שתף קטע נבחר

האם שיראק ודה-וילפן ניסו להפליל את סרקוזי?

העיתון הנחשב "לה מונד" פירסם בסוף השבוע כי לפני כשנתיים הורו הנשיא שיראק וראש הממשלה דה-וילפן לפתוח בחקירה סודית בדבר חשדות לפיהם סרקוזי מעורב בפרשת הלבנת כספים. החשדות, כמו חשדות קודמים, התבררו כמופרכים. משמעות הדבר: מכה אנושה לקריירה הפוליטית של דה-וילפן, שכבר סומן כמועמד אפשרי למשרת הנשיאות

ז'ק שיראק ודומיניק דה-וילפן לא מאמינים שזה קורה להם. אחרי המהומות העדתיות בפרברי פריז, פגנות הענק נגד חוקי העבודה וצניחה חופשית בסקרים, הדבר האחרון שצמד המנהיגים של צרפת היו צריכים זה סקנדל פוליטי שעשוי לקבור את עתידו הפוליטי של דה-וילפן, ראש ממשלה מכהן, ולתת דחיפה עצומה לקמפיין הנשיאותי של שר הפנים, ניקולא סרקוזי.

 

פרטי הפרשה, שנחשפו בתקשורת הצרפתית בשבוע שעבר, מביכים למדי. לפי הדיווחים השונים, בשנת 2004 שכרו שיראק ודה-וילפן את שירותיו של חוקר סמוי, על-מנת לבדוק חשדות לפיהם סרקוזי מעורב בפרשיה של הלבנת כספים בינלאומית.

 

ההאשמות התגלו כחסרות שחר ומצוד מתנהל אחר מי שהדליף אותן, אך עצם הטענה שהשניים פתחו בחקירה סמויה, מותירים את סרקוזי באפילה, עשויה לסתום את הגולל על שאיפותיו הנשיאותיות של דה-וילפן.

 

הן שיראק והן דה-וילפן הכחישו בתוקף את ההאשמות בדבר ניהול חקירה חשאית. ה"טיים" דיווח גם כי דה-וילפן הוסיף שפתח בחקירה "על-מנת להגן על הביטחון הלאומי ועל האינטרסים של מדינתנו".

 

בראיון ל"לה פיגרו" הוא הסביר כי פתח בחקירה בעת שכיהן כשר ביטחון, לאחר שלמד על חשדות להלבנת כספים בינלאומית במסגרת פרשת מכירה של אוניית פריגטה צרפתית לטייוואן, עסקה בשווי של 208 מיליארד דולרים. לטענת דה-וילפן, הוא הורה על פתיחת החקירה לפני שהמדליף האלמוני העביר את רשימת האנשים המעורבים, ובטרם ידע על החשדות לפיהם סרקוזי מעורב בפרשה.

 

וסרקוזי? הוא משועשע

 

למרות ההכחשות הגורפות, החוקר הפרטי ואיש שירותי המודיעין לשעבר פיליפ רונדו, טען בראיון ל"לה מונד" כי דה-וילפן הורה לו לבצע את החקירה ואף הבהיר כי זו הוראה ישירה של שיראק. העיתון אף טען כי בידי הרשויות גם הערות שרשם רונדוט במהלך פגישת תדרוך עם דה-וילפן, בה צויין מפורשות שמו של סרקוזי.

 

סרקוזי הכחיש בתוקף את כל ההאשמות נגדו, ואף התייחס בהומור לפרשה כולה כאשר טען כי "אם בסוף כל הסקנדל הזה אני אהיה נשיא צרפת, אפשר לומר שזה הגיע לי".  

 

לא מדובר בפעם הראשונה בה סרקוזי נאלץ להתמודד עם האשמות שווא. לפני שנתיים קיבל שופט-חוקר מכתב אנונימי לפיו סרקוזי, אז שר האוצר, מנהל חשבונות בנק לא-חוקיים בחו"ל, עבירה פלילית לפי החוק הצרפתי. חקירה קצרה הוכיחה שההאשמות מופרכות לגמרי.     

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מסתבכים. שיראק ודה-וילפן
צילום: איי פי
צילום: איי פי
יגזור קופון? סרקוזי
צילום: איי פי
מומלצים