שתף קטע נבחר

פולארד עתר נגד מינוי איתן לשר: "הפקיר אותי"

המרגל הישראלי טוען בעתירה שהגיש כי מפעילו לשעבר, רפי איתן, בחר להפקיר אותו כשעיר לעזאזל בידי האמריקנים ואף סייע להם להעמידו לדין. "כתוצאה ממעשיו פולארד נרקב בכלא ואילו איתן מהלך בעולם חופשי ואף מבקש לכהן בממשלה. אדם כזה אינו ראוי ואינו יכול להיות שר" . איתן: אין לעתירה בסיס

המרגל ג'ונתן פולארד, שהורשע בהעברת סודות צבאיים מארה"ב לישראל, עתר בצהריים (ב') לבג"ץ בבקשה שלא למנות את יו"ר מפלגת הגמלאים רפי איתן לשר. 

 

בעתירה שהוגשה באמצעות עורכת הדין ניצנה דרשן לייטנר מבקש פולארד שבית המשפט יקבע כי המינוי הינו בלתי חוקי זאת מכיוון ש"איתן הפקיר אותו ובגד בו". בתוך כך הוא דורש מבית המשפט לחקור את הרשלנות והפזיזות של איתן בכך שבחר לנהל מבצע ריגול על אדמת ארה"ב ולגייס לכך אזרח אמריקני. "לא נשמע במקומותינו שמפקד במדינת ישראל יגייס חייל, ישתמש בו ואחר כל יפקיר אותו לגרדום. מפקד כזה לא יכול להתמנות לשר בישראל".

 

  • קדימה והגמלאים חתמו הסכם; איתן - שר לענייני גמלאים

 

בעתירה אותה הגיש הוא מגולל את "חוסר המוסריות" של איתן כמפעילו לשעבר וכיצד בחר להפקיר אותו כשעיר לעזאזל בידי האמריקנים ואף סייע להם להעמידו לדין. "כתוצאה ממעשיו של איתן, פולארד נרקב בכלא האמריקני ואילו איתן מהלך בעולם חופשי, מנהל עסקים חובקי עולם וכעת מבקש ליטול על עצמו משימה לאומית ראשונה במעלה, לכהן בממשלת ישראל. אדם כזה אינו ראוי ואינו יכול להיות שר", נכתב בעתירה.

 

פולארד מציין גם את שמו של אביעם סלע, אלוף משנה בחיל האוויר שהיה אף הוא קשור לפרשה. סלע היה אמור להתמנות למפקד בסיס חיל האוויר תל נוף ומדינת ישראל בחרה לבטל את המינוי, ובכך קטעה, כהגדרת פולארד, קריירה צבאית מפוארת. "לא ייתכן כי איתן, אשר פיקד על כל המבצע ואשר היה אחראי ישירות על השלכותיו, יזכה ליחס שונה וימונה לשר במדינת ישראל".

 

"סדין אדום בעיני האמריקנים"

 

עוד נכתב כי מאז הפרשה כף רגלו של איתן לא דרכה על אדמת ארה"ב ומינויו לשר הינו כהנפת סדין אדום אל מול עיני האמריקנים.

 

עו"ד לייטנר הוסיפה שבהסכם הקואליציוני שנחתם, הסעיף המבטיח את מינויו של איתן לשר הוא סעיף פסול. "ברגע שבג"ץ יחליט שאין למנותו, יהפוך הסעיף לבלתי חוקי. אנו טוענים כי הוא אינו ראוי להתמנות לשר. שר במדינת ישראל אמור להיות אחראי על חייהם של אזרחיה וסוכניה. הוא אמור לעשות הכול כדי להקל על מצבם ותנאיהם, זה תפקידו. אם רפי איתן לא יכול היה לשאת באחריות על פקוד אחד והפקיר אותו לידי האמריקנים, איך הוא יכול לקבל עליו אחריות מיניסטריאלית מקיפה", אמרה עורכת הדין ל-ynet.

 

עוד טוען פולארד כי איתן אמר לו שאין הוא עומד להצילו ואם פולארד יתוודה על כי ריגל למען מדינת ישראל, מדינת ישראל תכחיש. פולארד מזכיר גם כי בידי איתן מצוי מסמך אותו הוא מסרב  במשך 21 שנים למסור לידי האמריקנים או לגורמים המוסכמים במדינת ישראל. במסמך קיימת רשימה של כל המסמכים שנמסרו לישראל על ידי פולארד במהלך שירותו, "אם איתן היה מוסר את המסמך הנ"ל לידי האמריקנים, הם היו סוגרים את הפרשה ביודעם שישראל החזירה את כל המסמכים".

 

פולארד הוסיף כי "התנהגותו של איתן, בנסיבות החמורות המפורטות לעיל, אף כי אינה מגעת בכדי עבירה פלילית, הינה חמורה במידה קיצונית כל כך, עד שיהיה זה בלתי סביר באופן קיצוני לאפשר לו לכהן כשר".

 

שר הגמלאים המיועד, רפי איתן, אמר בתגובה כי "אין לעתירה בסיס עובדתי ומשפטי. אני סומך על בית המשפט העליון ועל שיקול דעתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'ונתן פולארד
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
רפי איתן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים