שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המאבק על התיקים בעבודה: הסכינים יישלפו?
  בכירים במפלגת העבודה אמרו ל-ynet כי "20 מנדטים לא בהכרח ישמרו על השקט הפנימי במפלגה עבור פרץ". לדברי הבכירים, "הכל תלוי בחלוקת התיקים, ואת מי פרץ 'יקריב'". ואילו בליכוד חוששים מהתרסקות כלכלית בעקבות התבוסה

  האם הסכינים יישלפו? לאחר היוודע התוצאות הסופיות של הבחירות, גם בליכוד וגם במפלגת העבודה כבר מתחילים לדבר על המאבקים הפנימיים בתוך המפלגות. במפלגת העבודה מדברים על כך ש-20 המנדטים בהם זכתה העבודה אולי נראים מרשימים - אבל הם לחלוטין לא מספיקים כדי לשמור על יציבות כסאו של עמיר פרץ.

   

  בכירים במפלגת העבודה אמרו הלילה ל-ynet כי "20 מנדטים לא בהכרח ישמרו על השקט הפנימי במפלגה עבור עמיר". לדברי הבכירים, "הכל תלוי בחלוקת התיקים".

   

  במפלגה סופרים את התיקים שאפשר לחלק, את ההבטחות שנתן פרץ לחלק מהאנשים, ומחכים ליום שבו יישלפו הסכינים. והיום הזה, כך נראה, לא ירחק, לנוכח העובדה כי לא מעט מבכירי העבודה, במיוחד אלה המצויים בעשיריה הראשונה, מצפים לזכות באחד משבעת התיקים שעשויה העבודה לקבל עם הצטרפותה לקואליציה.

   

  יצויין כי לפי שעה, שבעת התיקים עליהם חולמים בעבודה הם על סמך מספר התיקים שקיבלה המפלגה בקואליציה האחרונה. לאור הפיצול של המפה הפוליטית, לא מן הנמנע כי בסופו של דבר, תאלץ העבודה להסתפק בפחות תיקים.

   

  "השקט של עמיר בתוך המפלגה תלוי באתנן שהוא ישלם לבכירים", אמר הלילה גורם בכיר במפלגה, הרואה את עצמו שר בממשלה הבאה. "אם הוא יסתבך עם יותר מדי אנשים, תהיה לו בעיה. בהנחה שהוא לא ירצה להסתבך עם בנימין בן אליעזר, לא עם יולי תמיר, לא עם אופיר פינס ובוז'י הרצוג שיצאו ראשונים, ולא עם שלום שמחון לו הבטיח את תיק החקלאות - הוא יאלץ לפגוע באנשים אחרים".

   

  השמות המועלים כאופציונליים ל"הקרבה": עמי אילון, אבישי ברוורמן, מתן וילנאי, אפרים סנה, ואיתן כבל, המזכ"ל הצעיר של המפלגה, ששכב במערכת הבחירות על הגדר עבור פרץ. "אם מסתכלים על המציאות כפי שהיא", אומר בכיר בעבודה ל-ynet, "הרי ש-20 המנדטים של העבודה לא בהכרח מבטיחים שקט ויציבות. כל מי שלא יקבל את מה שהוא מצפה לקבל, יתחיל לעשות קולות".

   

  במפלגה חלוקות הדעות בנוגע לשאלה איזה תיק צריכה העבודה לבקש: האם יהיה זה האוצר, או תיק הביטחון כפי שחלק מהבכירים בעבודה ממליצים לעמיר פרץ. גם תיק החינוך יכול להפוך לאופציה עבור העבודה, במיוחד נוכח העובדה כי חרתה על דגלה את הנושאים החברתיים-כלכליים, ואת הטיפול בנושאי החינוך. יולי תמיר, מיותר לומר, היא מועמדת טבעית לתיק הזה.

   

  אבל ייתכן שעמיר פרץ יבחר שלא להתעסק עם התיקים הגדולים. בעבודה יש כבר בכירים שמדברים על כך שכמה תיקים בינוניים משמעותיים ומחוזקים, יכולים לספק את העבודה, במיוחד אם הם בתחומים שפרץ התחייב לפעול בהם, כלומר הנושאים החברתיים-כלכליים.

   

  בליכוד: חשש מהתרסקות כלכלית

   

  ובאותה השעה, בליכוד מדברים כבר על הצעדים הדרסטיים בהן יצטרך בנימין נתניהו לנקוט כבר בעתיד הקרוב כדי לייצב את התנועה. גורמים במצודת זאב אמרו ל-ynet כי לנוכח התרסקותה של המפלגה בבחירות, חובותיה צפויים לגדול בעשרות מיליוני שקלים. "יכול להיות שהחובות שלנו יהיו יותר גדולים מאלה של העבודה, ויהיו צעדיים ממש קשים בליכוד". יצויין כי חובותיה של העבודה עומדים מזה כמה שנים על יותר ממאה מיליון שקל.

   

  גורמים בליכוד סיפרו כי בימים האחרונים כבר התנהלו שיחות בין בכירים במפלגה על הצעדים שכנראה יצטרכו להתבצע כדי למנוע התרסקות כלכלית. בין היתר, דובר בשיחות האלה על פיטורים של עובדים במצודת זאב ועל סגירה מאסיבית של סניפים ברחבי הארץ. לדברי גורמים במנהלת הליכוד, בסך הכל ישארו בליכוד בין עשר ל-12 מזכירות ותיקות, ואילו החדשות יותר יפוטרו. ובאשר לסניפים, לליכוד עשרות סניפים הפזורים מן הצפון לדרום, שעלות הפעלתם גדולה מאוד. במנהלת הליכוד מדברים על סגירה של רבים מן הסניפים, וקיצוץ משמעותי בהפעלם של מוסדות ליכוד ותיקים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  פרץ.
  צילום: איי אף פי
  צילום: צפריר אביוב
  פעילי עבודה לאחר המדגם
  צילום: צפריר אביוב
  צילום: אלי אלגרט
  פיטורים וסגירת סניפים בליכוד
  צילום: אלי אלגרט
  מומלצים