שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקוורטט לחמאס: הכירו בישראל - ולא, הסיוע יופסק
  בהודעה שפורסמה בבריסל נאמר שאם החמאס לא יכיר בישראל ויחדש את שיחות השלום הוא עשוי לאבד את הסיוע הכלכלי שניתן לו.הסיוע ההומניטרי יימשך. המלך עבדאללה: על הקהילה הבינלאומית להמשיך בסיוע

  חברי הרביעייה הבינלאומית (הקוורטט) הזהירו היום (ה') את תנועת החמאס שהם עשויים להפסיק את הסיוע הכלכלי לממשלה הפלסטינית החדשה, אם זו לא תכיר בישראל ותחדש את שיחות השלום.

   

  בהודעה שפורסמה בבריסל נאמר "אנחנו רואים בדאגה חמורה שהממשלה החדשה לא התחייבה לעקרונות שהצבנו לה ב-30 בינואר. כלומר המשך יישום עקרונות מפת הדרכים ופתרון הסכסוך על-ידי הקמת שתי מדינות דמוקרטיות שיחיו בשלום ובביטחון זו לצד זו". בנוסף נאמר שהסיוע ההומניטרי לרשות צריך להימשך. ההודעה פורסמה יממה לאחר ששרי ממשלת החמאס, בראשות איסמעיל הנייה, הושבעו.

   

  בהודעה לא נכתב במפורש האם הקוורטט ימשיך להידבר עם הממשלה החדשה. ארצות הברית הודיעה בעבר שהיא תדון רק עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. לעומתה בכירי החמאס ביקרו כבר במוסקבה שם קיימו שיחות עם בכירים בממשל הרוסי.

   

  הרשות הפלסטינית עומדת בפני משבר כלכלי, לאחר שישראל הפסיקה את העברת כספי המיסים בסך 50 מיליון דולר לחודש. האיחוד האירופי סייע בשנה האחרונה לפלסטינים בסכום של 612 מיליון דולר. לאחרונה החליטו האירופאים להעביר לרשות 142 מיליון דולרים כסיוע חירום.

   

  בעקבות ההודעה קרא עבדאללה, מלך ירדן, לקהילה הבינלאומית שלא להפסיק את הסיוע הכלכלי לרשות הפלסטינית אם ממשלת חמאס לא תכיר בישראל. עבדאללה אמר את הדברים בתום פגישה עם שליח הקוורטט למזרח התיכון, ג'יימס וולפנזון.

     לפני חודשיים נפגשו בלונדון, מזכ"ל האו"ם ושרי החוץ של ארצות הברית, רוסיה והאיחוד האירופי, כדי לדון בנצחון החמאס. במסיבת עיתונאים משותפת אמרו הארבעה ש"כל השותפים בממשלה הפלסטינית העתידית מוכרחים להיות מחוייבים למניעת אלימות, להכרה בישראל, ולהכרה בהסכמות ומחוייבויות קודמות, ובהן מפת הדרכים".

   

  בהתייחסו לחמאס הוסיף מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, כי על התנועה להקים ממשלה המחויבת לשלטון החוק, לסובלנות, ולניהול כספי מאוזן. "אם החמאס ימיר עצמו מתנועה חמושה למפלגה פוליטית ויכבד את כללי המשחק... אני סבור שהקהיליה הבינלאומית תוכל לעבוד עמם", אמר.


  פורסם לראשונה 30/03/2006 17:57

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  הזהרה. הניייה
  צילום: איי פי
  צילום: איי אף פי
  השבעת הממשלה החדשה (אתמול)
  צילום: איי אף פי
  מומלצים