שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למרות מה שאמרו לנו: הרבה קפה לא מזיק ללב

  האם נשבר מיתוס נוסף? אחרי שנים שהזהירו אותנו שכמויות גדולות של קפה מזיקות ללב, בא מחקר רחב היקף שנמשך 20 שנה ומרגיע - שתו בנחת, גם שש כוסות ביום אינן מזיקות

  מכורים לקפה ומודאגים? בכל מה שקשור לבריאות הלב - אתם בטוחים: מחקר רחב היקף שנמשך 20 שנה ונערך בשיתוף פעולה אמריקני-ספרדי בהשתתפות עשרות אלפי גברים ונשים מצא כי קפה אינו מגביר את הסיכון למחלות לב עבור רוב האנשים.

   

  בחודש מרץ האחרון פורסם מחקר בכתב העת של ההסתדרות הרפואית האמריקנית לפיו חלק מהאנשים בעלי פעילות נמוכה של תפקוד הכבד נמצאים בסיכון לפתח מחלות לב כתוצאה משתיית קפה מרובה. הסיבה נעוצה במספר גנים הקשורים למטבוליזם של הקפה על ידי הכבד. מחקרים אחרים הראו קשר בין מחלות לב לבין שתיית קפה שהוכן באמצעות פילטר מיוחד במקום פילטר העשוי נייר.

   

  המחקר החדש אותו ערכו חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת אוטונומה במדריד בשיתוף אוניברסיטת הארוורד, עקב אחר 128 אלף גברים ונשים במשך 20 שנה. הנבדקים מילאו שאלונים תקופתיים באשר להרגלי התזונה והפעילות הגופנית ובמקביל נדרשו לעבור בדיקות רפואיות.

   

  תוצאות המחקר גילו כי מחצית מהנשים ו-30 אחוז מהגברים ששתו 6 כוסות קפה ביום או יותר, נטו גם לעשן יותר, לשתות אלכוהול או ליטול ויטמינים. עם זאת המחקר לא גילה כל קשר לבין הסיכון להתקף לב לבין שתיית קפה נטול קפאין או כזה המכיל קפאין. שיעור התקפי הלב בקרב כל המשתתפים היה דומה.

   

  עוד עלה מהמחקר כי לא נמצא כל הבדל בין רמות הכולסטרול ה"טוב" (HDL) או הכולסטרול ה"רע" (LDL) בין צרכני הקפה הרגיל, קפה נטול קפאין או אלה שנמנעו מצריכת קפה. ממצא נוסף שגילה המחקר הוא שמחלת סוכרת המבוגרים (סוכרת סוג 2) לא הגבירה את הסיכון להתקף לב בקרב צרכני הקפה בהשוואה לאלה שאינם שותים קפה.

   

  "קפה הוא אחד המשקאות הנצרכים ביותר ברחבי העולם", סיכמו החוקרים במאמר שפורסם בגליון האחרון של כתב העת Circulation, "המחקר מראה ששתיית קפה אינה מעלה את הסיכון למחלות לב, אולם שתיית קפה בלי בקרה אינה מומלצת". 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קפה. בטוח ללב
  צילום: שגיא קופר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים