שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גורמים בעבודה: קדימה "מעורפלת מדי" בנושא המדיני
  הטיוטה שהעבירה קדימה מקובלת ברובה על צוות המו"מ של העבודה, אבל בתחום המדיני צצות המחלוקות כבר עכשיו: "צריך שיהיה ברור מקווי היסוד כי מי שמצטרף לממשלה, הולך למסלול של נסיגה חד-צדדית רק במידה והמהלך של ההידברות לא יצליח"

  צוות המשא ומתן הקואליציוני של מפלגת העבודה התכנס אחר הצהריים (יום א') בלשכתו של יושב ראש הצוות, הפרופסור דוד ליבאי, כדי לדון ולעיין בפרטי טיוטת קווי היסוד של הממשלה, אותה העבירה קדימה לעבודה. לפי שעה נראה כי בניגוד לפרסומים קודמים, לא רק שכר המינימום עומד במחלוקת, אלא גם כמה נושאים אחרים שבקדימה ובעבודה רואים בעיניים אחרות, כמו אלו המדיניים למשל.

   

  פרופ' ליבאי אמר לכתבים כי "לגבי רוב הסעיפים בטיוטה (61 בסך הכל) יכולה להיות הסכמה. ניכר מעיון בטיוטה שבקדימה היו ערים לצרכינו

   וכללו חלק מהם בקווי היסוד. עם זאת, נראה כי ישנם נושאים חברתיים-כלכליים וגם מדיניים שנבקש לתקן".

   

  גורמים בצוות המשא ומתן של העבודה הוסיפו בתום הפגישה כי המחלוקת בנושא המדיני בין המפלגות נוגעת בעיקר לניסוח העמדות, אך לא רק. "חשוב לנו שתהיה הבהרה של כמה דברים חשובים, בעיקר כאשר הולכים להגשים מהלך מדיני", אמרו אותם גורמים. "אנחנו לא מתעקשים שיהיה כתוב כי תהיה התנתקות או התכנסות. אנחנו יודעים שהניסוח הזה מפריע לש"ס ואנחנו לא רוצים לטרפד את כניסתה לממשלה. עם זאת יש ניסוחים אחרים שלא מפריעים, ועליהם אנחנו מתעקשים.

   

  "לא נהיה מוכנים לניסוחים של הסכמה לאומית רחבה. אנחנו לא מוכנים לקבל משהו שהוא נגד מורשת אריאל שרון. צריך שיהיה ברור מקווי היסוד כי מי שמצטרף לממשלה, הולך למסלול של נסיגה חד-צדדית רק במידה והמהלך של ההידברות עם הפלסטינים לא יצליח. אנחנו גם רוצים להבהיר שלא יהיה שום עניין של טרנספר ושלא יהיה משאל עם".

   

  בצוות המשא ומתן אמרו כי לפי שעה הניסוחים שמציעה קדימה "מעורפלים מדי" ולכן ההתעקשות לשנותם. "דווקא בנושא המדיני אני רואה בעיה מסויימת בשלב הזה", אמר גורם בצוות המשא ומתן של העבודה ל-ynet. "הם יצטרכו להבהיר חד-משמעית למה כוונתם בצעד נוסף (במידה וההידברות עם הפלסטינים לא תעלה יפה)".

   

  שכר המינימום: סוגיית ה"פעימות" בדרך לאלף דולר

   

  יו"ר הצוות, פרופ' ליבאי, ציין כי מפלגת העבודה תתעקש על שכר המינימום ועל נושא קצבאות הזקנה. כמו כן אמר כי יתעקשו גם על תיקונים בסל התרופות ובנושא חברות כוח האדם. "בתחום המדיני יש הסכמה רחבה, אבל בנושא הפינוי החד-צדדי ובנושא פינוי המאחזים ישנה עדיין בעייתיות", הוסיף. "מבחינתנו, שכר המינימום לא נועד לפשרה", הבהיר ליבאי. "אין מחלוקת עם קדימה על היעד. יש מחלוקת רק באיזה שיעור ובאיזה קצב לבצע את המהלך".

   

  בעבודה דורשים, כזכור, העלאה של 500 שקל בשכר המינימום כבר בחודש ספטמבר הקרוב. גורמים בכירים בקדימה אמרו כבר בשבוע שעבר ל-ynet כי יתנגדו באופן חד משמעי להעלאת שכר המינימום לאלף דולר. עם זאת, במהלך הדיונים בין הצוותים של שתי המפלגות הציעו בקדימה לבצע את העלאת שכר המינימום בשלבים של 200 שקל ו-300 שקל במועדים מרוחקים.

   

  בעבודה לפי שעה מתנגדים להצעה זאת וגורמים בצוות המשא ומתן אמרו: "היעד צריך להיות העלאה משמעותית של שכר המינימום. יש

   בעניין הזה הסכמה, אבל אין הסכמה על הפעימות. אנחנו מניחים שנגיע להסכמות אך אנחנו רוצים להבהיר שההעלאה של חמש מאות שקלים לא תהיה חד פעמית. צריך להיות ברור שיהיו פעימות נוספות עד לאלף דולר. אין כרגע בינינו הסכמה על המועדים של הפעימות".

   

  באשר לסל הבריאות מתעקשים בעבודה כי התוספת האחרונה תהיה בבסיס הסל, ובכל שנה יתווספו שני אחוזים נוספים לתקציב סל הבריאות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "גורמים בעבודה: קדימה "מעורפלת מדי" בנושא המדיני"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי אלגרט
  פרופ' ליבאי. הדרך עוד ארוכה
  צילום: אלי אלגרט
  צילום: פלאש 90
  אולמרט. לא מספיק ברור לעבודה
  צילום: פלאש 90
  מוצר השנה
  מומלצים