שתף קטע נבחר

להיכנס ללוע הכלב ולצאת בשלום

מישל דור שימש הפעם אובייקט לתקיפה של כלב מאולף. למרות שהצטייד בחליפת הגנה מקצועית, הוא הרגיש היטב את נעיצת שיני כלבת המלינואה במרפקו עד שלא יכול היה יותר וזעק "די". המדריך ניר הרמן לא ממש התרגש

אילוף כלבים לתקיפה מזוהה בדרך כלל עם צה"ל והיחידות המיוחדות של המשטרה. אולם מתברר שיש בארץ כמה חברות שמתמחות באילוף כלבי תקיפה לשוק האזרחי - שגרירויות זרות, מפעלים רגישים ואנשי עסקים הנדרשים לכלבי הגנה ותקיפה.

 

 צילום וידאו: שי רוזנצוויג

 

אחת החברות האלה היא "היחידה המיוחדת לאילוף כלבים". מנהל החברה הוא ניר הרמן (32), לשעבר מדריך בבית הספר לאילוף כלבים של חיל האוויר, ובעל הסמכה מטעם משטרת ישראל כמאלף כלבים. הוא עוסק במקצוע יותר מ-11 שנים.

 

זירת ההדגמה נבחרה בפארק הירקון, הכלבים היו מגזע "מלינואה" (Belgian Malinois). חששתי מאוד משום שמכל עבר ישבו להן משפחות עם ילדים, אבל הרמן הרגיע אותי: "הבאנו כלבים עם רמת אילוף מאוד גבוהה. המפעיל והכלב 'נעולים' רק על האובייקט שבמקרה הזה יהיה אתה, ולא יעניין את הכלב שום דבר אחר מלבדך. יכול לעמוד לצדך אדם נוסף אבל הכלב יתעלם ממנו לחלוטין, כי הוא לא רואה שום דבר למעט המטרה".

 

לדברי הרמן, רמת האילוף של כלב תקיפה יכולה להיות כה גבוהה שהוא אפילו יעצור בשיא הריצה שלו אל היעד או יפסיק את התקיפה באמצע למשמע הפקודה.

 

אחד השיאים ברמת האילוף, מספר הרמן, הוא למשל זינוק על יעד דומם ללא כל התרעה בעזרת פקודה קולית בלחישה. "אדם יכול לשבת ולקרוא עיתון והכלב ירבוץ לו בנחת לצידו, למשמע הפקודה הכלב יזנק על האובייקט ללא היסוס וללא כל פרובוקציה. לכל כלב יש את הפקודה הקולית שלו והיא אחד הסודות השמורים של הכלב והמאמן", אומר הרמן.

 

ניר מזהיר מ"חאפרים" בתחום. "אותם אנשים שלא עברו את ההכשרות המתאימות, ושאינם פעילים שנים רבות שזהו הסמן העיקרי לאיכות העבודה, ישלמו יום אחד מחיר יקר מאוד משום שרמת הסכנה לא מובנת להם כלל. איכותו של מאמן נבחנת בהכשרה שעבר, בניסיון, בהשקעה בציוד מיגון איכותי, והחשוב מכל - ההמלצות. התחום הזה הוא כמו משפחה, כולם יודעים הכל על כולם".

 

ציוד המיגון שבו השתמשתי בעת ההדגמה היה חליפה העשויה מצמר סלעים המגן מחדירת הניבים והפחתת לחץ הלסתות של הכלב. אבל לא פחות חשוב, צמר הסלעים מגן על שיני הכלב ומונע שבירתן. מחירה של חליפה כזו הוא 1,500 אירו ואורך חייה כשנה.

 

אחרי שהצטיידתי כראוי החלה ההדגמה. כלבת המלינואה מצאה תוך שניות את הפרק שלי, ולתדהמתי לא רק שלא הרפתה לרגע, אלא שיפרה את נעיצת שיניה ואחיזתה תוך שימוש ברגליה הקדמיות. למרות החליפה המגנה, הכאב היה כה חזק עד שלא יכולתי לשאת אותו יותר וצרחתי "די".

 

אחד הצופים שאל למה הכלבה תוקפת את אותו חלק בגוף שהיה מוגן ולא את הרגליים החשופות למשל. על כך השיב הרמן: "כל כלב תוקף חלק מאוד ספציפי בגוף וכלל לא מתעניין בשום איבר אחר. מסיבה זו תהליך בחירת כלב ושליחתו אל היעד משתנה כל הזמן לפי הצרכים הכי נקודתיים שיש".

 

הרמן מספר, כי רמות האילוף בצה"ל נמדדות לפי "שלבים" ממש כמו בכל מקצוע אחר, כאשר השלב הגבוה ביותר הוא שלב כלבי הנפץ המסוגלים לאתר מטענים. "יוצאי יחידות הכלבנים בצבא מחוסרי עבודה, ומסיבה זו הקמתי את החברה", מסביר הרמן.

 

ומה אתה חושב על כלבי תקיפה לצורך הימורים, אני שואל את הרמן. "כלבי תקיפה לצורך הימורים הוא בעיניי אחד התחומים המגעילים ביותר שיש לנו במדינת ישראל", הוא אומר. "אנחנו מדווחים מיידית לרשויות על כל פניה בנושא. אנשים המתפרנסים משיסוי בעל חיים אחד במשנהו צריכים לבלות שנים ארוכות מאחורי סורג ובריח".

 

וכמה זה עולה? גור מלינואה עולה כ-1,500 דולר ואילופו לדרגת התקיפה הגבוהה ביותר יעלה כ-6,000 דולר נוספים. אגב, לגבי גזע רוטווילר טוען הרמן שלכלבים הללו "נגרם עוול משווע כי הם כלבים נוחים, לא תוקפניים כפי שכולם חושבים ונשיכתם נחשבת 'רכה'". לא בטוח שכולם יסכימו לך.

 

הרמן מבלה לא מעט בבתי חולים כתוצאה מעבודתו: כל נשיכה משביתה אדם לשבועיים-שלושה, זה מתחיל בתפרים ומגיע לשברים. ולמרות הכל, ניר הרמן אוהב את עבודתו.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דלית שחם
"הכלבה שיפרה את נעיצת שיניה"
צילום: דלית שחם
צילום: דלית שחם
"לרוטווילר נגרם עוול משווע"
צילום: דלית שחם
מומלצים