שתף קטע נבחר

פישר: אי אפשר לצפות שהשוק יעלה כל הזמן

נגיד בנק ישראל אומר כי "אנחנו פחות משבוע אחרי הבחירות ולוקח זמן לשוק המניות להתייחס למה שקרה". לדבריו, "האתגר הבא הוא המשך ההצלחה הכלכלית. אסור לנו לקלקל את ההישגים של השנים האחרונות ולחזור אחורה". בנק ישראל מעדכן: הצמיחה תעמוד השנה על 4.2%

"אנחנו פחות משבוע אחרי הבחירות ולוקח זמן לשוק המניות להתייחס למה שקרה ולאי הוודאות לגבי מדיניות הממשלה בעתיד. אני מניח שתוך זמן קצר ראש הממשלה ייצא עם איזו הכרזה לגבי המדיניות שהוא מתכוון לבצע. אי אפשר לצפות שהשוק יעלה כל הזמן". כך אמר לפני שעה קלה נגיד בנק ישראל, סנטלי פישר, במסיבת עיתונאים לרגל פרסום דו"ח בנק ישראל לשנת 2005 (ראה מסגרת).

 

"האתגר הבא הוא המשך ההצלחה הכלכלית של מדינת ישראל. אסור לנו לקלקל את ההישגים של השנים האחרונות ולחזור אחורה", אמר פישר.

 

לדבריו, יש להמשיך ולנקוט באסטרטגיה הפיסקלית, של שמירה על גירעון תקציבי, המשך האסטרטגיה המוניטרית, על פיה בנק ישראל ימשיך להבטיח את שמירת יציבות המחירים, המשך הרפורמות במשק וטיפול בבעיות החברתיות, במיוחד בבעיית העוני.

 

כשנשאל האם הוא חושש מפריצת תקציב בשל האפשרות שלתפקיד שר האוצר ימונה שר "חברתי" ענה הנגיד: "אפשר לשנות את סדרי העדיפויות בתוך התקציב, אבל יש חובה לשמור על המסגרת המקרו-כלכלכית. הבוקר הייתי אצל מ"מ ראש הממשלה אהוד אולמרט ושמעתי ממנו שהוא מתכוון להמשיך בקו בו נקט כשר האוצר. הייתי מעודד ממה ששמעתי ואני מניח שהקו הזה ימשך".

 

יצוין כי אולמרט אמר היום בפגישה עם פישר כי "ממשלת ישראל תשמור על הפרמטרים שאפיינו את הכלכלה. לא תהיה חריגה בהוצאות, לא נגדיל את הגירעון באופן שחורג מהפרמטרים ומהקו המנחה של המדיניות הכלכלית. נצטרך לשנות את סדרי העדיפות שקשורים לנושאים החברתיים וזהו עניין בעל חשיבות עליונה ליציבות הכלכלית. אנו רוצים להשפיע כדי שהפער החברתי ילך ויצטמצם והאוכלוסייה תהיה מעורבת בתעסוקה, ומספר האנשים שנמצאים במצוקה ילך ויקטן".

 

"קשה להיות גם רה"מ וגם שר אוצר"

 

כשנשאל פישר מה דעתו על האפשרות שראש הממשלה יכהן כשר אוצר אמר נגיד בנק ישראל: "להיות ראש ממשלה בישראל זה מאד קשה. נדמה לי שלעשות את שני התפקידים הללו יהיה מאד קשה, ואני לא שמעתי רמזים שכך יהיה".

 

פישר נשאל לגבי השכר הגובה של מנהלי ובכירי הבנקים והשיב: "יש לכולנו נטיה לחשוב שאפשר לטפל בבעיה הזו דרך חקיקה (קביעה בחוק של שכר מקסימום - ת.ב.) אבל זה לא יצליח ולא כדאי לנסות. יש לבנקים בעלים והם החליטו לשלם את הסכומים הללו. אני שואל את עצמי האם יש עיוותים בתהליך קביעת השכר. אם נוכל לזהות עיוותים כאלה אז אולי נוכל לטפל בבעיה הזו. בנק ישראל לא מתכוון ברגע זה להתערב מעבר לכך".

 

בנושא ההטבות המפליגות בבנק ישראל אמר פישר כי "מצאתי בתוך הבנק מקצוענים מצוינים. בצד הניהולי יש בעיות. אנחנו בדרך לפתור אותן, יחד עם המנהלים ועם העובדים".

 

לגבי העלאה אפשרית של שכר המינימום אמר הנגיד כי "אם נעלה את שכר המינימום תהיה לכך השפעה שלילית לגבי התעסוקה. אבל זה לא אומר שאם שכר המינימום יעלה באופן איטי למשל במקביל לשיעור הצמיחה במשק, יהיה לך השפעה שלילית".

 

לסיום נשאל פישר אם היה מקבל לפני 11 חודש את הצעת נתניהו לשמש נגיד בנק ישראל אם היה יודע שזה מה שמצפה לו, על כך השיב: "ודאי שהייתי בא. זה לא בדיוק מה שציפיתי, אבל זה גם לא רחוק ממה שציפיתי".

 

פלוג: הצמיחה תעמוד השנה על 4.2%

 

ראש מחלקת המחקר בבנק ישראל, קרנית פלוג, עדכנה במעט את תחזית הצמיחה של המשק לשנת 2006. הצמיחה תעמוד על 4.2% (לאחר צמיחה של 5.2% בשנת 2005), התוצר העסקי צפוי לעלות ב-5.4% (לאחר 6.6% בשנת 2005), הייבוא צפוי לעלות ב-7.4% (לעומת 5.4% בשנת 2005), הצריכה הפרטית תואץ ל-4.5% (לאחר 3.9% אשתקד) והייצוא ימשיך להיות גורם מוביל בצמיחה וצפוי לעמוד על 6.6% (לעומת 7.8% ב-2005), האבטלה צפויה לרדת ל-8% ב-2006.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום
פישר היום בפגישתו עם אולמרט
צילום: עמוס בן גרשום
מומלצים