שתף קטע נבחר

העבודה: הישג במו"מ - הלוואות לסטודנטים

בכירים במפלגת העבודה אמרו שסיכמו עם קדימה כי בקווי היסוד יכלל גם סעיף "חופשי ללמוד". סטודנט יוכל לקחת הלוואה עד גובה שכר הלימוד וישלם אותה רק לאחר שיחל לעבוד ולהשתכר שכר ממוצע לפחות במשק. סעיף נוסף שהכניסה העבודה לקווי היסוד נועד למנוע חילופי אוכלוסין שדורשים בישראל ביתנו. שכר המינימום עדיין במחלוקת

נדנדת המשא ומתן הקואליציוני בין העבודה לבין קדימה נמשכת, ועל אף שנראה כאילו פה ושם מתעוררות מחלוקות, אט אט מצליחים צוותי המשא ומתן להגיע לעוד ועוד הבנות.

 

גורמים בכירים במפלגת העבודה אמרו ל-ynet כי בקווי היסוד יכלל גם סעיף העוסק בלימודים האקדמיים. העבודה הבטיחה במהלך מערכת הבחירות לאפשר לסטודנטים ללמוד לפי ה"מודל האוסטרלי" - כלומר סטודנט יוכל לקחת הלוואה עד גובה שכר הלימוד וישלם אותה רק לאחר שיחל לעבוד ולהשתכר שכר ממוצע לפחות במשק. בעבודה אומרים כי סיכמו עם קדימה כי סעיף "חופשי ללמוד" יוכנס לקווי היסוד של הממשלה. "זה הישג משמעותי מאוד שלנו", אמר ל-ynet גורם בכיר בעבודה. "משמעות הדבר היא שסטודנטים יוכלו בזכותנו ללמוד בצורה מסודרת ולהתרכז בלימודים".

 

כמו כן אומרים בעבודה כי בקדימה הסכימו להכניס לקווי היסוד סעיף נוסף שיקבע כי לא יוצע לאף אזרח ישראלי לעזוב את המדינה במסגרת של מהלך מדיני. מדובר למעשה בסעיף שנועד למנוע חילופי אוכלוסין כפי שדורשים בישראל ביתנו.

 

באשר לנושא שכר המינימום, נמשכת המחלוקת בין העבודה לבין קדימה, ולא רק בנושא הפעימות של העלאת שכר המינימום, אלא גם בגרסאות. בעבודה טוענים כי קדימה הסכימה למעשה להעלות במהלך הקדנציה הבאה את שכר המינימום לאלף דולר, והסכימה להוסיף לקווי היסוד סעיף שיקבע כי היעד של הממשלה הוא להגיע לאלף דולר (4,600 שקל) במהלך הקדנציה הבאה. בקדימה, מאידך, מבהירים כי לא מדובר בהסכמה אקטיבית בהעלאת שכר המינימום, אלא ב"אמירה בלבד, שמטרתה לומר שאנחנו לא מתנגדים להעלאת שכר המינימום. אבל באותה הדרך אפשר לקבוע שהיעד הוא להעלות את שכר המינימום אפילו לאלפיים דולר".

 

העבודה וקדימה הסכימו, עם זאת, להקים בהמשך צוות ובו נציגים של הממשלה, המעסיקים וההסתדרות, שיבחן את הנושא של העלאת שכר המינימום, וכן נושאים חברתיים כלכליים נוספים. בשלב זה, בין שתי המפלגות קיימת מחלוקת סביב שווי הפעימה הראשונה של העלאת שכר המינימום. בעבודה דורשים בתוקף להגיע ל-500 שקל כבר בספטמבר, ואילו בקדימה מתעקשים על 250 שקל במהלך השנה הנוכחית, ו-250 שקל בשנה הבאה. המשך ההעלאות, מבחינת קדימה, ייבחן במהלך השנה הבאה. או במילים אחרות: בקדימה, שם מתנגדים להעלאת שכר המינימום לאלף דולר, רומזים: נעלה במהלך שנתיים, ואז נראה מה יהיה.

 

"עם מה נבוא לבוחרים?"

 

בכירים בעבודה לא אוהבים את הטונים של אנשי קדימה, ולמרות שבאופן רשמי בעבודה מציגים אופטימיות, יש מי שמוכן לומר: "אם לא נקבל את האלף דולר, לא נהיה בממשלה. זה הנושא שאנחנו חייבים לקבל. אחרת עם מה נבוא לבוחרים שלנו?"

 

גם יו"ר העבודה, עמיר פרץ, אמר בשיחות סגורות כי אין בכוונתו לוותר על העלאה של חמש מאות שקל כבר השנה בשכר המינימום. "זה המבחן של הנושא הזה", אמר פרץ. "בלי זה - זה לא שווה. חייבת להיות העלאה של חמש מאות שקל. זה המבחן מבחינתי". פרץ מאמין כי שילוב נושא שכר מינימום של אלף דולר כיעד - הוא סימן ברור לכך שבסופו של דבר הנושא ייושם. "צריך לזכור שיש הצבעות על תקציבים אחר כך", הסביר פרץ בשיחות סגורות. "לא יעלו בהמשך, לא נהיה בממשלה".

 

עם זאת, בעבודה מאמינים כי בסופו של דבר הנושאים האלה ייסגרו, וכבר בתחילת השבוע הבא ייסגרו הפרטים האחרונים של קווי היסוד, ויחלו הדיונים על הקואליציה הבאה והתיקים המיניסטריאליים. פרץ ואולמרט הסתודדו ארוכות היום בכנסת לאחר ההשבעה, וההערכה היא כי השניים ייפגשו בימים הקרובים.

 

ועוד במסגרת המשא ומתן: בעבודה דורשים גם להכיר בהוצאות על מטפלת כהוצאה מוכרת, כדי  לאפשר לנשים לצאת לעבוד, וכן להכיר בריבית על המשכנתאות כהוצאה מוכרת.

 

בתחום המדיני, בעבודה מציבים שלושה לאווים - שלושה נושאים עליהם הם לא מתכוונים לוותר: לא לשלילת אזרחות לישראלים, פינוי מאחזים על פי דו"ח ששון, וחוק פינוי-פיצוי למתנחלים המבקשים לעזוב את ביתם ביהודה ושומרון לפני תחילת הפינוי. נראה שגם בתחום המדיני, הפערים בין העבודה לקדימה קטנים מאי פעם. מחר ייפגשו ראשי צוותי המשא ומתן, יורם טורבוביץ' ודוד ליבאי, כדי לדון ולהגיע להסכמות בכל הנושאים שעוד נותרו במחלוקת. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט ופרץ בטקס ההשבעה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים