שתף קטע נבחר

שבדיה לא תשתתף בתרגיל אווירי "בגלל ישראל"

דוברים שבדים הודיעו אמש כי תרגיל אווירי משותף שמתוכנן להתקיים באיטליה בחודש הבא "אורגן לכוחות שמירת השלום, וישראל אינה עורכת כרגע כל פעילות של שמירת שלום". השבדים הורו לטייסים שלא להגיע, והסבירו: " אנחנו לא רוצים לקחת בתרגיל חלק, בגלל השתתפות ישראל"

ישראל שם? אז שבדיה לא. שבדיה ביטלה אמש (ד') במפתיע את השתתפותה בתרגיל צבאי רחב היקף שאמור היה להתקיים בחודש הבא באיטליה בהשתתפות חילות אוויר ממדינות אירופיות רבות. הסיבה: השתתפותה של ישראל בתרגיל. קצין בכיר בחיל האוויר אישר ל-ynet כי שבדיה לא תקח חלק בתרגיל, אך לא התייחס למשמעויות ההחלטה.

 

הדבר עלול להפוך לנושא דיפלומטי, שיצריך התייחסות מצד ישראל בדו-שיח בין המדינות.

 

מדובר בתרגיל ה"ספרינג פלאג" (דגל האביב) שאמור להיערך בסרדיניה שבאיטליה, בין ה-8 במאי ל-25 במאי. "התרגיל אורגן לכוחות שמירת שלום ואנחנו לא רוצים לקחת בו חלק, בגלל השתתפות ישראל", הסבירה דוברת משרד החוץ השבדי, נינה ארסמן, לסוכנות הידיעות הצרפתית.

 

תשע מדינות אירופיות היו אמורות להשתתף בתרגיל - בלגיה, בריטניה, צרפת, גרמניה, ישראל, איטליה, הולנד, נורבגיה ושבדיה. התרגיל עצמו אמור לסייע באימון משותף ובתיאום, וליצור אפשרויות לשיתוף פעולה עתידי של כוחות שלום בינלאומיים. אלא שמשרד החוץ השבדי מפקפק בצורך לכלול את ישראל בתרגיל: "ישראל אינה עורכת כרגע כל פעילות של שמירת שלום", הסבירה ארסמן.

 

דובר רשמי אחר בשבדיה, כריסטיאן קרלסון, אמר לרדיו השבדי: "הניתוח שלנו של המצב הוא שלפי שעה, השתתפות ישראלית בסוג כזה של מאמץ בשמירת השלום היא לא סבירה, בהתחשב במצב הפוליטי במזרח התיכון".

 

ממשרד החוץ נמסר כי למשרד לא ידוע על פניה רשמית שהועברה אליו ממשרד החוץ של שבדיה בעניין זה, וממילא שבדיה לא היתה מחוייבת ליידע את ירושלים שכן היא הוזמנה על ידי איטליה. ישראל לא ידעה מראש על כוונת שבדיה שלא להגיע לאימון ובשל רגישות הנושא העניין נבדק וישראל ממתינה למידע נוסף.

 

בסיס האוויר F17 שבבלקינג, בדרום שבדיה, אמור היה לייצג את המדינה הסקנדינבית בתרגיל. "קיבלנו הוראה ממטה הצבא שלא להשתתף", אמר דובר הבסיס קנט לווינג לסוכנות הידיעות הצרפתית.

 

חיל האוויר הישראלי מקיים בשנים האחרונות תרגילים רבים באירופה. מדובר בשיתוף פעולה עם חילות אוויר שונים שלהם מטוסים דומים לאלה שצה"ל עושה בהם שימוש. באחרונה התקיים תרגיל בתורכיה, והתרגיל הקרוב אמור להתקיים כאמור באיטליה, יחד עם מדינות נוספות מאירופה. כלי הטיס, מטוסי קרב מסוג אף-15 ואף-16 ישראליים, שמתחילים את התרגיל בדרום איטליה, מדמים באמצעות מטוסים אירופיים תקיפות שונות, כשהדגש הוא תקיפות לטווח רחוק.

 

בחיל האוויר עושים שימוש נרחב בתרגילים מסוג זה כדי לצמצם את החיסרון בשטח האווירי הקטן יחסית בישראל, שטח עמוס בכלי תעופה. לחילופין, מגיעים כלי טיס מאירופה לישראל לאימונים במטווחים אלקטרוניים בדרום בארץ.

 

בעבר נשמעו בשבדיה ובשוויץ קולות כנגד תמרונים ותרגילים משותפים עם ישראל בשל רצונם "להישאר נייטרלים במאבקים בין מדינות", אך נראה כי מדובר בפעם הראשונה שבה נרשם ביטול של מדינה לאחר שכבר נרשמה לתרגיל.

 

גם חיל הים לוקח חלק בתרגילים בינלאומיים רבים, רובם בתחום הצלת חיים. בתרגיל האחרון השתתפו נציגים ממדינות ערב כגון אלג'יריה, שאף הוצבו כמשקיפים על ספינת טילים של החיל.

 

יושב ראש המפד"ל, חבר הכנסת זבולון אורלב, התייחס להחלטת שבדיה לבטל את השתתפותה באימון צבאי בינלאומי עקב השתתפות חיל האוויר הישראלי, ואמר כי "החלטת השבדים נגועה באנטישמיות". אורלב קרא לשרת החוץ, ציפי לבני, לשקול לזמן את שגריר ישראל בשבדיה להתייעצות בירושלים.

 

לדבריו, "דווקא יממה לאחר ציון יום השואה והגבורה קמה אומה 'נאורה' ונכנעת לציר רשע הטרור האיסלאמי".


פורסם לראשונה 26/04/2006 22:36

 

הכתבה הוכנה בסיוע סוכנויות הידיעות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר חיל האויר
אף 15
צילום: אתר חיל האויר
צילום: דובר צה"ל
אף 16
צילום: דובר צה"ל
מומלצים