שתף קטע נבחר

ארה"ב 2005: "רק" 1,757 אירועים אנטישמיים

צלב קרס על אמבולנס, השחתת מצבות, עשיית צרכים בבית הכנסת - הדו"ח השנתי של הליגה למניעת השמצה מגלה ירידה של 3% במספר התקריות האנטישמיות בארצות-הברית, אך בארגון עדיין מודאגים: "יותר מדי אנשים ממשיכים לבטא בפומבי את שנאתם ליהודים"

1,757 אירועים אנטישמיים התרחשו בארה"ב בשנת 2005 - כך קובע אתמול (ד') הדו"ח השנתי שמפרסמת הליגה למניעת השמצה. מדובר בירידה של שלושה אחוזים לעומת הדו"ח הקודם של שנת 2004 אבל מנכ"ל הליגה נגד השמצה, אברהם פוקסמן, מבהיר כי אין מקום לשחרור אנחת רווחה. "אנחנו מודאגים כי יותר מדי אנשים ממשיכים לבטא בפומבי את שנאתם ליהודים", אמר.

 

הדו"ח שפירסם הארגון שבראשו עומד פוקסמן מבוסס על מעקב שקיימה הליגה נגד השמצה ב-42 מדינות ובבירה וושינגטון. הנתונים שנאספו מצביעים על פעילות פומבית של קבוצות ניאו-נאציות וקבוצות שנאה אחרות; על הטרדות ואיומים בבתי ספר ועל פעילות אנטישמית בקמפוסים של 98 אוניברסיטאות. כל זאת, נוסף על הטרדה ואיומים והפצת ספרות שנאה כנגד יהודים.

 

כך למשל מתעד הדו"ח מקרה שבו אמבולנס של חברת "הצלה", המופעל בידי יהודים אורתודוקסים בניו-יורק, נפל קורבן לוונדליזם. צלבי קרס רוססו על גוף הרכב ולצידם הכתובת "מוות ליהודים".

 

במקרים אחרים הושחתו 64 מצבות בשני בתי קברות יהודים באיזורים כפריים בניו ג'רזי; צעירים השחיתו ועשו צרכיהם בתוך בית כנסת במדינת ניו יורק, השחיתו ספרי תורה בצבע, ציירו צלבי קרס ושרפו את הפרגוד של ארון הקודש.

 

לא כמו באירופה

 

באחת העיירות במסצ'וסטס הושחת בית כנסת וצויירו על קירותיו כתובות קיר אנטישמיות שלושה ימים לפני ראש השנה. על אוטובוס של בית ספר שחנה ליד בית כנסת בעיר פניקס שבאריזונה צויירו צלבי קרס, ולצידם נכתבו ססמאות אנטישמיות ובהן "לדפוק את היהודים". לקראת חג המולד של שנת 2005 תועדו תשעה מקרים של השחתת חנוכיות ענק, שהוצבו בערים שונות בארה"ב.

 

המקומות המועדים לאירועים אנטישמים, מקומות שבהם תועד מספר גדול מאוד של אירועים, היו לא במפתיע אותן מדינות שבהן חיים יהודים במספרים גדולים – ניו-יורק, ניו-ג'רזי, קליפורניה, פלורידה, מסצ'וסטס וקונטיקט.

 

במקביל לפעילות בערים הגדולות ישנו גם תיעוד של פעילות אנטישמית במדינות שבהן אין כמעט יהודים דוגמת מונטנה, שבה נחשפה פעילות של קבוצות ניאו-נאציות המפיצות עלוני שנאה וספרות גזענית.

 

לפי הדו"ח, מרבית יהודי ארה"ב אינם סובלים מהאנטישמיות האלימה הקיימת בכמה קהילות יהודיות באירופה, אך פוקסמן מדגיש: "אנחנו יודעים כמה כואב הניסיון האישי ומספיק מקרה אחד של אנטישמיות כדי להשפיע בצורה קשה על קהילה שלמה".


פורסם לראשונה 05/04/2006 21:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים