקני הבהיר כי זו אינה שעה לדיאלוגים, כל עוד החמאס מתבצר בעמדותיו הישנות. "החמאס צריך לעמוד בתנאים שהציבה הקהילה בינלאומית", אמר הדובר האמריקני.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים