שתף קטע נבחר

דרום סין ממעוף התרנגול

ממרגלות ההימלאיה עד לאוקיינוס השקט וחזרה, נופים ושיחות ואטריות בקופסה. רחל בית אריה חוצה את דרום סין ברכבת לא רק כדי להגיע להונג קונג השכנה

היו לי כמה עניינים לסדר בהונג קונג לאחרונה. קורה שיש סידורים וצריך לקפוץ רגע לעיר, רק שבמקרה שלי הונג קונג מרוחקת כמה אלפי קילומטרים מליג'יאנג. אפשר לטוס אליה כמעט ישירות, אבל זול בהרבה, ולדעתי גם יותר כיף, לעשות את הדרך בתחבורה ציבורית. הזדמנות בשבילי לחוות את המרחק.

 

אוטובוס לקונמינג, בירת המחוז, מתפתל על דרכים חדשות לגמרי שנחצבו בהרים ודרך שדות חיטה, עבור הכלכלה המזנקת של יוננאן. בליג'יאנג, החיטה עדיין ירוקה ורק התחילה להצמיח גרעינים. ככל שיורדים דרומה ומזרחה, השדות מצהיבים ופרברי קונמינג מקבלים אותי בחלקות ערומות מלאות אלומות חיטה קצורות. לאורך כל הדרך אין סימן לקומביין או טרקטור. קציר וחריש וזריעה וריסוסים נעשים כולם בעבודת יד, הטכנולוגיה הכי מתקדמת היא מרסס ידני שהמיכל שלו נישא על הגב.

 

בדרך לקידמה

 

בקונמינג עליתי על רכבת. עשרים וחמש שעות עד לגואנגז'ואו והגבול ההונג קונגי. הסינים קוראים לרכבת "תרנגול הברזל". רשת צפופה של מסילות ברזל המכסה כמעט את כל חלקי מדינת הענק, ולאחרונה הגיעה אפילו לטיבט. המסילה שהתרנגול הזה נוסע עליה, מסילת נאנקון, נבנתה לפני שמונה שנים, והיוותה אז הישג הנדסי מרשים שהשלטונות מתגאים בו עד היום. התוואי עובר בכמה מהאזורים הנידחים בסין, בין הרים צחיחים, נהרות ועמקים וכפרים שעד לבוא המסילה היו מנותקים כמעט לגמרי מהעולם החיצון.

 

חלק גדול מהדרך עובר בתוך מנהרות, אבל ביניהן יש לי הזדמנות להציץ בפיסות קטנות של נוף חולף: איכר ותאו מים חורשים חלקת שדה, אשה מכבסת בבריכה קטנה, פריחה גדולה של שדות שעועית, חזירים שחורים רועים על אדמה אדומה, בתי לבנים ועצי אורן סביבם, עוד תאו מוביל עגלה, איש בכובע קש רוחב מושך אותו בחבל, משאית כחולה של "רוח המזרח" מעלה אבק על דרך עפר, בתי בטון וגגות אפורים, קבר לבן מסותת בעדינות באמצע חלקה מוכנה לזריעה, נשים נושאות דליים על אסל.

 

המראות המוכרים והאהובים של דרום מערב סין ממשיכים לחלוף, ואני לוקחת הפסקה מהם כדי לסקור את המראות בתוך הקרון. זה קרון מחלקה שנייה, או "דרגשים קשים". הדרגשים, למען האמת נוחים למדי, שלושה זה מעל זה. אני

 קיבלתי את האמצעי. בקצה כל קרון יש מיכל מים חמים והמזוודות מאוכסנות במדפים מעל לראשינו. שתים שיושבות לידי נוסעות לגואנגז'ואו, אבל הגיעו מצפון-מזרח המדינה. הן מלמדות אותי סלנג צפוני, שונה לגמרי מזה שאני מכירה. איש בחליפת פסים מתכונן לרדת בתחנה קטנה, עובדת הרכבת במדים כחולים עוברת עם עגלה של מצרכים למכירה. כולם קונים, אם לא הביאו מהבית, מיכלי פלסטיק עגולים של אטריות להכנה מהירה. רק להוסיף מים חמים, לחכות כמה דקות, וליהנות מהארוחה המסורתית של נוסעי תרנגול הברזל.

 

עגנון בקרון

 

הרכבת יוצאת לדרך אחרי עצירה, ועובדי התחנה מלווים אותה בדום מתוח. אני שבעה מהנוף ופונה לספר שלי, כשפתאום הרגשה של עקצוץ בגב מרמזת שמישהו מסתכל עלי.

 

הוא לוקח את הספר מהיד שלי, ובוחן אותו מכל הכיוונים. אני מראה לו על הכיוון הנכון לקריאה - מימין לשמאל.

- איזו שפה זאת?

- עברית.

- אה. איזו שפה זאת?

- עברית. השפה של ישראל.

- אה. מאיזו ארץ את?

- אמממ, ישראל.

- ישראל. שרון. חולה מאד.

הוא מחייך בגאווה על הידע שהפגין כרגע, וחוזר להסתכל בספר שלי, "תמול שלשום" של עגנון.

- מה כתוב כאן?

הוא מצביע על כותרת הפרק. אני מתרגמת את המילים "פרק ראשון - מבוא העיר". הוא מהנהן בהסכמה, מחליט שקיבל את כל המידע הדרוש, וממשיך לכיוון פינת העישון בקצה הקרון. אני חוזרת לספר.

 

חופים הם לפעמים

 

שנת לילה מתוקה לקול שקשוק הרכבת, ובבוקר, אני מתעוררת לנוף שונה לגמרי. ההרים הצהובים התחלפו בגבעות נמוכות וירוקות מאד. שדות אורז מוצפים, נהרות רחבים ובריכות, דגים וברווזים והרבה ערפל. עצים ירוקי עד ודקלי קוקוס, כפרים קטנים שמפנים מייד את מקומם לעיר הענקית גואנגז'ואו, אחד המרכזים התעשייתיים של סין. הנוף הירוק משתנה לנוף של מנופים, מנופים, ועוד מנופים. בכל כיוון מתרומם בניין חדש, ובין הבניינים משתרעות חצרות ענקיות מלאות מכולות עם תוצרת סין מוכנות למשלוח לכל קצוות תבל. כמה מהמכולות האלה אולי תראו בקרוב, עם הכתובת "China port" תקועות לצידכם בפקק באיילון.

 

עוד כמה שעות ומעבר גבול הביאו אותי להונג קונג, על מגדלי הפלדה והזכוכית, התנועה המטורפת, הסדר הבריטי השונה כל כך מסין, גם אחרי שהמושבה לשעבר הצטרפה רשמית לרפובליקה העממית. נערות קריירה בבגדים אופנתיים, מדרגות נעות באמצע הרחוב, פארקים ענקיים ומסעדות הודיות קטנות, סופרמרקטים שאפשר להשיג בהם אפילו חומוס וטחינה, חלום רחוק ביוננאן, והים, מושא געגועים תמידי.

 

גמרתי את כל הסידורים, התאווררתי ליד הים, החתמתי דרכון ועליתי שוב על תרנגול הברזל, במסלול אחר הפעם, עם עוד נופים, ועוד שותפים לנסיעה, ועוד הרבה אטריות אינסטנט, כל הדרך חזרה, מהים עד להר השלג.

 

  • לחוויות וסיפורים נוספים על החיים כישראלית בסין לחצו פה .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רחל בית אריה
אין סימן לקומביין
צילום: רחל בית אריה
צילום: רחל בית אריה
נשארו מאחור. כפר בדרך להונג קונג
צילום: רחל בית אריה
צילום: רחל בית אריה
הונג קונג. כל כך שונה מסין
צילום: רחל בית אריה
מומלצים