שתף קטע נבחר

רייכמן לאולמרט: אני פורש מהחיים הפוליטיים

אחרי שסירב לפגוש את אולמרט טילפן ח"כ אוריאל רייכמן לראש הממשלה והודיע לו כי הוא מתכוון לפרוש מהחיים הפוליטיים כיוון שלא יקבל לידיו את תיק החינוך. בכך יחתום את אחת הקריירות הקצרות בפוליטיקה הישראלית. וברקע: שר הביטחון, נועד לשיחה עם אולמרט וביקש תיק מקביל בחשיבותו לתיק ביטחון

חבר הכנסת אוריאל רייכמן פורש מהחיים הפוליטיים. רייכמן שוחח אחר הצהריים (יום א') עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, והודיע לו על כך. המשבר בקדימה מול ח"כ אוריאל רייכמן פרץ בסוף השבוע, אז נודע כי תיק החינוך שהובטח לו יועבר לידי  מפלגת העבודה. רייכמן הודיע רשמית מול מצלמות על פרישתו בשעה שמונה ובכך חתם את אחת הקריירות הקצרות ביותר בפוליטיקה הישראלית.

 

בסביבתו של אולמרט הגיבו ואמרו כי גם שרון וגם אולמרט הבטיחו לרייכמן את תיק החינוך בתנאי שהוא יהיה בידי קדימה. לדברי מקורבים לאולמרט, התיק לא הובטח לו בכל תנאי ובכל מצב אלא רק אם בהרכבת הממשלה הוא לא יימסר למפלגה אחרת.

 

בצהריים הודיע ח"כ רייכמן לראש הממשלה כי לא יגיע לפגישה איתו שהיתה אמורה להתקיים ב-14:00. מטרת הפגישה, היתה לבשר לרייכמן שלא יוכל לקבל את תיק החינוך וכן לבחון אפשרויות לשיבוצו בממשלה החדשה. גורמים בסביבת רייכמן אמרו ל-ynet כי הופעלו עליו לחצים שיקבל את תיק המשפטים, אולם הוא סירב להצעה.

 

מקורביו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמרו בתגובה כי "אנו רואים בחומרה את ביטול הפגישה. דרך האיומים לא תסייע". בהתייחס לטענות לפיהן מופעלים על רייכמן לחצים לקבל את תיק המשפטים, אמרו מקורבי אולמרט כי "הנושא לא מוכר לנו. לא היתה אף שיחה בין רייכמן לאולמרט וגם לא היו שיחות בין המקורבים".

 

כזכור, ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הבטיח לח"כ רייכמן שימנה אותו לשר חינוך אם קדימה תקים את הממשלה הבאה. אולמרט לא יכול לעמוד בהתחייבות זו בשל תנאי המשא ומתן הקואליציוניים שהוכתבו על ידי העבודה. על פי הסיכום מסוף השבוע יועבר תיק החינוך לחברת הכנסת יולי תמיר מן העבודה.

 

לאורך כל קמפיין הבחירות וגם לאחריהן התמיד פרופ' רייכמן באומרו שלא בא לפוליטיקה אלא כדי לקבל את תיק החינוך. במהלך הקמפיין אמר רייכמן שאין לו שום כוונה לקבל שום תיק אחר והביע תקוותו שאכן כך יקרה. טרם התברר האם הוא מעוניין, או יכול, לחזור ולשמש כנשיא המכללה הבינתחומית בהרצליה.

 

מופז מתח ביקורת על אובדן הביטחון

 

ובתוך כך, שר הביטחון, שאול מופז, נועד הבוקר בארבע עיניים עם ראש הממשלה אהוד אולמרט לשיחה שבה התבשר כי לא יקבל את תיק הביטחון בממשלה הבאה, המועבר למפלגת העבודה ולעמיר פרץ.

 

שר הביטחון קיבל באופן קשה את הבשורה כי לא ישמש כשר ביטחון בממשלה הבאה ובשיחה עם ראש הממשלה ביקש לשמור אצלו את תיק הביטחון, או לחילופין לקבל תיק בכיר מקביל בחשיבותו.

 

אולמרט אמר למופז כי הוא מאוד מעוניין לראות אותו בממשלה כשר בקבינט, וכן בהנהגת המדינה ותנועת קדימה. בסביבת אולמרט אמרו כי לא הציע למופז תיק ספציפי ואף לא יציע כל עוד הפאזל הקואליציוני לא הושלם.

 

מופז ציין בשיחה כי היתה זו טעות לדעתו להעביר את תיק הביטחון למפלגה אחרת, אך אנשי מופז ואולמרט ביקשו להדגיש כי אין מתיחות בין מופז לאולמרט וכי מופז הציג בפני אולמרט את עמדתו.

 

תיק החוץ, כזכור, יופקד ככל הנראה בידיה של ציפי לבני, שתשמש גם כממלאת מקומו של אולמרט. תיק האוצר יישאר אצל קדימה, אולם עדיין לא ברור בידי מי יופקד ובבורסת ההימורים נשמע שמו של אברהם הירשזון כמי שעשוי לקבל את התיק לידיו. זאת, לצד שמו של מאיר שטרית.


פורסם לראשונה 23/04/2006 17:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
פורש. רייכמן
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
משבר. אולמרט ומופז
צילום: איי פי
מומלצים