שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר קובע: תפילה אינה עוזרת להחלמה

  לתפילה למען החלמה אין כל השפעה, קובע מחקר שבדק לעומק את הנושא במשך 10 שנים. נמצא גם שאלו, שמתפללים עבורם, סבלו מסיבוכים נוספים

  התפללתם עבור אדם חולה? כנראה שזה לא יעזור: מחקר חדש מגלה כי לתפילה אין כל השפעה על מידת החלמתו של חולה זר. יותר מכך מגלה המחקר החדש כי אנשים שעברו ניתוח לב וידעו כי אנשים מתפללים להחלמתם, סבלו מיותר סיבוכים. על המחקר מדווח כתב העת American Heart journal בגליונו החדש.

   

  אשתקד מצאו חוקרים מהמכון למחקר קליני בארצות הברית מטופלים שזכו לתפילות מבני משפחה ואנשי דת, לא זכו להגנה רפואית כלשהי. תוצאות הצינתור שלהם היו דומות לאלה שלא עסקו בתפילה כלל, חלקם אף מצאו את מותם לאחר הצינתור למרות התפילות.

   

  הפעם ביקשו חוקרים לבחון כיצד משפיעה תפילה על החלמתם של 1,800 חולי לב שעברו ניתוח מעקפים. המחקר שנמשך 10 שנים, נערך בבית החולים הבפטיסטי שבאוקלהומה. החולים חולקו לשלוש קבוצות: אלה להם נאמר כי אנשים מתפללים לשלומם, חולים שלא ידעו כי אחרים מתפללים עבורם, ואלה שלא התפללו להחלמתם כלל.

   

  ערב לפני כל ניתוח, נתבקשו אנשים להתפלל עבור אחד הנבדקים בשתי הקבוצות הראשונות. לאחר הניתוח, המשיכו אלה להתפלל לשלומו של הנבדק במשך שבועיים. המתפללים ייחלו בתפילתם כי האל יסייע להצלחת הניתוח, עם החלמה מהירה וללא סיבוכים.

   

  בקרב אלה עבורם התפללו בלא ידיעתם, ואלה שעבורם לא התפללו - לא היה כל שינוי במהלך ההחלמה ושיעור הסיבוכים הגיע ל-52 אחוז. עם זאת, בקרב אלה שידעו כי אחרים מתפללים לשלומם - נרשמו יותר סיבוכים לאחר הניתוח בשיעור של 59 אחוז, בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות.

   

  לא ברור עדיין כיצד התפילה קשורה לעניין, אך החוקרים משערים כי הידיעה שמתפללים עבורך, עשויה לעורר תהליכי לחץ נפשי, המפרים את שיווי המשקל התקין בגוף, ומחמירים את תהליך ההחלמה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מיכאל קרמר
  תפילה. לא משפיעה על החלמה
  צילום: מיכאל קרמר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים