שתף קטע נבחר

פרץ על מתקפת קדימה: "לנו אין ספינרים"

בקדימה טענו כי יו"ר מפלגת העבודה התנהג כמו "יו"ר ועד הסבלים" כשסירב לפגוש את אולמרט. הבוקר נפגש פרץ עם ביילין ("אנחנו מפלגות אחיות") וסירב להתייחס למתקפה. בתוך כך, נפתח מצעד הממליצים על ראש הממשלה בבית הנשיא. היום יגיעו אל לשכת קצב נציגי סיעות קדימה, העבודה וישראל ביתנו

"לא רוצה להתייחס לאמירות על 'סבלים'. לא עוסק בחילופי האשמות. התשלום לספינרים מוצלחים לא קיים אצלנו", כך אמר הבוקר (יום א') יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ עמיר פרץ, בפתח פגישתו עם יו"ר מרצ, יוסי ביילין.

 

פרץ סירב להגיב על ההתקפות החריפות של מקורבי אולמרט ודיבר בזכות שיתוף הפעולה ההדוק עם מרצ: "אנחנו מפלגות אחיות ונשתף פעולה". ביילין עצמו אמר: "אנחנו היינו מעדיפים שעמיר יהיה ראש ממשלה אבל השאלה אם זה ריאלי. השאלה

 היא אם ניתן ללכת לממשלה שתקבע את גבולות הקבע. יש הזדמנות נדירה לעשות זאת ויש לפחות 61 ח"כים שמוכנים לזה".

 

בתום הפגישה, אמר ביילין: "נפתח ערוץ הידברות חשוב גם ברמה הבין-אישית. אני לא רוצה לפסול את האפשרות שיהיה צוות משא ומתן משותף ביו העבודה ומרצ, אבל בינתיים זה לא נקבע. לא נוכל להיות בממשלה עם מפלגות ימין. הייתי רוצה שהממשלה תוקם כמה שיותר מהר. המהלך החברתי חיוני כי אנחנו לא נהיה בממשלה שלא תעשה שינוי בתחום החברתי ובתחום הקיצבאות".

 

בתוך כך, החל הבוקר מצעד הסיעות לנשיא: לפני הצהריים פותח הנשיא משה קצב את ההתייעצויות עם הסיעות בכנסת בנושא הרכבת הממשלה. קדימה עומדת להיות הסיעה הראשונה איתה ייפגש הנשיא ב-12:00 ואחריה ייכנסו אל לשכתו של קצב נציגי סיעות העבודה וישראל ביתנו. פגישת נציגי הליכוד עם אולמרט נדחתה להמשך השבוע. 

 

בקדימה האשימו אמש את יו"ר מפלגת העבודה בהתנהלות "ילדותית" נוכח סירובו לפגוש את אהוד אולמרט: "אנחנו ניתן לעמיר לשלם מחיר ציבורי כבד", אומרים בכירים בקדימה. "מה הוא מצפה, שאולמרט ייסע אליו לבניין ההסתדרות? הוא עוד לא הפנים שתפקידו בתור יו"ר ועד הסבלים בנמל אשדוד הסתיים. על כל יום שהוא ימשיך להתנהג כך, הוא ישלם מחיר ציבורי. הוא גורם לעצמו נזק. הציבור לא מבין את המשחקים שלו. הזמן לא עובד לטובתו של עמיר". 


פרץ וביילין בפגישתם הבוקר (צילום: ירון ברנר)

  

"שעמיר יקח את תיק הביטחון. ממילא את ההחלטות בנושא הביטחון מקבלת הממשלה", אמרו אמש גורמים בכירים בקדימה, במסגרת הקרב המילולי האלים המתנהל לקראת פתיחת המשא ומתן הרשמי להרכבת הממשלה. "הסבירות שהוא יקבל את תיק האוצר נמוכה מאוד, אלא אם רוצים לראות את הבורסה בדרך לקטסטרופה. מעניין יהיה לראות את עמיר פרץ בתור שר ביטחון מקצץ שני מיליארד שקל מהתקציב".

 

בסביבתו של פרץ אמרו בעקבות הדברים: "מפלגת העבודה מכבדת את התהליך שמקיים נשיא המדינה להרכבת ממשלה וקואליציה. יש לזכור כי באיבוד עשתונות, היסטריה וספינים חלולים, לא ניתן לנהל את מדינת ישראל".

  

יו"ר העבודה, מצידו, נח במהלך סוף השבוע בביתו בשדרות ושוחח עם אנשיו בטלפון. בכירים בעבודה אומרים כי הוא לא פוסל את האפשרות לקבל את תיק הביטחון. פרץ מסרב להתראיין בתקשורת, אולם גורמים בסביבתו המאוד קרובה אומרים כי הוא "מלגלג" על הניסיונות של אנשי קדימה להציג אותו כמי שאשם באי-תיאום הפגישה עם אהוד אולמרט.

 

פרץ הבהיר מצידו לבני שיחו כי יגיע לפגישה עם אולמרט רק לאחר שהנשיא יטיל עליו את הרכבת הממשלה וכאשר יהיה סדר יום ברור לפגישה.  

 

מחר: המפד"ל, הגמלאים, מרצ ורע"מ תע"ל

 

מחר עומד להיפגש הנשיא החל משעות הבוקר עם סיעות האיחוד הלאומי-מפד"ל, ולאחר מכן עם הגמלאים, מרצ וסיעת רע"מ-תע"ל, וביום שלישי ייפגש עם סיעות חד"ש ובל"ד. תחילה תוכננה לנשיא להיום גם פגישה עם סיעת ש"ס, ואולם במוצאי שבת דחתה ש"ס את הפגישה למועד מאוחר יותר. במפלגה רוצים להשאיר בשלב זה את הקלפים "קרוב לחזה", אם כי גורמים בכירים אמרו כי הסבירות הגבוהה יותר היא שש"ס תמליץ לנשיא על ממלא מקום רה"מ, אהוד אולמרט. בש"ס גם מעוניינים לשמוע על מי ימליץ יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.  

 

מה יאמרו שאר הסיעות לנשיא? באופן לא מפתיע, צפויות רובן להמליץ על אולמרט. אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, בסל הקואליציוני של אולמרט אפשר להכניס כמעט בוודאות את הגימלאים ואת יהדות התורה. יחד עם קדימה, מדובר ב-42 מנדטים. 

 

יהדות התורה כמעט כבר "סגרה" עם אולמרט שתמליץ עליו, אולם גם הם דחו את הפגישה עם הנשיא ויגיעו רק לאחר שתתבהר התמונה, וכל הסיעות האחרות כבר תמלצנה. 

 

ליברמן, שעדיין לא ברור על מי ימליץ לנשיא, יותר "נוח" לאולמרט בהעברת תקציב המדינה, אולם בנושא המדיני עמדתה של ישראל ביתנו עדיין לא הובהרה באופן ממשי.  

 

הליכוד, למרות הקולות שנשמעו בישיבת הסיעה ביום שישי כי יש להמליץ על פרץ בשל המחשבה שעדיף הליכה להסדר מדיני על פני נסיגה, ימליץ שלא להמליץ דבר בפני הנשיא.

 

העבודה ומרצ צפויות להמליץ על עמיר פרץ כמועמדן להרכבת הממשלה. בקדימה אמרו שלשום כי אם אמנם מרצ תמליץ על פרץ - הדבר מקטין את סיכוייה להיות בקואליציה.

  

סיעת האיחוד לאומי-מפד"ל תתכנס היום כדי להחליט על מי להמליץ. בכירים במפלגה העריכו כי הסיעה תחליט שלא להמליץ על אף אחד מראשי המפלגות הגדולות. לדבריהם, "היינו ממליצים על בני אלון, אבל זה לא ריאלי שהוא ירכיב ממשלה, ולכן לא נמליץ על אף אחד ככל הנראה". 

 

ביום רביעי, לאחר שהנשיא יתייעץ עם כל הסיעות, יגיעו השופטת דורית בייניש ונציגי וועדת הבחירות המרכזית להגיש לנשיא קצב את תוצאות הבחירות הרשמיות כפי שיפורסמו ברשומות.

 

  • יכולים לעשות את זה טוב יותר? בנו קואליציה משלכם - עכשיו ב-ynet

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פרץ. לא מתייחס
צילום: איי פי
צילום: יואב גלאי
קצב. סבב שיחות
צילום: יואב גלאי
צילום: איי פי
אולמרט. המקורבים יצאו למתקפה
צילום: איי פי
מומלצים