שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ביקורת במרצ על ביילין: צריך להודות בכישלון
  יום לאחר התוצאה המאכזבת של מרצ בבחירות, גוברת הביקורת במפלגה על היו"ר ביילין. כמה גורמים במפלגה קראו לו לקחת אחריות ולהתפטר. אחרים קוראים לאיחוד עם העבודה. רן כהן הודיע ש"כאשר תהיה התמודדות על תפקיד היו"ר, אני אתמודד". ואילו שולמית אלוני תקפה את ביילין: "אני הייתי עושה קמפיין אחר לגמרי"

  "ירידה בשליש מהכוח זה בהחלט כישלון ואי אפשר להסתיר את זה". כך אמר היום (ד') ל-ynet ח"כ רן כהן. במרצ הלכו אמש לישון עם פנים חמוצות ותחושה מאכזבת של הסתפקות במועט - 5 מנדטים - וקמו היום אל בוקר גרוע יותר של כשלון – 4 מנדטים לפי שעה.

   

  עם התבהרות התוצאות, החלו יותר ויותר גורמים לומר בקול את מה שאתמול רק לחשו בעת שצפו בסקרים ב"צוותא" בתל אביב, כי יש לעשות חשבון נפש וכי על יו"ר המפלגה, יוסי ביילין, לקחת אחריות ולהתפטר בהתאם לתקדים שקבע ח"כ יוסי שריד בבחירות הקודמות לאחר שרשימתו ירדה מעשרה לשישה מנדטים.

   

  "האחריות היא עליו. ארבעה מנדטים זה לא שמירה על הקיים אלא ירידה בשליש", אמרו גורמים במפלגה בתגובה לדבריו של ביילין מאמש כי "מרצ הוכיחה שלמרות כל הסערות היא הצליחה לשמור על הגרעין הקשה שלה". הגורמים הוסיפו ש"קשה להאמין שהוא יתפטר, זה לא באופיו".

   

  גורמים בכירים במפלגה אישרו כי אכן "קיים הלך רוח שכזה שקורא לביילין להתפטר". ראשי מרצ יתכנסו אחר הצהריים לישיבת "הסקת מסקנות", באווירה קשה.

   

  היו גורמים שהיו כל כך מזועזעים מהתוצאות עד שהתחילו לתהות בקול רם האם יש למרצ עוד זכות קיום או שמא היא והעבודה נותרו מפלגות לוויין שנאבקות על שיירי קולות, ובמצב הזה מוטב להתאחד עם העבודה בקונסטלציות שונות. אגב, ביילין עצמו לא דחה על הסף בעבר את הרעיון של "איחוד טכני" עם העבודה לצורך כניסה לקואליציה.

   

  ח"כ חיים אורון לא שלל על הסף את אפשרות של איחוד כזה או אחר עם העבודה. "למה זה לגיטימי לחלוטין לדבר על איחוד בימין אבל לא על איחוד בשמאל? השאלה הזאת מונחת על השולחן במלוא עוצמתה, אבל לא צריך לדבר על הכל ביחד. צריך לעשות סדר בשאלות - קודם כל נצטרך להכריע מה ממליצים לנשיא ומה נשיב לראש הממשלה אם וכאשר הוא ירים אלינו טלפון. אלה שאלות שאי אפשר לדון בהם אחרי החגים".

   

  "יכול להיות שיש מקום לבחון איחוד משום שהפערים היום הרבה יותר קטנים ואולי איחוד מהסוג הזה יוכל להשפיע הרבה יותר. אולי ניצור יחד מצב חדש. זה לא חייב להיות דיון על סוף הדרך שלנו אלא אולי על תחילתה של דרך חדשה", הוא הוסיף.

   

  רן כהן: לא איבדנו את זכות הקיום

   

  "אני לא מקבל את הרעיון שאיבדנו את זכות הקיום. זכות קיום לא עוברת בתוך 24 שעות. יש לנו זכות קיום בוודאות. השאלה היא האם אנחנו ממלאים את זכות הקיום לכדי עוצמה אלקטוראלית וזה לא קרה", אמר ח"כ רן כהן. "אני עדיין חושב שהפוטנציאל הטבעי שלנו הוא 10-12 מנדטים ובעבודה שונה היינו יכולים להשיג זאת. העובדה שמרצ הצטיירה כמפלגת נישה מצומצמת לאוכלוסיה סגורה יצרה לנו מצב של בידוד לא טוב. דיברנו הכי נכון בנושאים החברתיים אך לא היינו פתוחים באמת לשכבות החלשות, לעולים ולערבים – ואלה שלוש קבוצות אוכלוסיה ענקיות".

   

  ומה עם ביילין עצמו? בנוסחים שונים לא הסתירו גורמים שונים במפלגה את חוסר שביעות רצונם מהתוצרת שהביא בסופו של דבר. "נתקלנו בהרבה מאוד אנשים שאמרו – אנחנו חושבים מרצ אבל לא נצביע לכם בגלל ביילין. אנשים לא רצו בו ובמנהיגותו. ניסינו לשכנע אותם להצביע בכל זאת מרצ, אך זה לא עבד. אנשים הביעו כל מיני הסתייגויות מדרכו. היו כאלה שאמרו שהוא יותר מידי מדיני. אחרים אמרו שהנושא המדיני רחוק ממנו ואחרים אמרו שהוא מסוגר", אמרו גורמים במפלגה. אחרים, שלא לציטוט, השתמשו בשפה בוטה הרבה יותר.

    

  האם כבר מסתמן קרב על כסאו של ביילין? אתמול, בשיחה עם ynet, ביילין שלל את האפשרות כי יודח או ייקרא להתפטר. "אני רואה את חמשת המנדטים האלה כאי-כשלון למופת ואני חושב שהיתה לי תרומה צפויה לאי-הכשלון הזה", הוא אמר. אולם היום כבר מסתכלים במרצ קדימה: "כאשר תהיה התמודדות – אני אתמודד. התמודדתי לפני שנתיים מולו, קיבלתי 47% ואני לא רואה סיבה מדוע לא אתמודד", אמר ח"כ רן כהן.

   

  אלוני: אני הייתי עושה קמפיין אחר לגמרי

   

  שני ענקי המפלגה, יוסי שריד ושולמית אלוני, מביטים על המתרחש ולא בטוח שהם רווים נחת מהמפעל שהשאירו אחריהם. "אני לא נותן עצות לביילין ואין לי עניין לעסוק במרצ. כל אחד יודע לקרוא מספרים ויודע שארבע זה פחות משש", אמר היו"ר לשעבר, יוסי שריד.

    

  "יש לי ביקורת וכעס על ביילין בכך שהוא נתן לגיטימציה לליברמן. אני הייתי עושה קמפיין אחרת לגמרי. הייתי שמה דגש יותר על הנושאים האידיאולוגיים", אמרה שולמית אלוני שאישרה כי "בהחלט יש קולות שקוראים לביילין להתפטר, אולם אני לא שותפה לכל זה. אם יקראו לי להביע את דעתי – אבוא ואומר".

   

  למרות המצב הקשה, אמרה אלוני: "אני חושבת שלמרות שיש למרצ ארבעה מנדטים, עם עבודה טובה אפשר להשיג תוצאות יפות אם רוצים. אני הייתי סיעת יחיד וכולם הכירו את עבודתי. אם יש דבר שאתה מאמין בו אז אתה בהחלט יכול להזיז דברים".  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוריאל הרשקו
  ביילין. ביקורת
  צילום: אוריאל הרשקו
  צילום: ג'רמי פלדמן
  כהן. "בהחלט כישלון"
  צילום: ג'רמי פלדמן
  צילום: אלי אלגרט
  אורון. לא שולל איחוד עם העבודה
  צילום: אלי אלגרט
  אלוני. הייתי עושה קמפיין אחר
  צילום: צביקה טישלר
  מומלצים