שתף קטע נבחר

ליברמן: "בפעם הבאה נהיה מפלגת השלטון"

"מבחינתנו זו רק ההתחלה", הודיע יו"ר מפלגת "ישראל ביתנו" במטה הצוהל בירושלים. "הניצחון הזה הוא תחילת המאבק על עתידה של מדינת ישראל". ליברמן ציין כי הוא פתוח להצעות אך עם זאת אמר: "אם לא תהיה הצעה רצינית שמתאימה לערכים שלנו - נסתדר גם באופוזיציה". הוא לא שלל תוכנית התנתקות נוספת: "אם יסבירו שזה מביא ליותר ביטחון, אני מוכן לשמוע"

קריאות שמחה אדירות בקעו מהמטה של "ישראל ביתנו" במלון שערי ירושלים בבירה, כאשר התברר כי בין לילה הפכה מפלגתו של אביגדור ליברמן לשלישית בגודלה בכנסת. "אנחנו ללא ספק מרוצים מהתוצאה", אמר יו"ר המפלגה, אשר על פי המדגמים תשלח לכנסת הקרובה 14 חברים.

 

דקות ספורות לאחר שראו הפעילים את מדגמי הטלוויזיה, כבר הגיעו העוגות לשולחנות וכולם נערכו להגעתו של ליברמן. עם כניסתו למטה המפלגה נפתחו במקום עשרות בקבוקי שמפניה וקריאות השמחה נשמעו בעברית וברוסית. "אנחנו המפלגה הגדולה ביותר במחנה הלאומי והשלישית בגודלה במדינת ישראל", ציין ליברמן. "הייתי שמח לראות תוצאות קצת יותר טובות עבור כל המחנה הלאומי אבל בכל מקרה - אני חושב שהיום צריך לחפש את המכנה המשותף ולא את הסדקים בחברה הישראלית".

 

ליברמן נואם (צילום: ערוץ הכנסת)

 

"אני בטוח שבפעם הבאה נהיה מפלגת השלטון", אמר ליברמן, המנצח הגדול של מחנה הימין. "מבחינתנו זו רק ההתחלה, הניצחון הזה הוא תחילת המאבק על עתידה של מדינת ישראל".

 

אחרי הכרזת הניצחון התפנה היו"ר לדבר על מה שצפוי בתקופה הקרובה, לקראת הרכבת הממשלה: "אנחנו פתוחים לכל הצעה, אמרתי את זה לפני הבחירות ואני אומר זאת עכשיו. אנחנו לא פוסלים אף אחד אבל גם לא חייבים לאף אחד כלום. אם יהיו הצעות רציניות, נשקול אותן. בכל מקרה לא נוותר על העקרנות ותפיסת העולם שלנו. רוצים להבטיח ביטחון אבל אני לא חושב שהקטיושה שחטפנו היום מרצועת עזה, מאותו אזור שפינינו לפני כמה חודשים, מבשרת על ביטחון".

 

ליברמן אמנם פתוח לכל הצעה, כדבריו, אבל על התנתקות נוספת הוא לא מוכן לשמוע: "אני לא יודע מה זה התנתקות. יש נסיגה, פעימה, התכנסות, זה הכל עוד נסיגה ועוד נסיגה. אני זוכר גם את ההבטחה של אריאל שרון לפני הבחירות, שלא תהיה התנתקות נוספת. אני לא מתייחס לשום תוכניות עתידיות. אם לא תהיה הצעה רצינית שמתאימה לערכים שלנו - נסתדר גם באופוזיציה".

 

חוגגים במטה (צילום: אדי בוי)

 

"ראיתי שאולמרט הלך עכשיו לכותל, אני כבר הלכתי בבוקר. בגלל זה אנחנו עם הישג כזה. הוא אחר את המועד", אמר ליברמן ל-ynet מאוחר יותר. שלוש שעות לאחר שהגיע למטה בירושלים, לגם יו"ר המפלגה כמה טיפות אלכוהול מבקבוק ויסקי שהביא מספר 2 ברשימה, יורי שטרן, לכבוד יום הולדתו ה-57. אחר כך הפך הבקבוק להיסטוריה. אחד הפעילים כתב עליו "בקבוק מסיבת הניצחון". ליברמן כתב בטוש עבה על הבקבוק "תודה על הכל ולניצחון הבא, איווט". בין הנשיקות והתודות לפעילים, שוחח ליברמן עם יועצו האסטרטגי ארתור פינקלשטיין בטלפון, ועידכן אותו על תוצאות המדגמים.

 

קובי ליברמן (18), בנו של יו"ר המפלגה אשר סייע במהלך היום לאביו, נראה עייף אך מאושר. "עזרתי במה שהייתי יכול", אמר ל-ynet, "ברור שהאמנתי שנצליח בגדול ואני מאמין שאבא יגיע הרבה יותר רחוק מזה". בתו של ליברמן, מיכל (23), אמרה כי "הכל בזכות הקדוש ברוך הוא. עזרתי לאבא, גם כבת משפחה ויו"ר הרשימה באוניברסיטה העברית בירושלים. עשינו הרבה עבודת שטח, עמדתי בצמתים בירושלים, ליוויתי אותו במהלך כל היום".

 

מיכל סיפרה כי אביה צפה את ההישג הגדול אליה הגיעה המפלגה: "הוא אמר שהם יהיו המפלגה השלישית בגודלה, הוא ידע שיהיה מספר דו ספרתי של מנדטים וצדק בהכל. אני משוכנעת שזאת רק ההתחלה עבורו ומאמינה כי אלה שהצביעו בעד הרשימה יקבלו צוות מעולה שיעשה הרבה למענם".

 

סופה לנדבר, לשעבר חברת כנסת מטעם מפלגת העבודה וכעת מספר 7 ברשימת ישראל ביתנו, חוזרת לקדנציה נוספת במשכן. "אני לא מסוגלת יותר לסבול את מצוקת העולים בשנת 2006, חייבים לעשות שינוי ואת זה נעשה", הבטיחה.


ליברמן חוגג במטה המפלגה, הלילה (צילום: יואב גלאי)

 

סגן מפכ"ל המשטרה לשעבר, ניצב (בדימוס) יצחק אהרונוביץ', אמר בהתרגשות: "כשהכל התחיל אמרו לי 'אתה תהיה מקום 8 ברשימה'. לא האמנתי שזה בכלל ריאלי - ותראה לאיזה הישג הגענו".

 

הפעילים המאושרים החלו לחגוג את הישגם, עם מילוי כוסיות בשתיה חריפה. "נתניהו, נייט", צעקו. "פרץ, נייט". רק הצעקה "ליברמן, דא", נתנה את האות ללגימה מן הכוסות. "לא נצטרף לשום קואלציה בלי לראות את קווי היסוד של הממשלה", אמר ליברמן ל-ynet, "אנחנו לא נוותר על ביטחון ומדינה יהודית".

 

לדבריו, הישג רשימתו הוכיח כי "ישראל ביתנו אינה עוד מפלגה סקטוראלית. "הניסיון להדביק לנו סטגימה כזאת זה כבר פאסה, אנחנו המפלגה השלישית בגודלה בישראל, זאת עובדה וכדאי להפנים את זה".

 

על אף התבטאותיו של ליברמן בעבר כנגד התנתקות נוספת, הוא נשמע הפעם מרוכך יותר: "תלוי מה המטרה של ההתנתקות, המהלך אינו מטרה בפני עצמה. אם יסבירו שזה מביא אותך ליותר ביטחון אז אני מוכן לשמוע. ראיתי איך ברחנו מהישובים בגוש קטיף, לא ראיתי שזה הוסיף יותר ביטחון או חיזק גורמים מתונים ברשות הפלסטינית".

 

מספר 2 ברשימה, יורי שטרן, רמז כי הוא וחבריו חושקים בתיק ביטחון הפנים על מנת להכנס לקואליציה. "היינו נאמנים לדרכנו ולאנשינו וזה מה שהוביל להישג", קבע שטרן. ואילו מספר 4 ברשימה, איש הטלוויזיה יוסף שגאל, אמר כי בפעם

 הבאה תהיה מפלגתו לגדולה ביותר. "עשינו היסטוריה היום. אנחנו רוצים להיות בקואילציה כדי לממש את כוחנו", הבהיר.

 

המפלגה מכניסה לכנסת גם את ישראל חסון, סגן ראש השב"כ לשעבר, שאמר כי "ההישג מרשים אך מחייב", וגם את הח"כ הצעיר ביותר בכנסת ה-17, אלכס מילר (28). "עכשיו יהיה גם פה לצעירים בכנסת, האמנתי שנעשה היסטוריה ועשינו את זה", אמר.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
זאת רק ההתחלה: ליברמן הלילה
צילום: יואב גלאי
צילום: יואב גלאי
עשינו היסטוריה: שגאל
צילום: יואב גלאי
מומלצים