שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מכתב גלוי למנהלי הבנקים
  כשאתם נכנסים למשרדיכם המפוארים כדאי שתראו אותם, את עובדי הקבלן השקופים המועסקים כטלרים, את עובדי הניקיון המבריקים את הבנק ואת השומרים המגינים עליכם. האחריות המוסרית לזכויותיהם, לביטחונם התעסוקתי ולכבודם חלה עליכם
  זכותם של תאגידים בנקאיים להרוויח כסף, זכותם של בעלי השליטה בהם לנהל את עסקיהם, זכותם של מנהלי התאגידים לקבל שכר גבוה ואופציות בשווי מיליוני שקל, זכותם להיות מרופדים במצנחי זהב. אבל באותה מידה, זכותנו כלקוחות הבנקים לדרוש מכם לשאת באחריות כלפי העובדים השקופים, עובדי חברות כוח האדם שאתם מעסיקים. עובדי מיקור חוץ (או outsourcing), אתם קוראים להם. 

   

  נשיאה באחריות חברתית היא לא רק פילנתרופיה מתוקשרת, תרומה לחברה הישראלית אותה אתם חוגגים בפרסומות שלכם. נשיאה באחריות חברתית היא מחיקת כל סוג של שכירת עובדי בנק באמצעות חברות כוח אדם וקבלנים. נשיאה באחריות חברתית היא הפסקה לאלתר של כל העסקה פוגענית של העובדים השקופים הללו.

   

  תפקידו של בנק ישראל לפקח עליכם, תפקידו של המפקח על הבנקים לבדוק את תלונות הציבור, תפקידו של המחוקק ליצור חוקים הבונים את המסגרת העסקית שלכם. התפקיד שלנו, כלקוחות, הוא להתריע על העוולות החברתיות המתבצעות בבנקים שלכם, עוולות מהן משום מה אתם בוחרים להתעלם מתוך היוהרה הנובעת מכוח ההון.

   

  "להיות ראשון זה מחייב", מכריז בנק הפועלים בקמפיין שלו, והוא צודק. להיות ראשון זה תמיד מחייב. אני פונה אליכם להיות הראשונים לשאת באחריות כלפי העובדים השקופים בבנק, להיות הראשונים להוציא את העבדות המודרנית אל מחוץ לסניפים שלכם. במקום דגל ישראל שאתם מחלקים ביום העצמאות, היו הראשונים להניף את דגל האחריות החברתית. אני קורא לכם להיות הראשונים שיכתבו אמנה תעסוקתית חדשה, שתמגר את מחלת העבדות המודרנית שמתפתחת בשנים האחרונות, ויוצרת מעמד חדש של עובדים עניים.

   

  בבנק דיסקונט "לוקחים אותך אישית", קובעות הפרסומות, והוא צודק. אבל למה אתם לוקחים אותנו אישית רק כשמדובר בכסף המופקד בחשבון? למה אתם לוקחים אותנו אישית רק בשיחת הטלפון על חריגה מהחשבון? למה אתם לוקחים אותנו אישית רק בכל הקשור לטובת הבנק בלבד? הגיע הזמן שגם אתם בבנק דיסקונט תיקחו אותנו אישית-חברתית, ותתחילו לספור גם את דעתנו בספרים הבנקאיים שלכם. אישית אנחנו אומרים לכם שהעסקת עובדים באמצעות חברות כוח אדם וקבלנים מפריעה לנו כלקוחות שעומדים בתור מעבר לדלפק.

   

  "האנשים של לאומי איתך בכל צעד", מצהירות המודעות של הבנק, והן צודקות. אתם מלווים אותנו במהלך השירות הצבאי, אתם איתנו ביחד בתקופת הלימודים האקדמאיים, הנישואין ורכישת הדירה. אבל אתם צועדים לבד כשמדובר ביחסם שלכם להעסקת עובדי קבלן. בנושא הזה אתם לא סופרים את דעתנו נגד ההעסקה הפוגענית של עובדי הבנק.

   

  מנהלי הבנקים בישראל, כשאתם נכנסים למשרדיכם המפוארים כדאי שתראו אותם, את עובדי הקבלן המועסקים כטלרים, את עובדי הניקיון המבריקים את הבנק ואת השומרים המגינים עליכם. זיכרו כי למרות שחלקם מוקפים בריהוט מעוצב ובסמלי סטטוס המשדרים כוח ושררה, הם חוזרים לביתם עניים בכיס ובנפש. כמוהם גם עובדי הקבלן במפעלי התעשייה, במוסדות הממשלה ובמגזר הפרטי,

  המהווים למעלה מ-1,200,000 עובדים בלתי מאוגדים המועסקים במשק הישראלי - אחוז גבוה מדי המערער את היציבות במדינה. האחריות המוסרית לזכויותיהם, לביטחון התעסוקתי שלהם, לשכר הוגן שמשולם להם ולכבודם חלה עליכם. אינכם יכולים להסתמך על ה"פרגוד" המשפטי שאתם יוצרים באמצעות חברות כוח האדם והקבלנים.

   

  מחר, כשתשבו על סיפון האח"מים ביאכטה הבנקאית המפוארת, אין לי בעיה שתעשנו סיגרים משובחים מקובה, אין לי בעיה שתנשנשו קוויאר בלוגה משובח, אין לי בעיה שתשתו ויסקי שיבס ריגל מיוחד, אין לי בעיה שתיהנו מפירות עבודתכם וכספכם. אני רק רוצה שבתום ההפלגה, כשתגיעו לקרקע יציבה בחוף מבטחים ותשובו לעבודתכם, תתחילו להבין שאתם מחויבים להניף את הדגל החברתי. מפני שלהיות ראשון זה מחייב, מפני שיחס מגיע גם לדעות שלנו, מפני שלצעוד ביחד היא חובה חברתית.

   

  אני קורא לכל אדם לחתום על העצומה הקוראת לכם ליצור אמנה להעסקת עובדים במערכת הבנקאית בישראל, ולשאת באחריות ישירה לכלל המועסקים בבנקים. אמנה כזו תוביל את המערכה להוצאת חברות כוח האדם והקבלנים מהמערכת הבנקאית, ותסלול את הדרך לממשלה ולמעסיקים האחרים במשק הישראלי.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עומר הכהן
  "אחריות חברתית היא לא רק פילנטרופיה מתוקשרת". צילום ארכיון
  צילום: עומר הכהן
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים