שתף קטע נבחר

מדגמים באיטליה: המנצח - פרודי, ברלוסקוני הולך הביתה

מהפך באיטליה: ברלוסקוני הצבעוני הולך הביתה, פרודי האפרורי הוא המנצח. כך לפחות לפי המדגמים הראשונים, אחרי שבועיים ללא סקרים

איך אומרים מהפך באיטלקית? רומנו פרודי, מועמד המרכז-שמאל, הוא המנצח בבחירות הכלליות שנערכו באיטליה. כך עולה מתוצאות המדגמים שפורסמו היום (ב') עם סגירת הקלפיות. על פי המדגמים, זכה רומן פרודי ב-50-54 אחוזים מקולות הבוחרים, בעוד שמועמד המרכז-ימין, ראש הממשלה המכהן סילביו ברלוסקוני, זכה רק ב-45-49 אחוזים.

 

החוק האיטלקי אוסר פירסום סקרים בשבועיים שלפני הבחירות ולכן פירסום המדגמים הוא הברומטר המעודכן ביותר באשר לדעת קהל המצביעים האיטלקי. בכך הגיע רגע האמת של ברלוסקוני, שעתידו הפוליטי נמצא על הכף. סקרים מלפני שבועיים דווקא ניבאו לו ניצחון בפער של 3.5 עד 5 אחוזים ליריבו, אך נראה כי הסקרים לא התממשו.

 

בתום 14 שעות הצבעה אתמול הצביעו 66.5 אחוזים מקרב 47 מיליון בעלי זכות הבחירה באיטליה. בבחירות ב-2001, שנערכו במשך יום אחד, עמד שיעור ההצבעה על 81.4 אחוזים.

 

פרשנים העריכו ששיעור השתתפות גדול יטיב את מצבו של ברלוסקוני, שרבים מתומכיו יודעים שמדובר בבחירות גורליות עבורו. מנגד, ישנם מתנגדיו רבים של מדיניותו ודרכו, שראו במצב שנוצר הזדמנות לפנות אותו מכסאו, וככל הנראה הצליחו במשימתם.

 

זוהי אולי הסיבה שלמרות מזג האוויר האביבי שפקד את איטליה אתמול, והזמין הימנעות רחבה, רבים בחרו לשלב את ההתייצבות בקלפי בחופשת יום ראשון הרגילה שלהם.

  

"אני לא חושבת שיכול להיות מישהו גרוע יותר מברלוסקוני", אמרה אמש לינדה מילה, רופאה מרומא שהצביעה עבור קואליצית המרכז שמאל "אוניונה" (UNIONE) של פרודי. לעומתה, אנטוניו רצ'ינה בן ה-79 אמר שהוא הצביע עבור הימין, והתעלם מהקשיים הכלכליים של תקופת ברלוסקוני. "בסופו של דבר, זה לא שאנחנו גוועים פה ברעב", אמר.

 

הכל עניין של כסף

 

הכלכלה המדשדשת של איטליה הייתה אחד הנושאים הבולטים שעל סדר היום בבחירות. חרף הבטחותיו להפריח את הכלכלה האיטלקית כמו שעשה באימפריית העסקים שלו, קצב צמיחתה מאז כניסתו לתפקיד עומד על 0.6 אחוזים בשנה בלבד. מס ההכנסה עבור שכבות הביניים עומד על כ-40 אחוז, אולם הציבור אינו רואה את הכסף שלו מושקע חזרה בתשתיות הבריאות והחינוך. המשקיעים החלו לברוח והתחרותיות במשק נשחקה, מה שגרם אפילו לצמרת המשק האיטלקי, מעוז תומכיו של ברלוסקוני, להפנות לו עורף.

 

ברלוסקוני, בניסיון נואש לגייס תומכים, הבטיח לבטל את מס הארנונה ומסים נוספים, צעד שעורר תמיהה גדולה בקרב ראשי ערים ועיירות, שתהו איך ימלאו את קופותיהם. פרודי מצידו, הבטיח להכניס חזרה לספר החוקים את חוקי הירושה שבוטלו על ידי ברלוסקוני, אך להגביל אותם לשכבות המבוססות. הוא גם הבטיח לקצץ במס ההכנסה כדי לעורר מחדש את שוק התעסוקה.

 

אנשיו של פרודי מתחו ביקורת חריפה על ברלוסקוני וטענו שכל תכליתו הפוליטית הייתה להגדיל את רווחיו ורווחיהם של מקורביו. ברלוסקוני כינה בתגובה את פרודי "איש החזית" של הקומוניסטים. הוא אמר שהציבור האיטלקי צריך להחליט בין "איטליה של מסים ופסימיזם ובין איטליה של חירות וסובלנות... ומעל לכל, איטליה של אהבה".

 

גם אמש נדרש ברלוסקוני לענייני אהבה. היה זה כאשר הגיע להצביע בקלפי במילנו כשהוא מלווה באימו רוזה בת ה-95, שנישקה את ידו מול עדשת המצלמה. "שימי צלב על סמל המפלגה", אמר לה ברלוסקוני, אך מיד ננזף על-ידי משקיף שטען כי מדובר בתעמולת בחירות. "אפילו לאמא שלי אסור?" ענה לו ברלוסקוני, "אתה באמת מייצג איטליה חסרת אהבה".

 

פרודי, מצידו, נותר נאמן לתדמיתו המשעממת, ולכינוי שדבק בו - המורטדלה (נקניק). בעיר מולדתו בולוניה הוא נשאל על ידי העיתונאים לתגובתו על יום הבחירות הראשון. "ישנתי טוב מאוד", אמר לכתבים. "זה יום נהדר ואני מקווה שהכל יסתיים על הצד הטוב ביותר".

 

אין עוררין על יכולותיו התקשורתיות של ברלוסקוני, שזוף וצעיר לנצח. אך לפרודי, פרופסור ממושקף לכלכלה בן 66, יש יתרון פסיכולוגי: הוא הפוליטיקאי היחיד שניצח את ברלוסקוני בבחירות, כשזכה בראשות הממשלה בשנים 1996-1998. לאחר שנוצח בבחירות הבאות מונה לראש נציבות האיחוד האירופי. פרשנים מעריכים לפיכך, שאם ינצח הוא יוביל את איטליה מחיקה האוהד של ארצות הברית לזרועותיו של האיחוד האירופי.

 

איטליה, בת ברית נאמנה של ממשל בוש בתקופת ברלוסקוני, מחזיקה כ-8,000 חיילים בעיראק. שני המנהיגים הבטיחו להחזירם הביתה. ברלוסקוני אמר שיעשה זאת בסוף השנה, בתיאום עם האמריקנים. פרודי אמר שיעשה זאת "מהר ככל הניתן בנסיבות הקיימות בשטח".


פורסם לראשונה 10/04/2006 14:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
עם אמא רוזה. ברלוסקוני אתמול
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
ישן טוב. פרודי בבולוניה אתמול
צילום: איי פי
מומלצים